6000-7000 TL Civarı Bilgisayar Mühendisliği ve Oyun İçin Laptop Tavsiyesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

49823

Kilopat
Makaleler
2
Merhabalar, başlıkta belirttiğim gibi 6000-7000 civarı bir laptop bakıyorum. Laptop'u bilgisayar mühendisliği için almasını düşünüyorum ve üzerinde biraz da oyun oynayacağım. Oyun performansı aşırı üst düzey bir şey olmasını gerek yok şunadaki sistemim ile eş değer veya biraz daha iyi olsa benim işimi görecektir.
Şuandaki sistemim:
CPU: i7-6700
Ekran Kartı: R9 380
RAM: 16GB 3000 MHZ

Aradığım Laptop'tan Beklediklerim:
  • Bilgisayarın üzerinde Windows yüklü gelip gelmemesi önemli değildir, zaten Linux kullanacağım fakat Windows yüklü gelirse lisansı sanal makine üzerinde veya dual boot ile kullanabilirim.
  • RAM miktarı 16GB aşağısı olmasın. Eğer 8GB RAM'li bir laptop tavsiye edecekseniz ise 16GB'a yükseltmesi kolay olsun.
  • Bilgisayar mühendisliği için kullanacağımdan işlemcisi ekran kartına göre daha iyi olsun. Burada öncelikli amacım oyun değil.
  • Linux kullanacağımdan dolayı AMD ekran kartlı bir laptop ile daha az sıkıntı yaşayacağımı düşünüyorum. Nvidia'nın Optimus teknolojisi ile Linux'ta çok fazla uğraşmak istemiyorum fakat Nvidia ekran kartılı laptoplar da önerebilirsiniz eğer fiyat/performans bakımından iyise onu da tercih edebilirim.

Ben şahsen şunu düşünüyordum:
Kullanan varsa iyi bir tercih midir?

İşlemci olarak attığınızdan çok çok daha güçlü ve ekran kartı da çok çok çok daha iyi olan bu laptop var ve kullandığınız sistem gibi performansı olması için ve oyun performansı da iyi olduğu için bunu öneririm ki zaten işlemcisi çok daha iyi.

İşlemci olarak attığınızdan çok çok daha güçlü ve ekran kartı da çok çok çok daha iyi olan bu laptop var ve kullandığınız sistem gibi performansı olması için ve oyun performansı da iyi olduğu için bunu öneririm ki zaten işlemcisi çok daha iyi.
Stokta olmadığını söylüyor. Ekstra RAM ve HDD aldığım zaman daha pahalı olacak. İşlemci konusunda haklısınız i5-10300H daha iyi bir işlemci fakat benim çekindiğim şey Nvidia ekran kartı. Optimus laptoplarda Linux ile bazı sıkıntılar olabiliyor fakat yine de tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Şu benim için daha iyi bir seçenek: Abra A5 V15.7.3 15,6" Gaming Laptop | Monster Notebook

Merhabalar, başlıkta belirttiğim gibi 6000-7000 civarı bir laptop bakıyorum. Laptop'u bilgisayar mühendisliği için almasını düşünüyorum ve üzerinde biraz da oyun oynayacağım. Oyun performansı aşırı üst düzey bir şey olmasını gerek yok şunadaki sistemim ile eş değer veya biraz daha iyi olsa benim işimi görecektir.
Şuandaki sistemim:
CPU: i7-6700
Ekran Kartı: R9 380
RAM: 16GB 3000 MHZ

Aradığım Laptop'tan Beklediklerim:
  • Bilgisayarın üzerinde Windows yüklü gelip gelmemesi önemli değildir, zaten Linux kullanacağım fakat Windows yüklü gelirse lisansı sanal makine üzerinde veya dual boot ile kullanabilirim.
  • RAM miktarı 16GB aşağısı olmasın. Eğer 8GB RAM'li bir laptop tavsiye edecekseniz ise 16GB'a yükseltmesi kolay olsun.
  • Bilgisayar mühendisliği için kullanacağımdan işlemcisi ekran kartına göre daha iyi olsun. Burada öncelikli amacım oyun değil.
  • Linux kullanacağımdan dolayı AMD ekran kartlı bir laptop ile daha az sıkıntı yaşayacağımı düşünüyorum. Nvidia'nın Optimus teknolojisi ile Linux'ta çok fazla uğraşmak istemiyorum fakat Nvidia ekran kartılı laptoplar da önerebilirsiniz eğer fiyat/performans bakımından iyise onu da tercih edebilirim.

Ben şahsen şunu düşünüyordum:
Kullanan varsa iyi bir tercih midir?
Hocam bu laptop 'un işlemcisi 6 çekirdekli, daha az güç tüketimi sunan bir işlemci; dolayısıyla pil ömrünü de uzatır. Yaptığım araştırmalara göre 5-6 saat kullanabiliyorsunuz. Ekran kartı da orta yüksek seviyede zevk verir. Ramini de zamanla yükseltirsiniz diye umuyorum. Işlemcisini bir araştırın isterseniz i7-10750h ile yarışıyor ve bu fiyatta.. Üstüne de pil ömrü, kağıt üstünde tadından yenmez :)

Hocam bu laptop 'un işlemcisi 6 çekirdekli, daha az güç tüketimi sunan bir işlemci; dolayısıyla pil ömrünü de uzatır. Yaptığım araştırmalara göre 5-6 saat kullanabiliyorsunuz. Ekran kartı da orta yüksek seviyede zevk verir. Ramini de zamanla yükseltirsiniz diye umuyorum. Işlemcisini bir araştırın isterseniz i7-10750h ile yarışıyor ve bu fiyatta.. Üstüne de pil ömrü, kağıt üstünde tadından yenmez :)
Hocam bunun ekstra 2.5 inch sürücü yuvası var mı? 512 GB belirli bir süre götürür fakat sonradan ekstra bir HDD veya SSD takmam gerekecek. RAM yuvası 2 tane ise sıkıntı yok, Laptop'la birlikte RAM siparişi de vermem lazım çünkü 8GB beni kesinlikle kurtarmaz.

NOT: Sanırım 2.5 inch sürücü yuvası varmış, tek sıkıntı Nvidia Optimus ama buna da bir bakarım tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Hocam bunun ekstra 2.5 inch sürücü yuvası var mı? 512 GB belirli bir süre götürür fakat sonradan ekstra bir HDD veya SSD takmam gerekecek. RAM yuvası 2 tane ise sıkıntı yok, Laptop'la birlikte RAM siparişi de vermem lazım çünkü 8GB beni kesinlikle kurtarmaz.
Optik sürücü yok. Olsaydı onun yerine HDD veya SSD eklerdiniz. Bu durumda zor.
Ama SD kart sürücü varsa geniş bir kart alabilirsiniz.
Şöyle bir ihtimal de var. Eğer M.2 SSD takılı ise SATA haznesi de vardır bence.

En iyisi mağazaya sormak yav!
Velhasıl kelam, Ryzen 4600h işlemcili laptoplara bakın bence. F/P olarak rakipsiz şu an.

Optik sürücü yok. Olsaydı onun yerine HDD veya SSD eklerdiniz. Bu durumda zor.
Ama SD kart sürücü varsa geniş bir kart alabilirsiniz.
Şöyle bir ihtimal de var. Eğer M.2 SSD takılı ise SATA haznesi de vardır bence.

En iyisi mağazaya sormak yav!
Velhasıl kelam, Ryzen 4600h işlemcili laptoplara bakın bence. F/P olarak rakipsiz şu an.
Yorumlara baktım hocam 2.5 inch sürücü yuvası varmış. Youtube'da biri de içini açıp bakıyor, kesinlikle 2.5 inch sürücü takılabiliyor.

Fiyat konusunda haklısınız cidden çok cezbedici. 8GB 3200 MHZ RAM ile birlikte 7200-7300'e getirebileceğimi düşünüyorum.

Tek eksik yanı ekranı 60 hz olması.
Orası sıkıntı değil, her zaman 60HZ monitör kullandım. Performans konusunda sıkıntı olmasın yeterli.
Hocam bu laptop ile bu ram uyumlu mudur? GSKILL 8GB Ripjaws DDR4 3200MHz CL18 1.2V Notebook RAM - Vatan Bilgisayar
@genkin9 'un tavsiye ettiği bilgisayarı almış bulunmaktayım. Daha önceden paylaştığım RAM'i ve 5400 RPM 1TB HDD takmış bulunmaktayım. Herkese tavsiyeleri için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı