6000 TL hazır sistem önerisi

Bütçe
6000 TL

cngzkdr

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle herkese iyi pazarlar. Maksimum 6000 TL civarında bir sistem toplamak istiyorum. Ancak çeşitli sitelerden tek tek parça alıp toplamanın, belli başlı sitelerde yapılan hazır sistemlere oranla daha pahalıya patladığını fark ettim kendimce bilmem buna katılır mısınız? Hem burayı hem de farklı yerleri okuduktan sonra iki sistem arasında kararsız kaldım. Sistemler şunlar;

Sistem 1: TEKNOKING/AMD Ryzen 5 3600X/GIGABYTE RTX 2060 OC 6GB GDDR6/16GB DD4/240GB SSD/1TB Disk/Gaming Bilgisayar | ITOPYA

Sistem 2: Epic [Donanım Arşivi] | R5 3600 ASUS TUF 3 RX 5700 O8G 16GB DDR4 480GB SSD Gaming Bilgisayar - incehesap.com

Artı ve eksi yönleriyle hangisini önerdiğinizi yazabilir misiniz? Farklı bir yerden farklı bir sistemde önerebilirsiniz. 6000 TL'ye kadar upgrade gerçekleştirebilirim. Sistemin kullanım amacı sadece oyun için olacak stream ya da render için kullanmayacağım. Şimdiden fikir ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
1. sistem için konuşuyorum.

1)Giriş seviyesinin giriş seviyesi bir anakart.
2)Kasa olarak daha iyi modeller tercih edilebilir. (Örneğin MB511.)
3)SSD olarak çok zayıf. Baya zayıf hemde.

Yapılması gerekenler ;

1)Orta seviye bir B450 anakart seçilmeli.
2)Kasa olarak "mümkünse" hava akışı kanıtlanmış daha iyi bir model seçilmeli. Mümkünse "Mesh".
3)SSD olarak M2 tercih edilmeli. Harddisk çıkarılmalı. 1TB SX6000 veya SX8200 tercih edilmeli.

2. sistem için konuşuyorum.

1)Anakartı aynı birinci sistemdeki gibi hiçbir artısı yok. VRAM ve Mosfet zayıf.
2)"TUF" serisi ısınmasıyla meşhur. Kaldı ki alınan ekran kartı AMD bir kart. Bu serinin sorunları hala çözülemedi tam olarak. Tercih edilmemeli bence. Edilecekse de başka bir modeli.
3) SSD çoğu forum sitesine konu açtıran kronik arızalı bir SSD. Kesinlikle tercih edilmemeli.
4)Çin malı bir kasa tercihi. Kesinlikle tercih edilmemeli. Markanın kendi adını lekelemiş olmasını geçtim, Mesh yapıda değil. Hava almayacağı belli. Sorun çıkaracaktır.

Yapılması gerekenler ;

1)Anakart 1. sistemdeki gibi değiştirilmeli.
2)Ekran kartı modelinde ısrarcı iseniz daha iyi bir versiyonunu alın. ( MSI Gaming X mesela)
3)SSD olarak yine 1.sistemde önerdiğim SSD'ler işinizi görür.
4) PSU çok sorun çıkarmayacaktır. Kasa olarak mesh yapıda Phanteks kasası, mesh yapıda Cooler Master kasası veya iyi hava alan bir Corsair kasası (Spec Delta örneğin.) tercih edilmeli.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Şu net ki iki sisteminde gözle görülür eksiklikleri var. İkinci sistemin ki daha ağır basıyor.

İkinci sistemde ekran kartını 5700XT Pulse seçip alın. Hatta mümkünse bütçeyi 300TL aşıp 5700XT Nitro+ ile alın. 2070 süper gücünde bir sisteminiz olur 😀

Onun dışında belki SSD değişebilir (30TL farkla Toshiba var.) ama gerisi iyi.

1. sistem için konuşuyorum.

1)Giriş seviyesinin giriş seviyesi bir anakart.
2)Kasa olarak daha iyi modeller tercih edilebilir. (Örneğin MB511.)
3)SSD olarak çok zayıf. Baya zayıf hemde.

Yapılması gerekenler ;

1)Orta seviye bir B450 anakart seçilmeli.
2)Kasa olarak "mümkünse" hava akışı kanıtlanmış daha iyi bir model seçilmeli. Mümkünse "Mesh".
3)SSD olarak M2 tercih edilmeli. Harddisk çıkarılmalı. 1TB SX6000 veya SX8200 tercih edilmeli.

2. sistem için konuşuyorum.

1)Anakartı aynı birinci sistemdeki gibi hiçbir artısı yok. VRAM ve Mosfet zayıf.
2)"TUF" serisi ısınmasıyla meşhur. Kaldı ki alınan ekran kartı AMD bir kart. Bu serinin sorunları hala çözülemedi tam olarak. Tercih edilmemeli bence. Edilecekse de başka bir modeli.
3) SSD çoğu forum sitesine konu açtıran kronik arızalı bir SSD. Kesinlikle tercih edilmemeli.
4)Çin malı bir kasa tercihi. Kesinlikle tercih edilmemeli. Markanın kendi adını lekelemiş olmasını geçtim, Mesh yapıda değil. Hava almayacağı belli. Sorun çıkaracaktır.

Yapılması gerekenler ;

1)Anakart 1. sistemdeki gibi değiştirilmeli.
2)Ekran kartı modelinde ısrarcı iseniz daha iyi bir versiyonunu alın. ( MSI Gaming X mesela)
3)SSD olarak yine 1.sistemde önerdiğim SSD'ler işinizi görür.
4) PSU çok sorun çıkarmayacaktır. Kasa olarak mesh yapıda Phanteks kasası, mesh yapıda Cooler Master kasası veya iyi hava alan bir Corsair kasası (Spec Delta örneğin.) tercih edilmeli.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Şu net ki iki sisteminde gözle görülür eksiklikleri var. İkinci sistemin ki daha ağır basıyor.

Hocam vakit ayırıp incelemişsiniz teşekkür ederim yorumlarınız için hepsini dikkate alacağım. Yalnız zannederim ki dediğiniz upgradeleri yapınca 6000 liralık bütçeyi baya bir aşıyoruz ve sanırım 5700lü bir sistem toplamak 6000 lira civarı bütçe için zor olacak biraz, tekrar teşekkür ederim.
İkinci sistemde ekran kartını 5700XT Pulse seçip alın. Hatta mümkünse bütçeyi 300TL aşıp 5700XT Nitro+ ile alın. 2070 süper gücünde bir sisteminiz olur 😀

Onun dışında belki SSD değişebilir (30TL farkla Toshiba var.) ama gerisi iyi.
1. sistemin işlemcisini ve SSD'sini yükselt. Kasayıda yükselt oldu sana canavar.
Teşekkür ederim arkadaşlar değerli yorumlarınız için.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı