650-1500 TL arası PSU önerisi

FSP, Zalman gibi markalar varken High Power gibi 2. sınıf PSU'lara emanet etmeyin onca parayı.

İlginç olan şu ki, markalar ve ürünler hakkındaki bilgisi, piyasanın pazarın dinamiklerine göre belirlenen insanlar, bu 2. sınıf markaya 2. sınıf denmesine gülebilecek kadar bilgisizler ama yine de imillete tavsiye edebiliyorlar. Çünkü örneğin 1400 TL'den 700 TL'ye düşebilen bir marka. Şu markayı önerenlerden biri de neden "iyi" olduğuna dair bilgi paylaşsa da, soran kişi de nasiplense.
:D High power 2. sınıf mı tamam hocam. başka bir yazınınızda da şöyle bir şey görürüz herhalde asus laptobum bozuldu asus'a para verilmez. Model > Marka. şunu anlamanız lazım istediğiniz markayı söyleyin 10 dakikalik bir araştırma ile alınmayacak bir ürününü bulurum asus, msi, monster, sapphire, galax, xfx hiç fark etmez. her markanın her modeli alınmaz. high power güzel bir markadır ve performance gd modeli oldukça kalitedir.
bakın mesela burada bir arkadaş FSP markasının Aurum 600w gold+ ürünü ile sorun yaşamış ben kimseye gidip FSP gibi 2. sınıf markalara para vermeyin demiyorum.
Web yakalama_8-5-2022_23922_linustechtips.com.jpeg

bakın mesela aşağıdaki tier list'te FSP markasının D tier'de ürünleri var ama A tier'deki ürünleri önermek yerine gidip de FSP'ye para kaptırmayın demiyoruz.
A-E arasında sıralanan listede high power performance gd B tier'da listelenmiş konu sahibi değerlendirmesini buna göre yapabilir. kullanan biri olarak öneririm.

Dosya Ekleri

• Web yakalama_8-5-2022_24222_linustechtips.com.jpeg
    Web yakalama_8-5-2022_24222_linustechtips.com.jpeg
    113,7 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
nE :D high power 2. sınıf mı tamam hocam. başka bir yazınınızda da şöyle bir şey görürüz herhalde asus laptobum bozuldu asus'a para verilmez. Model > Marka. şunu anlamanız lazım istediğiniz markayı söyleyin 10 dakikalik bir araştırma ile alınmayacak bir ürününü bulurum asus, msi, monster, sapphire, galax, xfx hiç fark etmez. her markanın her modeli alınmaz. high power güzel bir markadır ve performance gd modeli oldukça kalitedir.
bakın mesela burada bir arkadaş FSP markasının Aurum 600w gold+ ürünü ile sorun yaşamış ben kimseye gidip FSP gibi 2. sınıf markalara para vermeyin demiyorum.
Eki Görüntüle 1381719
bakın mesela aşağıdaki tier list'te FSP markasının D tier'de ürünleri var ama A tier'deki ürünleri önermek yerine gidip de FSP'ye para kaptırmayın demiyoruz.
Her markanın her modelinde sorunlar olabilir evet, bu söylediklerinizde benim dediklerimle ilgili bir şey yok. Ben diyorum ki, psu markalarını kalitelerine göre sınıflandırırsak, tüm model sorunları vs hepsi dahil, Thermaltake, Asus, FSP, Seasonic gibi markalar 1. sınıfsa, zalman da o kaliteye yakın, köklü, kendini kanıtlamış bir markadır. High Power ise orta ayar, 2. sınıf, tek bir yerde bile yılın psuları listelerinde üst ya da orta segmente girememiş, yeni kurulumuş bir marka. Bu markanın iiy olduğunu neye dayanarak söylediğinizi söyleyin, ben de öğreneyim.

Değişik olan kısım ne? Bir şey söylediysen temellendir de anlaşılsın. Bence asıl tuhaf olan, iyi markayı kötü markadan ayırt etmeyi "sevmek-sevmemek" gibi absürd bir gerekçeye dayandırmak. neden High Power? Bu basit soruya basit bir cevap var mı örneğin?
Şimdi öncelikle sizin High Power kötülemenizin temelinde yaşamış olduğunuz olumsuz deneyim var. Bunu da konuda "şahane" şekilde belirtmişsiniz. Lakin bir üründen ya da bir markadan yana sorun yaşadınız diye onu direkt kötülemeye gidecekseniz sıkıntılı bir durumdur. Çünkü High-End ürünlerde bile sorun yaşanması olasıdır. Ama siz direkt "ben biliyorum" moduna girmişsiniz.

Peki neden High Power Performance GD öneriyoruz? Çünkü F/P seviyesinde bize iyi özellikler sunuyor. Koruma, kapasitör, yapı, fan gibi bazı temel hususlarda barındırdıkları Corsair'den tutun Thermaltake'e kadar sayısız markanın giriş seviyesi ürününden daha iyi bir yere konumlanıyor ve bunu daha düşük bir fiyata yapıyor. Nasıl yapıyor? Çünkü firmanın global pazardaki yeri bu firmalar kadar geniş olmadığı için rekabetçi davranmayı uygun görüyor.

Siz napıyorsunuz? Zalman'ın 4 tane koruması bulunup "ben giriş seviyesiyim" diye bağıran bir ürününü öneriyorsunuz. Niye? Çünkü size göre Zalman en iyisi. Ama o işler öyle olmuyor. Sunduğum diğer konuda bile ASUS, FSP derken ürün sunmadan gelişine marka yazmışsınız. Model bilginiz var mı? Yoksa üzerinde bildiğiniz bir marka yazıyor diye mi övüyorsunuz? Ben size FSP'nin bir dolu giriş seviyesi ve kötü ürününü sayarım ama size göre FSP çok iyi marka. Hangi FSP ürünü ama? Fiyat skalası nedir?

Yani böyle ezbere konuşmadan önce engin bilgilerinizi ürün-model bazlı aktarın. Zalman'ın bir tane ucuz ürününü paylaşıp "bu çok güzel ya" demeyin. Komik oluyor.

Bir de x firmalara laf etmeden önce bir tarihçelerini de araştırın. Merdiven altı iş yapıyorlar sanki. Şaka gibi ya.

yeni kurulumuş bir marka.
Şu lafınızı da bekliyordum. Şaşırtmadınız.

Her markanın her modelinde sorunlar olabilir evet, bu söylediklerinizde benim dediklerimle ilgili bir şey yok. Ben diyorum ki, psu markalarını kalitelerine göre sınıflandırırsak, tüm model sorunları vs hepsi dahil, Thermaltake, Asus, FSP, Seasonic gibi markalar 1. sınıfsa, zalman da o kaliteye yakın, köklü, kendini kanıtlamış bir markadır. High Power ise orta ayar, 2. sınıf, tek bir yerde bile yılın psuları listelerinde üst ya da orta segmente girememiş, yeni kurulumuş bir marka. Bu markanın iiy olduğunu neye dayanarak söylediğinizi söyleyin, ben de öğreneyim.
hocam Zalman 1999 yılında kurulmuş. ,Highpower ise 1985 yılında, 1968 yılında kurulan sirtec firmasının psu bölümü olarak kurulmuş. ve Lian Li, Enermax, OCZ ve Thermaltake markalarıiçin OEM güç kaynağı üretimi yapan bir firma. thelmaltake ve Lian li kalitesiz mi sizce ?
Şimdi öncelikle sizin High Power kötülemenizin temelinde yaşamış olduğunuz olumsuz deneyim var. Bunu da konuda "şahane" şekilde belirtmişsiniz. Lakin bir üründen ya da bir markadan yana sorun yaşadınız diye onu direkt kötülemeye gidecekseniz sıkıntılı bir durumdur. Çünkü High-End ürünlerde bile sorun yaşanması olasıdır. Ama siz direkt "ben biliyorum" moduna girmişsiniz.

Peki neden High Power Performance GD öneriyoruz? Çünkü F/P seviyesinde bize iyi özellikler sunuyor. Koruma, kapasitör, yapı, fan gibi bazı temel hususlarda barındırdıkları Corsair'den tutun Thermaltake'e kadar sayısız markanın giriş seviyesi ürününden daha iyi bir yere konumlanıyor ve bunu daha düşük bir fiyata yapıyor. Nasıl yapıyor? Çünkü firmanın global pazardaki yeri bu firmalar kadar geniş olmadığı için rekabetçi davranmayı uygun görüyor.

Siz napıyorsunuz? Zalman'ın 4 tane koruması bulunup "ben giriş seviyesiyim" diye bağıran bir ürününü öneriyorsunuz. Niye? Çünkü size göre Zalman en iyisi. Ama o işler öyle olmuyor. Sunduğum diğer konuda bile ASUS, FSP derken ürün sunmadan gelişine marka yazmışsınız. Model bilginiz var mı? Yoksa üzerinde bildiğiniz bir marka yazıyor diye mi övüyorsunuz? Ben size FSP'nin bir dolu giriş seviyesi ve kötü ürününü sayarım ama size göre FSP çok iyi marka. Hangi FSP ürünü ama? Fiyat skalası nedir?

Yani böyle ezbere konuşmadan önce engin bilgilerinizi ürün-model bazlı aktarın. Zalman'ın bir tane ucuz ürününü paylaşıp "bu çok güzel ya" demeyin. Komik oluyor.

Bir de x firmalara laf etmeden önce bir tarihçelerini de araştırın. Merdiven altı iş yapıyorlar sanki. Şaka gibi ya.

yeni kurulmuş diye laf ettiği marka savunduğu markadan daha eski bir marka.

FSP, Zalman gibi markalar varken High Power gibi 2. sınıf PSU'lara emanet etmeyin onca parayı.
High Power gayet bilindik ve iyi bir marka. İlla bir sıralama yapacaksak da o sıralamada başa ne Zalman gelir, ne FSP gelir. Seasonic ve Channel Well Technology gelir. Şu an piyasada bulunan en iyi modelleri bu iki marka üretiyor. Ardından High Power ve FSP gibi markalar gelir.
Önerdiğin ürün hakkında bilgin vardır umarım, gerçi High Power'ı kalitesiz gören bir insanın Zalman'ın giriş seviyesi ürününü önermesinden sonra pek bilgisi olduğunu da düşünmüyorum.
İlginç olan şu ki, markalar ve ürünler hakkındaki bilgisi, piyasanın pazarın dinamiklerine göre belirlenen insanlar, bu 2. sınıf markaya 2. sınıf denmesine gülebilecek kadar bilgisizler ama yine de millete tavsiye edebiliyorlar. Çünkü örneğin 1400 TL'den 700 TL'ye düşebilen bir marka. Şu markayı önerenlerden biri de neden "iyi" olduğuna dair bilgi paylaşsa da, soran kişi de nasiplense.
İndirim gören masum köylü. Canım, indirim sadece High Power'a mı yapılıyor? Geçen hafta da CWT üretimi olan Corsair RMx serisi PSU'lar %30 indirime girdi Amazon'da. Yine CWT üretimi olan MSI MPG serisi PSU'lar %25 indirime girdi. Her hafta Gaming Gecesi'ne yine FSP, CWT üretimi olan güç kaynaklarından olan Cooler Master ve Corsair güç kaynakları da indirime girdikleri için dandik modeller o zaman?
Değişik olan kısım ne? Bir şey söylediysen temellendir de anlaşılsın. Bence asıl tuhaf olan, her önüne gelene, sürekli yarı fiyata düştü diye High Power önermek ve iyi markayı kötü markadan ayırt etmeyi "sevmek-sevmemek" gibi absürd bir gerekçeye dayandırmak. neden High Power? Bu basit soruya basit bir cevap var mı örneğin? Ayrıca önerdiğim Zalmanı "düşük seviye "yapan ne onu da anlamadım?
12V kanalında neredeyse 50W'ye yakın kayıp var, bu kadar kayıp da sadece grup düzenlemeli bir güç kaynağında olur. Yani DC-DC yerine AC-DC bir yapısı bulunuyor, birinci eksisi bu.

İkinci eksisi de Hold Up Time süresi 12ms. Bu sürenin tavsiye edilen değeri 17ms. Elektrik kesintilerinde önemini ortaya koyan bir değerdir.

Üçüncü eksisi de en dandik bearing tipi olan sleeve bearing fan bulundurması. Ömürleri kısadır, ömürleri dolduğu an isminin hakkını verir ve çok sesli çalışır.

Söylediklerinizde benim High Power'a 2. sınıf, Zalmana ise iyi bir "marka" dememi yanlışlayacak hiç bir dayanak yok. "Komik oluyor, çünkü Zalmana size göre iyi bir marka." ne demek? Ben Zalmanı bana göre iyi bir marka, çünkü ben sorun yaşamadım diyerek mi tavsiye ettim? Asus iyi bir marka, bunun için model model incelemem gerekmez ama özellikle sorunlu bir modeli söz konusuysa bilmeden önerilmez, evet. Peki benim tavsiye ettiğim Zalman modelindeki sorun ne? Neden ucuz ürün buldum diye önermiş oluyorum? Madem bu kadar yazdınız, söyleyin öğrensin herkes, Bu Zalman modelini, sizin önerdiğini< High Power'dan kötü yapan nedir? Asıl siz araştırın, High-powerla sorun yaşamış ne kadar çok insan olduğunu görürsünüz ki ben 10 yıl bozulmadan kullandığım FSP'den sonra aldığım High Power 2-3 senede "aktı". Yani öyle istisnai bir teknik sorun falan değil ,bildiğin sıvılartı aktı bozuldu ve bu sorunu yaşayan bir sürü insan var. Markalar sırf marka olduğu için önerilmez zaten, kullanıcı deneyimi, markanın verdiği güven vs bir markayı daha güvenilir yapar. Özellikel de ürün PSU ise, sertifikaymış, fanmış vs bu gibi özellikelre değil, marka kalitesine bakılır. Yoksa Power Boost'un da tüm bu özelliklere ve seretifikalara sahip ürünelri dolu etrafta. Bir de ilginçtir ki, her önerilen High Power linkinde yaklaşık %50 indirim oluyor.

Söylediklerinizde benim High Power'a 2. sınıf, Zalmana ise iyi bir "marka" dememi yanlışlayacak hiç bir dayanak yok. "Komik oluyor, çünkü Zalmana size göre iyi bir marka." ne demek? Ben Zalmanı bana göre iyi bir marka, çünkü ben sorun yaşamadım diyerek mi tavsiye ettim? Asus iyi bir marka, bunun için model model incelemem gerekmez ama özellikle sorunlu bir modeli söz konusuysa bilmeden önerilmez, evet. Peki benim tavsiye ettiğim Zalman modelindeki sorun ne? Neden ucuz ürün buldum diye önermiş oluyorum? Madem bu kadar yazdınız, söyleyin öğrensin herkes, Bu Zalman modelini, sizin önerdiğini< High Power'dan kötü yapan nedir? Asıl siz araştırın, High-powerla sorun yaşamış ne kadar çok insan olduğunu görürsünüz ki ben 10 yıl bozulmadan kullandığım FSP'den sonra aldığım High Power 2-3 senede "aktı". Yani öyle istisnai bir teknik sorun falan değil ,bildiğin sıvılartı aktı bozuldu ve bu sorunu yaşayan bir sürü insan var. Markalar sırf marka olduğu için önerilmez zaten, kullanıcı deneyimi, markanın verdiği güven vs bir markayı daha güvenilir yapar. Özellikel de ürün PSU ise, sertifikaymış, fanmış vs bu gibi özellikelre değil, marka kalitesine bakılır. Yoksa Power Boost'un da tüm bu özelliklere ve seretifikalara sahip ürünelri dolu etrafta. Bir de ilginçtir ki, her önerilen High Power linkinde yaklaşık %50 indirim oluyor.
Bozuk konuşma biçiminize de ayrıca tav oldum.

İki tane ürünün bize sunduğu broşür bilgileri burada. Sadece şuradan bile kalite algısını edinebilirsiniz. Bakın uzun uzun yazmıyorum. DC to DC, fanlar, kapasitör var mı bu bilgiler? Verimlilik hakkında iki kelime bile yazmadım çünkü verimlilik tek başına bir kalite bilgisi oluşturamaz. Ben korumalara ve ürünün iç yapısına bakarak bunu söyledim.

Siz de buyurun High Power Performance GD özelindeki bir dolu şikayeti paylaşın. Görelim.

Konuşma biçimimin tek bir yerinde bile bozukluk yok, sadece hızlı yazarken bir kaç yerde harfler ters yazılabiliyor. Yani sorun sizin bozuk "tav olma" halinizle ilgili.
Yorumumun devamı var.

Ayrıca noktalama işaretleri, küçük-büyük harf gibi bazı temel kurallar vardır. Hızlı yazmayın. Sakin olun. Sizden yana geniş bilgiler edineceğiz.

Geri
Yukarı