600 TL Klavye Önerisi

Bütçe
600
Evet hocam Ornata zaten radarımda. Ornata ile alakalı iki şikayet duydum, birincisi tuşları düşük profil olduğu için wobble yapıyormuş (Hardware Canuks). Açıkçası o bence çok sorun değil ancak ikinci olarak input lag şikayetleri okudum forumlarda, RTINGS incelemesinde de 10 ms gibi bir gecikme elde etmiş. Onun yüzünden Ornata'ya biraz çekimser yaklaşıyorum yoksa direkt almıştım şu ana kadar, ondaki RGB hiçbir klavyede yok :D. Rampage klavyede bile böyle bir şey yaşamıyorken gidip 600 liraya aldığım Razer'da bu sorunu yaşarsam biraz komik kaçar :D.
Genel olarak şu anda kullanıcı tecrübesi eksikliği var hocam, incelemeler az da olsa var, onlara bakarak fikir elde ediliyor ama hiç kullanıcı tecrübesi bulamayınca çok kararsız kalıyor insan. Mesela K55'le alakalı duyduğum ilk kullanıcı tecrübesi biraz önce @Uchiha Shisui'den geldi.
Aslında @bados123'te de K55 vardı. Onun yorumunu da alalım.

Şu MS olayına çok takılıyorsunuz bence. Tabii ki mekanik anahtarlı klavyelerde bu süre 1ms'in altına inebiliyor ama Ornata'nın kullanım amacı belli, ki zaten ben bu klavyenin oyunlarda gecikme yaptığını görmedim de duymadım da. Bu klavyenin bütün olayı bence konforu ve tasarımı. Özellikle bilek desteğinin rahatlığı mükemmel.
10ms hissedilecek bir gecikme değil hocam.
Aslında ms benim için önemli değil hocam, monitörde de herkes deli gibi ms bakar ben 6 ms kullanıyorum :D
Forumda okuduğum input lag şikayeti beni korkuttu, ha 5 ms ha 10 ms orasını zaten normal bir insan asla hissedemez.

@Uchiha Shisui tuş hissiyatı açısından G213 bir tık daha iyi. Aldığım zamanlar Photoshop ile ilgilendiğimden G tuşları çok iyi geliyordu, yazılımla makro yapabiliyorsunuz. Biraz geniş bir klavye, ama memnundum. 3-4 ayda bir temizlik yapmak için tuşları çıkardığımdan tuş hissiyatları 1.5 yıl sonra bozuldu, ama hala taş gibi hissiyatı saymazsak.
Güncelleme: Benimki 2019 yılında satılan düz K55. G213'den Allah aşkına uzak dur.

@Uchiha Shisui tuş hissiyatı açısından G213 bir tık daha iyi. Aldığım zamanlar Photoshop ile ilgilendiğimden G tuşları çok iyi geliyordu, yazılımla makro yapabiliyorsunuz. Biraz geniş bir klavye, ama memnundum. 3-4 ayda bir temizlik yapmak için tuşları çıkardığımdan tuş hissiyatları 1.5 yıl sonra bozuldu, ama hala taş gibi hissiyatı saymazsak.
Peki tuşların kalitesi ve hissiyatı sizce nasıl?

Basma sorunları çıkıyor bu modelde tavsiye etmem.

Bilmiyorum ben kaliteli bir marka olarak görüyorum Logitech'i bende kullanıyorum şu ana kadar basma problemiyle karşılaşmadım.
Basma sorunları çıkıyor bu modelde tavsiye etmem.

Daha alalı 7 ay oldu sorunsuz kullanıyorum fakat gamercı olduğum için bazen diyorum henüz taze iken 2. elden satıp kendime mekanik bir klavyemi alsam diye düşünüyorum çünkü ben aldığımda 377 TL'ye almıştım şu anda 450TL fiyatları yine bir 350 TL'ye satarım diye düşünüyorum kutusu garantisi var. Sen ne tavsiye edersin.

Bilmiyorum ben kaliteli bir marka olarak görüyorum Logitech'i bende kullanıyorum şu ana kadar basma problemiyle karşılaşmadım.

Daha alalı 7 ay oldu sorunsuz kullanıyorum fakat gamercı olduğum için bazen diyorum henüz taze iken 2. elden satıp kendime mekanik bir klavyemi alsam diye düşünüyorum çünkü ben aldığımda 377 TL'ye almıştım şu anda 450TL fiyatları yine bir 350 TL'ye satarım diye düşünüyorum kutusu garantisi var. Sen ne tavsiye edersin.

Yani eğer şanslıysanız sorun çıkmıyor ama alanların birçoğunda basmama sorunu çıkıyor garanti ardından düzeliyor ama ne kadar gerek var açıkçası bilemiyorum.

En son tercih olarak tutarım ben açıkçası. Kötü değil güzel ama basmama sorununun devam etme ihtimali de var.

@Shuichi Tatsuo satın aldığım, ve gönderilen 1 adet klayede kronik üretim sorunu çıktı, gönderdikleri 2. klavyede de vardı sorun ama uğraşmadım. G213, G413 alınmaz.

Logitech çok iyi ürünler yapsa da kötü ürünler de yapmıyor değil bayağı başarısız bu modeller.

Yeni konular

Geri
Yukarı