6500 XT'nin PCIe x4 veri yolundan nasıl etkilenebileceği 5500 XT üzerinden test edildi

• Konuyu başlatan kino
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 711
Makaleler
42
19 Ocak 2022 tarihinde piyasaya çıkması beklenen AMD'nin yeni giriş seviyesi modeli 6500 XT, 4 GB bellek ve PCIe 4.0 x4 veri yolu ile gelecek. 2019 yılının sonunda piyasaya çıkan ve PCIe 4.0 x8 veri yoluna sahip RX 5500 XT 4 GB modelinin PCIe 3.0 destekli anakartlarda bir miktar performans kaybettiği biliniyordu.

Yapılan testlerde 5500 XT ekran kartının 4 GB modeli tüm oyunlarda kendi sahip olduğu PCIe 4.0 x8 veri yolu ile 6500 XT 4 GB'ın geleceği PCIe 4.0 x4 veri yolundaki performansını rahatça geçti. PCIe 4.0 desteği olmayan anakartlarda aktif olacak PCIe 3.0 x4 veri yolu performansına ise iki kat fark attı. 5500 XT 8 GB modeli ise yeterli VRAM'i sayesinde bu veri yolu problemlerinden ufak bir kayıpla kurtulabiliyor.

Özetle PCIe 4.0 desteği olmayan anakartlarda 6500 XT kullanmak facia olabilir, PCIe 4.0 anakartlarda ise kartın x4 veri yolundan tam performansını verip veremeyeceği dahi şüpheli görünüyor.

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

Screenshot_3.jpg

Screenshot_4.jpg

Screenshot_5.jpg

Screenshot_6.jpg

Screenshot_7.jpg

Kaynak;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Doğrudan PCI-e X4 olan bir kartın performansını X8 olarak üretilen ancak X4 veriyolunda test edilen bir kart ile belirlemek gerçekten doğru bir sonuca, senaryoya bizi ulaştırır mı?

Son düzenleme:
Bu videoyu siz paylaşmadan önce izlemiştim. Hardware Unboxed kanalını takip ediyorum.

6500 XT'yi hiç beğenmedim. Özellikle de önceki nesillerde yer alan RX 480 gibi kartlara ancak yaklaşabilecek gibi duran bir kartı RX 480 4GB ile aynı fiyattan ($199) çıkarmak tam bir saçmalık. Özellikle de PCIe x4 olayı çok üzücü.

Benim anakartım da mesela PCIe 4.0 desteklemiyor çünkü B450 yonga setli bir anakart kullanıyorum. Yani 6500 XT gerçekten bu tarz sistemlerde iyi performans göstermeyecek gibi görünüyor.

Bu arada Hardware Unboxed kanalını gerçekten bu tarz testler yaptığı için seviyorum. Yani çoğu kanalın yapmadığı testleri yaparak bize objektif veriler veriyorlar. Gerçekten çok seviyorum kendilerini.

PCI-e 4.0 X8 ile gelen 6600 XT bile PCI-e 3.0 da ciddi performans kayıpları yaşıyorken yeni 6500 serisini X4 bant genişliğinde 3.0 ile düşünemiyorum bile. Bakalım incelemeler elbet gelecektir.

Doğrudan PCI-e X4 olan bir kartın performansı X8 olarak üretilen ancak X4 veriyolunda test edilen bir kart ile belirlemek gerçekten doğru bir sonuca, senaryoya bizi ulaştırır mı?

VRAM miktarı düştükçe veri yolunun hızı ve yapısı daha önemli hale geliyor paylaşılan bellekten ötürü. Tabii orijinal 6500 XT testleri önemli olacak ama 64 bit, x4 veri yolu ve 4 GB kombinasyonu ne yapabilir kestirmek zor değil. 5500 XT bu test için en ideal karttı, malum 6500 XT performans olarak bu kart seviyesinde olacak ve 4 GB VRAM'e sahip.

Yeni konular

Geri
Yukarı