6000 TL elektrogitar ve amfi tavsiyesi

EfeOsman

Hectopat
Şu anki piyasayı çok bilmiyorum. Fakat araştırdığım kadarı ile bu bütçe ile başlangıç-orta düzey alınabiliyor. Genel olarak endüstriyel metal dinliyorum ve çalmak istediğim şarkılar da bu yönde. Genel olarak metal müzik çalmak istediğim için h H veya H s h manyetik dizilimi olması daha iyi olur diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin. Arada alternatif rock vesaire de çalabilirim diye h s h de istiyorum aslında. Tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler şimdiden.

Tam ne deniyor bilmiyorum ama kol olan gitarlarda akort kaçırma oluyormuş. Sabit köprü değilse, bu gitarda olur mu?
Kol dediğin Tremolo koludur.

Köprü çeşitleri 3'e ayrılır. Sabit, Tremolo ve Floyd Rose olarak.

Tremolo kolu dediğimiz kol ise Tremolo ve FR (Floyd Rose) köprüye sahip gitarlarda kullanılabilir.
Bu kolun amacı köprüyü bir nevi hareket ettirerek telleri gererek veya gevşeterek farklı sesler çıkartmak içindir. Solo atarken oldukça işe yarayan bir koldur bakıldığı zaman.

Başlangıç olarak Floyd Rose gitarlardan kesinlikle uzak durulmalı. Nedeni hem tel değiştirme işleminin diğer 2 köprüye göre ölüm derecesinde zor ve zahmetli olması hemde giriş-orta bütçedeki FR'lu gitarlardaki kilit sisteminin berbat olması.. Kilit sistemi berbat olduğundan akort kaçırmaya çok müsait..

Gelelim Tremolo köprüye. Önerisinde bulunduğum JS11 modeli Tremolo köprü bir gitardır. Şöyle bir bakıldığında en çok kullanılan köprü de diyebiliriz. Tremolo köprü gitarların hiçbirinde FR köprüde olduğu gibi sapın üst kısımda kilit sistemi olmaz bildiğim kadarıyla. JS11 modeli çok akort kaçıran bir model değil. Tremolo gitarlarda genelde çok akort kaçıran modeller ise (örneğin Squier Bullet Stratocaster serisi) güzel bir burgu seti modifiyesiyle halledilebilir şeyler.

Sabit köprüler ise bu diğer 2 köprüye nazaran akort konusunda en sorunsuz köprüdür.

Demem o ki her gitar akort kaçırır. Sadece daha az ve daha çok akort kaçırma olayı olur. Gitarda kullanılan Akort burguları önemlidir aslında ama çözülmeyecek bir sorun değildir. Yeni tel takıldığı zaman, gitar yeni alındığı zaman vs. Akort kaçırmaları illa ki olacaktır. Ben bir kere akort yapayım sonra ayda bir akort yaparım gibi bir kafa kesinlikle olmasın günlük her gün enstrumanı elinize aldığınızda akorunu kontrol etmeye özen gösterin.

Varsa merak ettiğin farklı sorular bilgim dahilinde yardımcı olabilirim. Sormaktan lütfen çekinmeyin. Müzikle kalın.

Önerim; SX'in HSS dizilimli herhangi bir modelini almanız, amfi yerine de Kurzweil KS40A referans monitörü alarak AmpliTube benzeri bir program ile çok çeşitli tonlar elde etmeniz.

Kol dediğin Tremolo koludur.

Köprü çeşitleri 3'e ayrılır. Sabit, Tremolo ve Floyd Rose olarak.

Tremolo kolu dediğimiz kol ise Tremolo ve FR (Floyd Rose) köprüye sahip gitarlarda kullanılabilir.
Bu kolun amacı köprüyü bir nevi hareket ettirerek telleri gererek veya gevşeterek farklı sesler çıkartmak içindir. Solo atarken oldukça işe yarayan bir koldur bakıldığı zaman.

Başlangıç olarak Floyd Rose gitarlardan kesinlikle uzak durulmalı. Nedeni hem tel değiştirme işleminin diğer 2 köprüye göre ölüm derecesinde zor ve zahmetli olması hemde giriş-orta bütçedeki FR'lu gitarlardaki kilit sisteminin berbat olması.. Kilit sistemi berbat olduğundan akort kaçırmaya çok müsait..

Gelelim Tremolo köprüye. Önerisinde bulunduğum JS11 modeli Tremolo köprü bir gitardır. Şöyle bir bakıldığında en çok kullanılan köprü de diyebiliriz. Tremolo köprü gitarların hiçbirinde FR köprüde olduğu gibi sapın üst kısımda kilit sistemi olmaz bildiğim kadarıyla. JS11 modeli çok akort kaçıran bir model değil. Tremolo gitarlarda genelde çok akort kaçıran modeller ise (örneğin Squier Bullet Stratocaster serisi) güzel bir burgu seti modifiyesiyle halledilebilir şeyler.

Sabit köprüler ise bu diğer 2 köprüye nazaran akort konusunda en sorunsuz köprüdür.

Demem o ki her gitar akort kaçırır. Sadece daha az ve daha çok akort kaçırma olayı olur. Gitarda kullanılan Akort burguları önemlidir aslında ama çözülmeyecek bir sorun değildir. Yeni tel takıldığı zaman, gitar yeni alındığı zaman vs. Akort kaçırmaları illa ki olacaktır. Ben bir kere akort yapayım sonra ayda bir akort yaparım gibi bir kafa kesinlikle olmasın günlük her gün enstrumanı elinize aldığınızda akorunu kontrol etmeye özen gösterin.

Varsa merak ettiğin farklı sorular bilgim dahilinde yardımcı olabilirim. Sormaktan lütfen çekinmeyin. Müzikle kalın.
Çok çok teşekkür ederim, akort kaçırma illaki oluyor biliyorum. Klasik gitar çalıyorum şu an ve evet akort yapmanın fazla oluyor, sabit köprü olmaz ise akort kaçmasının çok fazla olacağını duymuştum Tremolo kolu olan gitarlarda.

Çok çok teşekkür ederim, akort kaçırma illaki oluyor biliyorum. Klasik gitar çalıyorum şu an ve evet akort yapmanın fazla oluyor, sabit köprü olmaz ise akort kaçmasının çok fazla olacağını duymuştum Tremolo kolu olan gitarlarda.
Ne demek, her zaman. Tremo kolu özellikle sert türler için bence önemli bişey o tüzden sabit köprü yerine tremolo tercih etmeye çalışın.

Anladım, fakat en çok dinlediğim grubun gitaristlerinde bu kol mevcut değil, bu yüzden olmasa da olur sanıyordum. Ibanez Grg131 önerir misiniz?
Öneririm. HH olmasına rağmen gitarda 5 yollu switch bulunmakta. SS şeklinde de kullanabiliyorsunuz bu gitarı. Ek olarak JS11 22 perdeyken 131DX modeli 24 perde.

Eğer Single ile işim yok Humbucker devam diyorsanız Switch dışında Manyetik soundu olarak Jackson manyetikleri daha tok bir ses vermekte. Eğer bu 2 özellik sizi tatmin etmediyse (switch ve perde) aradaki fark fazla. JS11 alıp geçmenizi öneririm. Ha ben SS manyetikte istiyorum derseniz 131DX oldukça iyi bir seçim bence.
131DX kullanan bir arkadaşım var ve kendisi gitarından çok memnun belirtmeden geçmeyeyim.

Linkliyorum gitarı.

1654295427099.png

Solo atarken oldukça işe yarayan bir koldur bakıldığı zaman.

Soloya bir faydası yoktur. Fayda sağlayan bir şey de değildir.
P GILBERT, R. KÖTZEN, SLASH, Zakk WYLDE gibi Solo manyakları "oldukça işe yarıyor"sa bu kolu neden kullanmıyor?

Demem o ki her gitar akort kaçırır. Sadece daha az ve daha çok akort kaçırma olayı olur. Gitarda kullanılan Akort burguları önemlidir aslında ama çözülmeyecek bir sorun değildir.

Bu sıkıntı asında burgulara teli sarmayı bilmiyor olmak ile alakalı. Burguya 1,5 tur dan fazla tel sarılmaz. On tur kavuk gibi tel sarıyorlar, sonra "-Abi burgu kalitesiz, akord kaçırıyor..."

h H veya H s h manyetik dizilimi olması daha iyi olur diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin. Arada alternatif rock vesaire de çalabilirim diye h s h de istiyorum aslında. Tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler şimdiden.

Ortadaki "S" manyetiği Single coil Strat kullanmayacaksanız seveceğinizi sanmam. Humbucker lı bir gitarda S- ile H arasında Volume ve gain farkı olur ve bu da kullanıcıların pek hoşuna gitmez. Heavy tonlar istiyorsanız Humbucker kullanın, ya da Köprüde coil split denen 4 conductor bölünebilir bir humbuckerli bir gitar edinin. Single manyetik farkını köprü pozisyonunda belli eder.
Önerim; SX'in HSS dizilimli herhangi bir modelini almanız, amfi yerine de Kurzweil KS40A referans monitörü alarak AmpliTube benzeri bir program ile çok çeşitli tonlar elde etmeniz.

Tekrar tekrar aynı şey, Yeni başlayanlara lütfen ses kartı önermeyin. Daha tellerin ismini bilmiyor insanlar. Ton falan çok sonra. Ayrıca referans monitörleri gitar çalmak için değildir. Küçük bir amfi yeterlidir.
Tremo kolu özellikle sert türler için bence önemli bişey o tüzden sabit köprü yerine tremolo tercih etmeye çalışın.

Ne alaka? köprü ile sert tonun? Ne ilgisi var?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı