6400 TL civarına her şey dahil sistem önerisi

Bütçe
6000-6500
Masa ve sandalyeyi hesap etmemiştim ben.

Wi-Fi adaptör şart değilse onu sonra alıp PC'ye odaklansan daha mantıklı olabilir.

Yerinde olsam ben 1650S versiyonunu alırdım çünkü RAM sonradan upgrade edilebilen bir şey. Ekran kartı yükseltmesi daha meziyetli olacak.

Ama sen dersen ki 8 GB RAM benim ihtiyaçlarımı karşılamıyor, 16 GB olması lazım ve 1 yıl bekleyemem, o zaman RX 570'li versiyonu al. Şöyle düşünelim, yeni nesil bir oyun zaten 8 GB civarında ve üzerinde RAM kullanıyor. Sen bir de video programı falan açarsan arkada haliyle RAM kullanacak o da. Bu sefer sıkıntı yaşayabilirsin diye düşünüyorum.

Yerinde olsam hoparlör ve adaptörü almam, 16 GB RAM ve 1650S yapmaya çalışırım. Onları da sonra alırım, sonuçta çok acil lazım şeyler değil. Kabloyla bağlansan daha verimli kullanırsın interneti. Hoparlörü de ucuzundan idarelik bir şey kullan. Hatta direkt kulaklık falan kullan elinde varsa. İdare etmeye çalış. Hoparlör ve adaptör için PC'yi kısmak pek mantıklı gelmedi bana.

Wi-Fi adaptör şart değilse onu sonra alıp PC'ye odaklansan daha mantıklı olabilir.

Yerinde olsam ben 1650S versiyonunu alırdım çünkü RAM sonradan upgrade edilebilen bir şey. Ekran kartı yükseltmesi daha meziyetli olacak.

Ama sen dersen ki 8 GB RAM benim ihtiyaçlarımı karşılamıyor, 16 GB olması lazım ve 1 yıl bekleyemem, o zaman RX 570'li versiyonu al. Şöyle düşünelim, yeni nesil bir oyun zaten 8 GB civarında ve üzerinde RAM kullanıyor. Sen bir de video programı falan açarsan arkada haliyle RAM kullanacak o da. Bu sefer sıkıntı yaşayabilirsin diye düşünüyorum.

yerinde olsam hoparlör ve adaptörü almam, 16 GB RAM ve 1650S yapmaya çalışırım. onları da sonra alırım, sonuçta çok acil lazım şeyler değil. Kabloyla bağlansan daha verimli kullanırsın interneti. Hoparlörü de ucuzundan idarelik bir şey kullan. Hatta direkt kulaklık falan kullan elinde varsa. İdare etmeye çalış. Hoparlör ve adaptör için PC'yi kısmak pek mantıklı gelmedi bana.

Bence de 1650S ve RX 570 arasında fark bulunuyor hocam. Ayrıca RX 570 8 GB VRAM işleyecek bir kart da değil. Ben de 1650S ve 16 GB RAM yapmanızın daha doğru olacağını düşünüyorum.

Yerinde olsam hoparlör ve adaptörü almam, 16 GB RAM ve 1650S yapmaya çalışırım.
Aslında hoparlörü sonra alabilirim. Bir süre kulaklıkla idare ederim.

Kabloyla bağlansan daha verimli kullanırsın interneti.
Hocam zaten kabloyla bağlayabilsem bakmam bile adaptörlere. Kablolunun daha iyi performans verdiğini biliyorum. "Aileme bir sorayım kablo çekebilir miyiz?" diye.

Hoparlörü almayabilirim de adaptörü bir sorayım. Dediğiniz mantıklı geldi.

Kabloyu çekemememin sebebi de kablonun çirkin durabilecek olması. Eğer kablo çekilirse koridor boyunca kablo olacak.
İlk başta söylemediğim için normal. :)

Yani RX570 ile daha az performans alacağım zaten belli ama ben bu performansın da bana yeteceğini sanıyorum.

Kabloyu çekemememin sebebi de kablonun çirkin durabilecek olması. Eğer kablo çekilirse koridor boyunca kablo olacak.
Ben halının altından geçirdim, kapının üstünden dolandırıp sabitledim, pek belli olmuyor. O bir şekilde halledilir.

Vallahi yerinde olsam bilgisayara önem verir çevre bileşenlerini sonra alırım. Mesela evdeki herhangi bir sandalyeyi kullan, sandalye alma ve sona sakla. PC'yi geliştir onun yerine. İdarelik bir masa kullan gitsin. Ne olacak ki? 1650S ve 16 GB RAM ile alırsın ne güzel. Masa, sandalye, adaptör... Bunlar kolay.

Ben halının altından geçirdim, kapının üstünden dolandırıp sabitledim, pek belli olmuyor. O bir şekilde halledilir.

Vallahi yerinde olsam bilgisayara önem verir çevre bileşenlerini sonra alırım. Mesela evdeki herhangi bir sandalyeyi kullan, sandalye alma ve sona sakla. PC'yi geliştir onun yerine. İdarelik bir masa kullan gitsin. Ne olacak ki? 1650S ve 16 GB RAM ile alırsın ne güzel. Masa, sandalye, adaptör... Bunlar kolay.
Haklısınız. Zaten 1650S+16 GB RAM bana hayli hayli yeter. Birkaç şeyden kısıp onları almaya çalışırım.

Bir de bir sorum daha olacaktı. O sistemdeki 1650S yenilenmiş model değil mi? Yenilenmiş yenilenmiş diyoruz da resmine bakıp, temsili resim olmasın o.

GDDR6 olanlar yenilenmiş mi oluyor? Bir de GDDR5 olanlar var.

@Caner Uncu Hocam ayrı ayrı toplanırsa, 10100 ile nasıl bir şey toplanabilir? En fazla 4800 TL olmak şartıyla.

Yoksa 3100 ile daha iyi mi toplanır? Hangisi daha mantıklı olur? 3100'le daha mantıklı olsa bile 10100'lü merak ediyorum. 3100'den çok daha güçlü diye biliyorum.

Ayrı ayrı toplansa sıkıntı biraz. RX 570'i anca koyarsın, onun da stokları sıkıntıda ve aşırı pahalandı. 1600 liradan aşağı RX 570 yok.

H410 anakart desek 600 lira en düşük. I3 10100 desek 1150 lira falan.

Ha nasıl olur dersen kabataslak şu şekilde:

I3 10100
H410M
8 GB RAM
240 GB SSD
Corsair Spec Delta 550W gibisinden bir kasa.

Yani İnventus'taki hazır sistem daha mantıklı geliyor.

Ayrı ayrı toplansa sıkıntı biraz. RX 570'i anca koyarsın, onun da stokları sıkıntıda ve aşırı pahalandı. 1600 liradan aşağı RX 570 yok.

H410 anakart desek 600 lira en düşük. I3 10100 desek 1150 lira falan.

Ha nasıl olur dersen kabataslak şu şekilde:

I3 10100
H410M
8 GB RAM
240 GB SSD
Corsair Spec Delta 550W gibisinden bir kasa.

Yani İnventus'taki hazır sistem daha mantıklı geliyor.
Aynen hocam haklısınız o daha mantıklıymış.

Denedim, 4700 TL'ye 8 GB RAM, 1650S oldu. RX570 ile yapılırsa 16 GB RAM de olur galiba.

Aynen hocam haklısınız o daha mantıklıymış.

Denedim, 4700 TL'ye 8 GB RAM, 1650S oldu. RX570 ile yapılırsa 16 GB RAM'de olur galiba.

Hocam biraz bekleseniz 10100F çıkacak. F/P kralı olur kendisi. Ayrıca fiyatı da 1000TL'nin altında. Ayrıca oyun performansında 3600'ün önünde. Ayrıca 4C 8t yani yapıcağınız render işlerine de olanak sağlıyor. Kısacası 3100'den çok çok çok daha iyi bir tercih olacaktır. Hem bu sayede RAM'i de 16 GB yapabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı