60Hz monitöre overclock yapılmalı mı?

BurakFİDAN

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba, monitörüm 60Hz ve overclock ile 77Hz'e kadar çıkarabiliyorum. Çözünürlüğü 1280x1024'e düşürerek de 75Hz yapabiliyorum fakat görüntü kalitesi epeyce düşüyor. Sorum şu olacak, overclock monitöre zarar verir mi veya ömrünü kısaltır mı? Herhangi bir dalgalanma veya ısınma sorunu yaşanmıyorsa overclock yapılmalı mı? 17Hz için değmez falan demeyin, Valorant'ta yüksek elo oyuncusu olarak rahatça söyleyebilirim ki oynarken 60Hz ile 75Hz arasında aşırı fark oluşuyor. Gerek akıcılık, gerek oynanış olarak. Bir yandan YouTube'a içerik de üretiyorum ve sırf oyunu 75Hz oynayacağım diye görüntü kalitesinden ödün vermek canımı sıkıyor. Eğer ki monitöre zarar vermeyeceğinden emin olursam 1080P'de 75Hz olarak kullanmak istiyorum.

Merhaba, monitörüm 60Hz ve overclock ile 77Hz'e kadar çıkarabiliyorum. Çözünürlüğü 1280x1024'e düşürerek de 75Hz yapabiliyorum fakat görüntü kalitesi epeyce düşüyor. Sorum şu olacak, overclock monitöre zarar verir mi veya ömrünü kısaltır mı? Herhangi bir dalgalanma veya ısınma sorunu yaşanmıyorsa overclock yapılmalı mı? 17Hz için değmez falan demeyin, Valorant'ta yüksek elo oyuncusu olarak rahatça söyleyebilirim ki oynarken 60Hz ile 75Hz arasında aşırı fark oluşuyor. Gerek akıcılık, gerek oynanış olarak. Bir yandan YouTube'a içerik de üretiyorum ve sırf oyunu 75Hz oynayacağım diye görüntü kalitesinden ödün vermek canımı sıkıyor. Eğer ki monitöre zarar vermeyeceğinden emin olursam 1080P'de 75Hz olarak kullanmak istiyorum.
Burada ve başka forumlar da yapan birkaç arkadaşı tanıyorum ve monitör de sıkıntılar ile karşılaşmışlardı.
Hem 15hz ile hiçbir fark hissetmezsiniz.
Farkı hissedebilmeniz için en az 90hz olması gerekiyor.
Farkı hissedemeyeceğiniz gibi tabiki de monitöre de zarar vermiş olabilirsiniz.
Tavsiye etmiyorum.

Overclok doğru ve başarılı yapıldığı sürece zararlı değildir YouTube'dan araştırma yapabilirsin ısı normalin üstüne çıkmadığı sürece genellikle bir sorun oluşturmaz.

Burada ve başka forumlar da yapan birkaç arkadaşı tanıyorum ve monitör de sıkıntılar ile karşılaşmışlardı.
Hem 15hz ile hiçbir fark hissetmezsiniz.
Farkı hissedebilmeniz için en az 90hz olması gerekiyor.
Farkı hissedemeyeceğiniz gibi tabiki de monitöre de zarar vermiş olabilirsiniz.
Tavsiye etmiyorum.
15Hz az gibi gelse de fark çok rahat hissediliyor, o konuda size katılmıyorum. Ben de 15Hz ne değiştirir ki diye düşünenlerdendim, ta ki 75Hz oynayana kadar. 60Hz'e düşünce oynayamıyorum. Oc yapmak isteme sebebim aldığım kayıtlarda görüntü kalitesinin daha yüksek olmasını istememdi. Zararlı veya olmadığı hakkında kesin bir sonuca ulaşmaya çalışıyorum, ona göre OC'den vazgeçeceğim.

Teoride evet ancak ömrü belli olmayan bir şey için kısalır yorumu yapmak yanlış. Panel üreticileri sadece garanti olarak çalışabileceği saat aralığını verir. Bu sebepten ömür meselesini kafanıza takmanıza gerek yok. Ayrıca hertz ve zamanlamalarla oynayarak monitörü bozamazsınız. Isınma konusuna gelirsek, evet teoride daha fazla güç harcayacağı için daha fazla ısınır ancak aktif bir soğutma gerektirmez. Eğer ki çok fazla ısınıyorsa ve ekranda dengesizlikler görüyorsanız geri çekmeniz daha sağlıklı olur, ki bu düşük bir ihtimal. Kısa veya uzun vadede problem olacağını sanmıyorum. En azından değiştirmeye karar vereceğiniz ana kadar idare edecektir.

Hocam ben de şu an overclocklu kullanıyorum. 15 Hz fark etmez diyorlar fakat nedense bende çok fazla etti. Oyunlarda artık 60 Hz oynadığımda kasma hissi yaratıyor. Fabrikadan bu hızla çıkmış ürünü daha yüksek performansta çalıştırıyorsunuz, elbette zararı olacaktır.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı