650W PSU, RTX 3070 ve R5 5600X'e yeterli olur mu?

Ben 4.9GHz OC'lu i7 10700k ile birlikte 3070 Gaming X Trio kullanıyorum. Yaklaşık 2 ay gibi bir süredir 650W ile bir sıkıntı çıkmadı. Güç kaynağım imzada yazan Cooler Master marka kasayla beraber gelen güç kaynağı. Yabancı forumlarda 600W ile kullananlar dahi var. Sorun olmaz diye düşünüyorum zira kendim yaşamadım.

Ben 4.9GHz OC'lu i7 10700k ile birlikte 3070 Gaming X Trio kullanıyorum. Yaklaşık 2 ay gibi bir süredir 650W ile bir sıkıntı çıkmadı. Güç kaynağım imzada yazan Cooler Master marka kasayla beraber gelen güç kaynağı. Yabancı forumlarda 600W ile kullananlar dahi var. Sorun olmaz diye düşünüyorum zira kendim yaşamadım.
Hocam inanır mısınız az evvel sizin açtığınız o konuya bakıyordum. Kasa, PSU ve ekran kartımız aynı. 650W Bronze benimki. Siz daha fazla güç tüketen Intel i7 10700K OC yapmanıza rağmen sistem hiç kapanmadı. Bu durum beni sevindirdi. Peki güç kaynağınız ağır yükte çok ses çıkartıyor mu?

MSI GeForce RTX 3070 Gaming X Trio Review | TechPowerUp

1.jpg

650Watt yeterli olur, bilindik bir marka güç kaynağı kullan sorun çıkartmaz.

Kartın kullandığı maksimum güç 256Watt. Diğer bileşenler 150Watt hadi 200Watt kullansa 456Watt güç harcar. 650Watt fazlasıyla yeter.

2.jpg

Hocam inanır mısınız az evvel sizin açtığınız o konuya bakıyordum. Kasa, PSU ve ekran kartımız aynı. 650W Bronze benimki. Siz daha fazla güç tüketen Intel i7 10700K OC yapmanıza rağmen sistem hiç kapanmadı. Bu durum beni sevindirdi. Peki güç kaynağınız ağır yükte çok ses çıkartıyor mu?
Güç kaynağı sesi için ne desem yalan olur. Çünkü oyunları hep kulaklıkla oynuyorum ve hiç dikkat etmedim. O nedenle sizi yanlış yönlendirmek istemem. Ancak kardeşim oynarken de kasadan hiçbir zaman rahatsız edecek kadar yüksek ses duyduğumu hatırlamıyorum. Bu zamana kadar render da aldım, birçok oyun da oynadım. Her hangi bir kapanma vs. yaşamadım. Şuan Cyberpunk oynuyorum herhangi bir problem yok.

Güç kaynağı sesi için ne desem yalan olur. Çünkü oyunları hep kulaklıkla oynuyorum ve hiç dikkat etmedim. O nedenle sizi yanlış yönlendirmek istemem. Ancak kardeşim oynarken de kasadan hiçbir zaman rahatsız edecek kadar yüksek ses duyduğumu hatırlamıyorum. Bu zamana kadar render da aldım, birçok oyun da oynadım. Her hangi bir kapanma vs. yaşamadım. Şuan Cyberpunk oynuyorum herhangi bir problem yok.
Son olarak hocam, aynı sıvı soğutucuyu ben de kullanıyorum fakat afterburner'da R5 5600X sıcaklık değerleri gözükmüyor. Sıvı soğutucu ile işleminiz oyunlarda ortalama kaç derecede çalışıyor acaba?

Hali hazırda bir kullanıcı olarak deneyimimi belirtmek isterim; RTX 3070 + R5 3600X sistemi, Corsair 650W PSU ile kullanıyorum. Aralarda hız aşırtma yapmama rağmen çok şükür şu ana kadar hiç sorun yaşamadım. Hatta 5600X, 3600X'den daha az güç harcadığına göre 650W PSU rahatlıkla iş görür bu sistemde. Tabii ki 750W-850W çok daha verimli olur ki ben de yakın zamanda 850W bir PSU ya geçmeyi düşünüyorum.

Konuyu hortlatmış gibi olacağım ama biraz araştırdım Reddit'te özellikle i9 9900K gibi efsane bir işlemci + ASUS ROG STRIX 3070 Ti OC modeliyle 650W Power kullanıp sorunsuz olduğunu söyleyen birisini gördüm altındaki yorumlarda keza aynı şekilde farklı sistemlerde de kullanılıyor. Power bizim ülkemizde hattinden fazla abartılan ürün. Gidip Everest Rampage bilmem X-y markalı alakasız ürün almayacaksanız 550W bile yeterli olacaktır. Power suuply de 1 numara marka Corsair'dir. Corsair'in rm serisi Power suppl olduktan sonra gözünüz arkada kalmasın. Hatta enteresandır Reddit'te 3080'i 600W Power ile kullananı bile gördüm.

Geri
Yukarı