600 metre tip-7 saha dolabı kaç Mbps alırım?

AlprnAckbs

Decapat
Evime 2 kilometre uzakta santral 600 metre uzaklıkta tip-7 var. Türk Telekom en fazla 6 Mbps internet sağlayabiliyor TürkNet ise aktif altyapısında 10 Mbps TürkNet sizce güvenilir mi? Son zamanlarda Türk Telekom kullanıyorum günde 3 veya 4 kez internetim gidiyor hiç stabil kalmıyor bazen iyi oluyor. Bazen kötü bu arada iyi dediğim 6 Mbps. Neyse demek istediğim Türk Telekom'a boşa para vermekten sıkıldım sizce neden 600 metre ötede dolap olmasına rağmen en fazla 10 Mbps verebiliyorlar. Aktif altyapıda olduğum için hızımı yükseltme imkanları var mı? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Türk Telekom, santrali üzerinden hizmet veren diğer servis sağlayıcılarının hızlarında müdahalede bulunuyor. Türk Telekom santralinde kendi sistemini kurmuş Türknet'ler de bu durum söz konusu değildir. Bu durumda Türk Telekom müdahale de bulunmuyor. https://turk.net/blog/turknet/aktif-altyapi-yapa-donusumlerimiz-hizla-devam-ediyor/ Bu sitede aşağı indiğinizde karşınıza bir liste çıkacak. O listede Türk Telekom santrallerine kendi sistemini kurmuş Türknet altyapısını göreceksiniz. Eğer listede bölgeniz/santraliniz bulunuyorsa düşünmeden Türknet'e geçebilirsiniz.
Ek olarak sorunun sizden mi kaynaklandığını yoksa servis sağlayıcınızdan mı kaynaklandığını modem arayüzünde bulunan değerlerden anlayabilirsiniz. Apartmanınızda yer alan kablolar dahi kopmalara sebep oluyor. Telefon kabloları ve harici internet kablolarının yalıtımları ve kaliteleri iyi bir internete sahip olmanızı sağlar. Bunun kontrolünü modem arayüzünüzden anlayabilirsiniz. Modem arayüzünde bulunan değerlerin ne demek olduğuna dair forumda konular mevcut. Onları da incelemeniz işinizi kolaylaştıracaktır. İyi forumlar.

Türknet'de 1100 küsür metre santral uzaklığı gösterirken 35 40 mbps download alırdım. Sonra yan daireye taşındık hızım biraz düştü 25 civarıydı. Sorun etmedim. En son 15 lere düştü. Turk telekom geldi binamıza yakın yerdeki saha dolabını kurcaladı falan yine olmadı. Sonra Türknet eleman yolladı bina içi tesisata baktılar sorun bulunmadı. Türk telekomdan yine geldiler saha dolabına baktılar. Hızlar yine 25 lere çıktı.

En son yine 15 16 lara düştü. :) Ancak santrale uzaklığım 439 olarak değişti. Hat değerlerinde hiçbir fark olmadı. Son zamanlarda çok fazla CRC hatası almaya başladım. Hızı bilerek mi düşürüyorlar bilmiyorum. Defalarca destek kaydı da oluşturmak istemiyorum. Anlaşılan bu da bir çözüm olmayacak.

Türkiye'de internet gerçekten sinir bozucu düzeyde. Altyapısı iyi olan bir yerdeyseniz yada santrale yakın belki o zaman şansı kişi olabilirsiniz.

Türk Telekom, santrali üzerinden hizmet veren diğer servis sağlayıcılarının hızlarında müdahalede bulunuyor. Türk Telekom santralinde kendi sistemini kurmuş TürkNet'ler de bu durum söz konusu değildir. Bu durumda Türk Telekom müdahale de bulunmuyor. https://turk.net/blog/turknet/aktif-altyapi-yapa-donusumlerimiz-hizla-devam-ediyor/ bu sitede aşağı indiğinizde karşınıza bir liste çıkacak. O listede Türk Telekom santrallerine kendi sistemini kurmuş TürkNet altyapısını göreceksiniz. Eğer listede bölgeniz/santraliniz bulunuyorsa düşünmeden TürkNet'e geçebilirsiniz.
Ek olarak sorunun sizden mi kaynaklandığını yoksa servis sağlayıcınızdan mı kaynaklandığını modem arayüzünde bulunan değerlerden anlayabilirsiniz. Apartmanınızda yer alan kablolar dahi kopmalara sebep oluyor. Telefon kabloları ve harici internet kablolarının yalıtımları ve kaliteleri iyi bir internete sahip olmanızı sağlar. Bunun kontrolünü modem arayüzünüzden anlayabilirsiniz. Modem arayüzünde bulunan değerlerin ne demek olduğuna dair forumda konular mevcut. Onları da incelemeniz işinizi kolaylaştıracaktır. İyi forumlar.

Evet yedpa santrali ile internet alıyorum bunun anlamı ileride hızımın artacağı mıdır bu arada çok bilgilendirici bir yazı yazmışsınız çok teşekkür ederim.

Geri
Yukarı