6500₺ Sistem Tavsiyesi

Bütçe
6500-6700
Aynı bütçeye 5700 ekrna kartı koydum. Neden Çok daha düşük 1660 Ti tercih etmeli? Başka bir sebebi olmalı.

Birinci ve asıl sebebi arkadaş gtx takıntım var demiş, kullanacak olan kişinin istemediği, güvenmediği bi parçada ısrar etmenin bir anlamı yok diye düşünüyorum.

İkinci ve kişisel sebebi ise üstteki yorumlarda da belirtildiği gibi amd gpu'lar her güncellemeyle ayrı bir sorun çıkarıyor. İşlemciler konusunda AMD gerçekten çok iyi iş çıkardı, özellikle rekabetçi fiyatlarıyla. Ancak GPU konusunda sürücü anlamında hala sorunlar yaşanıyor. Tabii ki bu sorunlar kartınızı sonsuza kadar bozmuyor hatta son güncellemeyle çözmüşler sorunları denilmiş ancak bir sonraki güncellemeyle yine saçma sapan bir sorunla karşılaşılmayacağının garantisi yok. Hatta karşılaşılacağının garantisi var bile diyebilirim keza GPU tarafında uzun süre stabil ve sorunsuz driver sağlamayı başaramadı AMD. Ayrıca güç tüketimi %50 daha fazla (180-120); bu beraberinde daha yüksek ısı değerlerini getiriyor. yük altındaki sıcaklık değerlerinde 10C'ye yakın fark var diyebilirim.

Benim gözümde de GPU kısmında AMD tercih etmek aynı ücrete biraz daha yüksek performans sağlıyor; bu konuda hemfikiriz. Ancak bu fazla performans Nvidia tarafındaki gibi sorunsuz gelmiyor, yeri geliyor driver sorun çıkarıyor elinizdeki ürünü sorunsuz kullanamıyorsunuz, yeri geliyor ısı sorunları yaratıyor yine elinizdeki ürünü sorunsuz kullanamıyorsunuz. Üstelik yapılan testlerin hepsi yeni alınan ürünle yapılıyor, sizi bilmem ama ben 4-5 seneden aşağı bilgisayarımı yenilemiyorum. Şuanda 80C'leri gören bir GPU 2 sene sonra kaç dereceleri görür belli olmaz. Tabii ki kimse bir kartın 2 sene sonra ne yapacağını bilemez; ama tahmin etmek için önceki modellerle kıyaslama yapabiliriz, keza elimizde olan tek veri bu. Gtx 960 - 1050 - 1060 vs gibi kartlar, uzun süre kullanan arkadaşlar da onaylayacaktır, 2 sene sonra bile ısı/yazılım problemi çıkartmadan gayet serin ve stabil çalışıyor. Maalesef aynı şeyi r9 280 - rx 580 - 590 için söyleyemiyoruz.
Özetle ben 130 fps almıyım 120 fps alayım ama bu 120fpsi sorunsuz alayım, 2 sene sonra da sorunsuz çalışsın isteyenlerdenim. Serinlik ve stabilite için bir kaç fpsten vazgeçmek benim için sorun değil, zaten sonsuz boş vakti olan bi insan değilim; sınırlı boş vaktimi oyun oynamaya ayırdığımda da herhangi bir nedenden ötürü keyfim baltalanmasın istiyorum. Tercih meselesi tabi.

Birinci ve asıl sebebi arkadaş gtx takıntım var demiş, kullanacak olan kişinin istemediği, güvenmediği bi parçada ısrar etmenin bir anlamı yok diye düşünüyorum.

İkinci ve kişisel sebebi ise üstteki yorumlarda da belirtildiği gibi amd gpu'lar her güncellemeyle ayrı bir sorun çıkarıyor. İşlemciler konusunda AMD gerçekten çok iyi iş çıkardı, özellikle rekabetçi fiyatlarıyla. Ancak GPU konusunda sürücü anlamında hala sorunlar yaşanıyor. Tabii ki bu sorunlar kartınızı sonsuza kadar bozmuyor hatta son güncellemeyle çözmüşler sorunları denilmiş ancak bir sonraki güncellemeyle yine saçma sapan bir sorunla karşılaşılmayacağının garantisi yok. Hatta karşılaşılacağının garantisi var bile diyebilirim keza GPU tarafında uzun süre stabil ve sorunsuz driver sağlamayı başaramadı AMD. Ayrıca güç tüketimi %50 daha fazla (180-120); bu beraberinde daha yüksek ısı değerlerini getiriyor. yük altındaki sıcaklık değerlerinde 10C'ye yakın fark var diyebilirim.

Benim gözümde de GPU kısmında AMD tercih etmek aynı ücrete biraz daha yüksek performans sağlıyor; bu konuda hemfikiriz. Ancak bu fazla performans Nvidia tarafındaki gibi sorunsuz gelmiyor, yeri geliyor driver sorun çıkarıyor elinizdeki ürünü sorunsuz kullanamıyorsunuz, yeri geliyor ısı sorunları yaratıyor yine elinizdeki ürünü sorunsuz kullanamıyorsunuz. Üstelik yapılan testlerin hepsi yeni alınan ürünle yapılıyor, sizi bilmem ama ben 4-5 seneden aşağı bilgisayarımı yenilemiyorum. Şuanda 80C'leri gören bir GPU 2 sene sonra kaç dereceleri görür belli olmaz. Tabii ki kimse bir kartın 2 sene sonra ne yapacağını bilemez; ama tahmin etmek için önceki modellerle kıyaslama yapabiliriz, keza elimizde olan tek veri bu. Gtx 960 - 1050 - 1060 vs gibi kartlar, uzun süre kullanan arkadaşlar da onaylayacaktır, 2 sene sonra bile ısı/yazılım problemi çıkartmadan gayet serin ve stabil çalışıyor. Maalesef aynı şeyi r9 280 - rx 580 - 590 için söyleyemiyoruz.
Özetle ben 130 fps almıyım 120 fps alayım ama bu 120fpsi sorunsuz alayım, 2 sene sonra da sorunsuz çalışsın isteyenlerdenim. Serinlik ve stabilite için bir kaç fpsten vazgeçmek benim için sorun değil, zaten sonsuz boş vakti olan bi insan değilim; sınırlı boş vaktimi oyun oynamaya ayırdığımda da herhangi bir nedenden ötürü keyfim baltalanmasın istiyorum. Tercih meselesi tabi.
GTX takıntısı ileride fazla performans kaybına yol açacaktır. GTX'ler artık geride kaldı. 1660 Ti ile tutunmaya çalışıyorlar ama geçti artık bence. Haklısınız ısrar etmemek lazım, kullanıcının kendi tercihi.

AMD evet uzun süre sürücü sorunu yaşadı ama son 2 sürücü ile sorunu ciddi anlamda aştılar. Rayına oturtuyorlar. Daha sonra da tekrar batıracaklarını sanmam. Tabii ki arada sorunlu sürücüler çıkar, Nvidia da çıkarmıyor değil. Ama çözülen şeyler bunlar.

Güç tüketimi yüksek dediğiniz gibi ve bu ısıya yol açıyor fakat bu ısı sistemi tehlikeye sürükleyen ısılar değil. Gayet kullanılabilir ısılar. RX 580-590 gibi kartlardaki gibi ileride ısınır mı bilemem 5000 serisi kartlar.

Şahsen ben bu kadar para vermişken daha fazla performans tercih ederim. 1660 Ti ile en yüksek 100 FPS alıyorsam 5700 kartla 130 alıyorsam zaten 5700 çok ısındığında ufaktan hızını kestiğimde 120 olacak FPS.

Kısaca benim tercihim 5700 ekran kartından yana. Tabii sizin düşüncelerinize de saygım sonsuz. AMD'nin eski dönemde yaşattığı sıkıntılardan çok kişinin başı ağrıdı. Hala Ryzen serisini çok fazla ısınıyor sanan var. Hal böyle olunca Nvidia tercih etmek daha mantıklı geliyor insanların gözüne. Son karar yine alacak kişide.

NOT: RTX 2060 sistemler ne kadar tutuyor bilgim yok fakat 1660 Super sistem 5000 TL'ye toplanıyorsa 2060 sistem de toplanır diye düşünüyorum bu bütçeye.

İşlemci:
Intel Core i5 9400F Socket 1151 9. Nesil 2.9GHz 9MB Önbellek 14nm İşlemci
Anakart:
ASUS PRIME B365M-K Intel B365 Soket 8.-9. Nesil 1151 DDR4 2666MHz M.2 Anakart
Ekran kartı:
MSI GeForce GTX1660Ti GAMING X 6GB GDDR6 192Bit Nvidia DX12 Ekran Kartı
RAM:
Kingston 16GB (2x8GB) HyperX Fury Black DDR4 2666MHz CL16 1.2V PC Ram
M.2 SSD:
TOSHIBA OCZ 500GB RC500 NVMe M.2 SSD (Okuma 1700MB / Yazma 1600MB)
Kasa:
FRISBY 4x120mm DUAL RING FANLI 600W 80 PLUS BRONZE MidT ATX GAMING KASA 7160TL (1TL - $6, 88)

Şu anlık parçalar böyle. Kasayı seçerken üstünde çok durmadım. Aslında bu bilgisayar benim bütçemi aşıyor. Bütçem Max 6500-6700 arası ama yukarıdakiler tamda istediğim parçalardı. İşlemci ile ekran kartı hariç diğer ürünlerde aşağı yukarı aynı performans ama fiyat olarak düşük olan parçalar biliyorsanız eğer önerebilirsiniz. Bunlar yerine onları değiştirebilirim. Fiyat ne kadar düşerse benim için o kadar iyi.
Birkaç sorum var sizlere;

1- Yukarıda görmüş olduğunuz anakart 3000MHz RAM desteklemiyor galiba. Ben bu bilgisayarı Vatan Bilgisayar'dan topladım anakartta orada mevcut. Lakin anakartın aynısı İtopya'da da var. Orada sadece anakartın yanında (OC) yazıyor ve o anakart 3000MHz RAM'a uyumlu. ASUS aynı modelin sadece OC olanını mı çıkartmış yoksa Vatan'da sepete eklediğim anakart İtopya'daki ile aynı mı? Ben RAM'lari 3000MHz'de kullanmak istiyorum. Eğer aklınızda Intel uyumlu ucuz 3000MHz destekleyen anakart varsa öneride bulunabilirsiniz.

2- Böyle bir sistemi boşverip Ryzen bir sistemi mi yönelmeliyim?(AMD'ye karşı önyargımı hala kıramadım sanki AMD'nin ürününü alınca Bit pazarından almış gibi hissedeceğim diye korkuyorum).

3- Eğer bu zamanda bilgisayar alınmaz derseniz doların düşmesini mi beklemeliyim? ( Hayal: C )

Notlar:
1-Bilgisayar parçaları hakkında ahım şahım bir bilgim yok belki de yukarıda topladığım parçalar bile uyumsuz olabilir.
2-Bu benim daha ilk konum bir hatalı söz ya da bir bilgisizlik yaparsam lütfen affedin.
3- önerebileceğiniz parçalar Vatan Bilgisayar'ın stoğunda olabiliyorsa çok sevinirim. Çünkü bilgisayarı hazır hissedersem Vatan'a gidip direk almak isitorum.
Diğer yönden nakart için kargo, kasa için kargo beklemek istemiyorum.
4-önerdiğiniz "bu buraya tam olur, hem de ucuz!" Diyeceğiniz parçalar Vatan'da bulunuyor fakat stokta yoksa yine de önerebilirsiniz stoğa ne zaman geleceğini öğrenip bekleyebilirim.

Biraz uzun bir konu oldu ama lütfen bu benim için çok önemli. Her türlü yardımınız için şimdiden teşekkürler...

Bugun 6000 6500TL'ye birçok oneri gordum sabahleyin 6500TL'ye R5 3600 ve RTX 2060'li sistem toplamiştim linklerini atayim isterseniz.
R5 3600
INNO 3D RTX 2060
GIGABYTE B450M S2H
CORSAIR VENGEANCE 3000MHZ 2 KANAL 16GB
KINGSTON A400 480GB
AEROCOOL VX PLUS 750W
AEROCOOL TOMAHAWK A1
Kasa tek fanlı geliyor arka tarafa da hava akışı için ek fan koydum.
COOLER MASTER MASTERFAN 120MM

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı