6500 TL'ye donanım ve çevresel bileşen önerisi

TrkAkaydn

Hectopat
Merhaba,

PC toplamada eksik kalan parçalarda biraz yardıma ihtiyacım var. Bilgisayar ağırlıklı iş (Photoshop, design,render) ve arada tabi ki keyif amaçlı oyun.

Elimde olan parçalar:
  • İşlemci: Intel i9-9900k (3467 TL)
  • Anakart: Gigabyte Z390 AORUS PRO Intel Z390 Socket 1151 DDR4 4266MHz(O.C.) (1515 TL)
  • Sıvı Soğutma: Kraken x62 (899 TL)
  • PSU: Sharkoon SilentStorm Cool Zero 850w 80+ Gold Full Modül (638 TL)
  • Monitör: ASUS VG278QR 27'' 1920x1080 165 Hz (2147 TL)
  • SSD: Samsung 970 Evo Plus Nvme M.2 Sata ssd Disk 250Gb (533 TL)
Eksik kalan ve almayı düşündüğüm, tavsiyeye ihtiyacı hissettiğim ürünler:
  • Ekran Kartı: Gigabyte GeForce RTX2070 Super Aorus 8G RGB 8GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı (4.449 TL)
  • RAM: 32gb (2x16) 3200 Mhz. CL15 yada 16 (????? TL)
  • Kasa: ? (???? TL)
  • Klavye/Mouse: ? (???? TL)
Ekran kartında bir sorun görmüyorum fakat RAM konusunda aynısını söyleyemeyeceğim.

Yukarıdaki linkte anakartımın desteklediği RAM'ler mevcut fakat almak istediğim RAM'i destekliyor mu, desteklemiyor mu bi' türlü okuyamıyorum. Sipariş ettiğim ürünü de iptal etmek zorunda kalmıştım. Satın aldığım firma RAM desteklemiyor diye belirtmişti (forumda konusu mevcut). O yüzden bu sisteme yakışacak bir RAM tavsiyesi almak isterim.

Kasa konusunda çok kararsız kaldım. Bir çok ürünü inceledim. Kasanın beyaz olması tercihim ve Kraken X62 sıvı soğutmayı üst tarafa takabileceğim (280mm) bir kasa arıyorum (hem hava akışı hem de görüntü kablolama açısından). Ayrıca ekran kartını da dikey şekilde konumlandırmaya uygun olsun istiyorum.

Klavye/Mouse için ayrı bir konu açmıştım, onda da pek bir sonuca varamadım açıkçası.

Bu ürünlere aşağı yukarı ayırdığım meblağ başlıkta belirttiğim gibi 6.5-7K TL. Ekran kartı çıkartıldığında kalan meblağ 2-2,5K TL aşağı yukarı, tabii ekran kartı için farklı tavsiyeler gelmez ise.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Kasa: Sıvı soğutmayı üste yerleştirmek istiyorum. Hava akışı açısından çok daha faydalı olur
düşüncesindeyim. Renk olarakta beyaz kasa tercihim oluyor. NZXT kasaları tasarım olarak gerçekten çok güzeller fakat 280mm üste destekleyeni bir türlü bulamadım.

Ram: Paylaştığınız ram'in 3600 Mhz olanından sipariş etmiştim ve uyumsuz olduğunu iletmeleri sonucunda siparişi iptal ettirmek zorunda kaldım dolayısıyla RGB olan corsair ramleri tercih etmek istemiyorum açıkcası ve 2x8 dual yerine 2x16 dual yapmak tercihim ileride olur ise yükseltme yapabilmek için. Olabilecekler arasında bunları koydum ama öneriler bu konuda neler.

• 32GB (2x16GB) Ballistix Sport LT White 3200MHz DDR4 CL16 Dual Kit Ram
  • Corsair Vengeance LPX 32GB DDR4-3200 MHz Bellek RAM
  • Kingston Hyperx FURY 32GB DDR4 3200MHz CL16

Klavye/Mouse: Diğer konuda bahsetmiştim. Kablosuz olması ilk tercihim. Apple Magic Keyboard tarzında klavye ve MX Master 3 veya 2S tarzında fare. Belki ilk çıkan Mx Masteri alabilirim ama arada oyun için yeterli midir onuda bilemedim açıkcası.

Ekran Kartı: Bahsettiğiniz MSI Geforce RTX 2070 Super gaming x trio ile benim bahsettiğim ekran kartı kıyaslama ile gigabyte bir tık önde ve fiyatları aynı.
RTX 2080 gaming kıyaslamada daha iyi ama 700 TL daha fazla verecek kadar bir fark yok bence.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı