650 watt PSU'lu bilgisayar günde kaç TL elektrik harcar?

Sco_rpion

Decapat
Yer
Los Santos
Daha fazla  
Meslek
Yancı
650 watt PSU günlük 5-6 saat kullanımla aylık faturaya ne kadar yansır arkadaşlar. Komşulara 500 gelirken bana 800-900 civarı geliyor. Aydınlatır mısınız?

Bunu -yaklaşık olarak- hesaplamak için gerekenler:
1-) Sistemde en çok elektrik harcayan parçaların, bilhassa CPU ve GPU bileşenlerinin tam/ortalama yükte çektiği akım değerleri
2-) Güç kaynağının verimlilik sertifikası, mümkünse grafik şeklinde verilmeli
3-) Bilgisayarın hangi yoğunlukta kullanıldığı
4-) Sıklıkla kullanılan uygulamaların kullanımı esnasında parçaların çektiği akım/güç değerlerinin gözlemlenerek bulunan ortalama güç(watt) değeri

Yani sadece PSU güç değerini bilmekle asla hesaplama yapmak veya isabetli tahminde bulunmak mümkün değildir. İsterseniz aynı oranda verimliliğe sahip 1500W güç kaynağı bağlayabilirsiniz. Faturaya etkisi olmayacaktır.

Tabi bunlara gerek yok. Gidip enerji ölçer priz alıp kasayı ona bağlarsanız size kWh değeri verebilir. Bununla dağıtım şirketinin uyguladığı tarife bedelini çarptığınızda neredeyse tam isabetle faturaya etkisini bulmuş olursunuz. Hatta gördüğüm kadarıyla bazıları direkt olarak fiyatı söylüyor.

Örnek ürün:
Kullanmadım. Tavsiye değildir. Kendiniz araştırıp uygun ürün temin edebilirsiniz.

Son düzenleme:
Genelde yükte çalıştığını var sayarsak ve sisteme göre ortalama 200W harcıyor diyelim. 200*5=1000W günde harcıyor. 1kW 210kW sınırından sonra 2,06 TL. Sisteme günde 1kW dedik. 30*1=30 kW ayda harcadı diyelim. 30* 2,06=61,8 TL. Ortalama 60-70 TL fark eder maks. Bence 60 ı bile geçmez belki de. Çünkü sistem sürekli full yük çalışmıyor.

Hala soruyu doğru cevaplamamışsınız önemli olan parçaların ne kadar güç çektiği ve hangi yükte kaç saat kullanıldığı.

Ekran kartı %1 çalışırken 5W çekiyorsa %99 da 200W çekebilir önemli olan bu.
Hangi programla hesaplayabilirim
Konu hakkında bilgim olsa konu oluşturmazdım eleman gelmiş gülücük atıyor😄
Genelde yükte çalıştığını var sayarsak ve sisteme göre ortalama 200W harcıyor diyelim. 200*5=1000W günde harcıyor. 1kW 210kW sınırından sonra 2,06 TL. Sisteme günde 1kW dedik. 30*1=30 kW ayda harcadı diyelim. 30* 2,06=61,8 TL. Ortalama 60-70 TL fark eder maks. Bence 60 ı bile geçmez belki de. Çünkü sistem sürekli full yük çalışmıyor.
Teşekkürler dostum.

Son düzenleme:
Teşekkürler dostum.
Rica ederim. Çok büyük bir etkisi olmaz bilgisayarların. Üst seviye çok güç harcayan ve mining bilgisayarları harici ortalama bilgisayarların etkisi normal ev aletlerinden azdır. Örneğin fırın vs. Onlardan çok daha az harcar.

Çok da detaya gerek yok hesaplamak için. Yüzeysel bir hesaplama yapıp ortalama bir şey alsan yeter.

Geri
Yukarı