6400 TL civarına her şey dahil sistem önerisi

Bütçe
6000-6500
Makaleler
3
Yer
Adana
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar! Dün bilgisayarımı satmam üzerine yeni bir bilgisayar arayışına girdim. Şimdi, biraz detay verme kısmına geçiyorum.

Öncelikle, bu bütçenin içinde kulaklık hariç her şey var. Zaten altta da şimdilik düşündüğüm ürünlerin linkini bırakacağım.

Bilgisayarda ne yapacağıma gelirsek; video çekeceğim, oyun oynacağım, uzaktan eğitime katılacağım, küçük çaplı renderlar yapacağım ve belki yayın yapacağım.

Çok FPS hastası değilim, grafik hastası da değilim. "Eski" bilgisayarım bana bunları öğretti. Çoğu oyunu kasmadan oynasın yeter. Arkadaşımın yeni aldığı 1650'li sistem bile bana mükemmel geliyor o yüzden bütçeyi de fazla sıkmamak için, RX570'in bana yeteceğini düşünüyorum. 240 GB SSD şimdilik yeterli, ileride belki HDD alırım.

16 GB RAM istiyorum, çünkü 8 GB günümüzde bazen yetersiz gelebiliyor ve yakın zamanda yükseltme yapabileceğimi sanmıyorum.

Şu an 8. sınıfım, bilgisayarım beni 12. sınıfa kadar taşısa yeter. O zaman satıp bir notebook alırız. Yani 4-5 sene idare etsin. Oyunları orta veya orta-yüksek ayarlarda oynayabilsem yeter.

Şimdilik düşündüğüm parçalar:

Elraenn Parva (Bu sistemi RAM'i 16 GB yapıp almayı düşünüyorum)
Acer EK240YABI 23.8" 5ms Full HD IPS (Burada da bir sorum olacaktı, 60 Hz ile 75 Hz arasında çok fark var mı, ben 75 Hz düşünüyorum da. Bir de IPS olması sanırım çok daha iyiymiş alırsam IPS almayı düşünüyorum)

Aslında bilgisayarın ana parçaları bitti diğerleri ekipmanlar.
Bloody B328 veya XPG Infarex K10
HP Omen 600 Steelseries
Trust GXT 202 Mouse Pad (Temsili mousepad, bu fiyatlarda bir şey almayı düşünüyorum)
Mikado MD-336 Hoparlör olarak bunu düşündüm, yanlış hatırlamıyorsam @Motionless IN White hocam bunu kullanıyormuş. Hoparlör de benim için önemli sayılır, o yüzden kaliteli bir şey almak istiyorum.

TP-Link TL-WN881ND Önceki adaptörüm USB idi ve USB'nin önerilmediğini gördüm. USB'ler daha ucuz o da biraz o tarafa çekiyor. Birisi USB portunuz 3.1 değilse almayın demiş, alacağım sistemde zaten en az bir tane 3.1 girişi olacak acaba USB mi alsam diye düşünmüyor değilim.

Geldik konunun sonuna. Güzel önerilerinizi bekliyorum. Kafanız karışmasın, kulaklık dahil değil.

Bu arada konuyu babama bütçeyi sormadan açtım, umarım bu bütçe onu kızdırmaz. :)
Bir mesaj bile gelmeden yeni konulardan düştü konum. Üzdü. :( Sanırım aktif kişi sayısı az.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci R5 3500X.
Ekran kartı 1650 Super.
RAM'ler 16.
PSU'yu ise FSP Hyper K 600W yaptığınızda 5080 TL oluyor, böyle alınmasını öneririm.
Tabii, işlemciyi R3 3100 yaparsanız 4900 TL tutar, bu şekilde de öneririm.

Monitör için konuşursak 60 Hz ile 75 Hz arasında neredeyse fark yok ve seçilen ürün gayet iyi.
Son olarak siz zaten klavye mouse önerileri uzmanısınız, o konuya karışmıyorum.

Merhabalar! Dün bilgisayarımı satmam üzerine yeni bir bilgisayar arayışına girdim. Şimdi, biraz detay verme kısmına geçiyorum.

Öncelikle, bu bütçenin içinde kulaklık hariç her şey var. Zaten altta da şimdilik düşündüğüm ürünlerin linkini bırakacağım.

Bilgisayarda ne yapacağıma gelirsek; video çekeceğim, oyun oynacağım, uzaktan eğitime katılacağım, küçük çaplı renderlar yapacağım ve belki yayın yapacağım.

Çok FPS hastası değilim, grafik hastası da değilim. "Eski" bilgisayarım bana bunları öğretti. Çoğu oyunu kasmadan oynasın yeter. Arkadaşımın yeni aldığı 1650'li sistem bile bana mükemmel geliyor o yüzden bütçeyi de fazla sıkmamak için, RX570'in bana yeteceğini düşünüyorum. 240 GB SSD şimdilik yeterli, ileride belki HDD alırım.

16 GB RAM istiyorum, çünkü 8 GB günümüzde bazen yetersiz gelebiliyor ve yakın zamanda yükseltme yapabileceğimi sanmıyorum.

Şuan 8. sınıfım, bilgisayarım beni 12. sınıfa kadar taşısa yeter. O zaman satıp bir notebook alırız. Yani 4-5 sene idare etsin. Oyunları orta veya orta-yüksek ayarlarda oynayabilsem yeter.

Şimdilik düşündüğüm parçalar:

Elraenn Parva (Bu sistemi RAM'i 16 GB yapıp almayı düşünüyorum)
Acer EK240YABI 23.8" 5ms Full HD IPS (Burada da bir sorum olacaktı, 60 Hz ile 75 Hz arasında çok fark var mı, ben 75 Hz düşünüyorum da. Bir de IPS olması sanırım çok daha iyiymiş alırsam IPS almayı düşünüyorum)

Aslında bilgisayarın ana parçaları bitti diğerleri ekipmanlar.
Bloody B328 veya XPG Infarex K10
HP Omen 600 Steelseries
Trust GXT 202 Mouse Pad (Temsili mousepad, bu fiyatlarda bir şey almayı düşünüyorum)
Mikado MD-336 Hoparlör olarak bunu düşündüm, yanlış hatırlamıyorsam @Motionless IN White hocam bunu kullanıyormuş. Hoparlör de benim için önemli sayılır, o yüzden kaliteli bir şey almak istiyorum.

TP-Link TL-WN881ND Önceki adaptörüm USB idi ve USB'nin önerilmediğini gördüm. USB'ler daha ucuz o da biraz o tarafa çekiyor. Birisi USB portunuz 3.1 değilse almayın demiş, alacağım sistemde zaten en az bir tane 3.1 girişi olacak acaba USB mi alsam diye düşünmüyor değilim.

Geldik konunun sonuna. Güzel önerilerinizi bekliyorum. Kafanız karışmasın, kulaklık dahil değil.

Bu arada konuyu babama bütçeyi sormadan açtım, umarım bu bütçe onu kızdırmaz. :)
Bir mesaj bile gelmeden yeni konulardan düştü konum. Üzdü. :( Sanırım aktif kişi sayısı az.
Yayın yapan ve video çeken birisi için RX570 zayıf kalır. Zaten RX570 fiyatları uçtuğu için 1650Super almanızı öneririm.
İşlemci R5 3500X.
Ekran kartı 1650 Super.
RAM'ler 16.
PSU'yu ise FSP Hyper K 600W yaptığınızda 5080 TL oluyor, böyle alınmasını öneririm.
Tabii, işlemciyi R3 3100 yaparsanız 4900 TL tutar, bu şekilde de öneririm.
Bu şekilde alabilirsiniz sistemi.

XPG İnfarex K10 çok güzel bir klavye, tavsiye ederim. Yayın ve videolar için bir PoP filter almanız çok iyi olur. 75hz ve 60hz arasında çok bir fark yok ama ms farkı baya hissettiriyor kendini. Bence en az 3ms bir monitör almalısınız. (Bütçe yetiyorsa.)

Bence parça parça alınmalı, bu sayede daha güçlü bir sistem ortaya çıkarabilirsiniz.
DarkFlash Pollux Mesh Led Fanlı ATX Oyuncu Kasa Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe (Benzer fiyata alternatifler var)
Bu şekilde kasanın fiyatı 4.791 TL yapıyor.
Acer KA242YBI 24" 1ms Full HD Freesync IPS Oyuncu Monitörü Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Frisby FK-G8520QM Işıklı Kablolu Mekanik Oyuncu Klavyesi Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe (Yıllardır kullanan tanıdıklarım var ve hiçbirinden şikayet duymadım, fiyatına göre bence ideal. Tabii marka takıntınız var ise atmış olduğunuz Bloody'i önerebilirim.)
Hoparlörü zaten kendim de kullanıyorum ve memnunum, o fiyata alınabilecek en mantıklı ürün diyebilirim. O yüzden alternatif önermeyeceğim.
Mousepad olarak: Bloody B-081 Mouse Pad Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Mouse olarak: Corsair Harpoon Pro RGB CH-9301111-EU Optik Kablolu Oyuncu Mouse Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe veya Bloody P93 Light Strike Optik Kablolu Oyuncu Mouse Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Hepsi 6.256 TL tutuyor. (Mouse'un fiyatını 189 TL olarak yazdım, eğer P93 alır iseniz 20 TL düşecektir.)
Geriye kalan para ile Cyberpunk 2077 alabilirsiniz :)

19 TL'ye değebilir tabii, sorun yaşamazsınız gibi. Dediğim ekipmanlar ile değiştirin o halde. Yine de Cyberpunk 2077 alabiliyorsunuz :D
Tamam o zaman değecekse öyle alabilirim. Peki bütçemi çok az artırsam Ryzen 5 2600 veya 3500X almalı mıyım sizce? 3100, yayın, video ve render için yeterli mi?

Tamam o zaman değecekse öyle alabilirim. Peki bütçemi çok az artırsam Ryzen 5 2600 veya 3500X almalı mıyım sizce? 3100, yayın, video ve render için yeterli mi?
3100 4/8 olduğu için tabii ki yeterli olur, ancak sürekli render ve yayın yapacak iseniz 2600 almak daha mantıklı olabilir.

Geri
Yukarı