6600 XT siyah ekran veriyor

Siya

Kilopat
1 haftalık PowerColor Hellhound Radeon RX 6600 XT kullanıcısıyım. Oyun performansından memnunum, fakat bugün son 1 haftada 3. defa başıma gelen bir hatadan bahsetmek istiyorum. Sabah bilgisayarımı açarken başta monitörüme sinyal vermedi. Monitörü basitçe kapa aç yaptım görüntü geldi. Ancak bilgisayarım açıldığında beni direkt bu tarz Radeon raporları ile karşıladı ve ekranım 144 Hz değil 60 Hz idi. Yani bilgisayarım açılırken ekran kartı sürücüm belli ki yüklenmemişti.

my45yueyxd361.png

Şimdi burada herkes bilgisayar kendine gelsin, düzelsin diye yeniden başlat yapar değil mi? Ben de bunu yapıyorum, önce anakart logosunu görüyorum, devamında monitörümde ''no signal'' diyor ve siyah bir ekran mütemadiyen kalıyor. Kasadan istediğiniz kadar reset atın, siyah ekrandan kurtulamıyorsunuz. Tek bir seçenek var, kasanızın power tuşuna basılı tutup bilgisayarı tamamen kapatmak ve sonra tekrar açmak. O zaman şu kurtarma ekranı geliyor.

D7B7A393-92EE-4BE1-B234-C62D4494C00A.jpg

windows-10-bozulan-sistem-dosyalari-nasil-duzeltilir-3.jpg

Ve bu ekrana erişebilmek önemli. Çünkü bu ekrandan sonra bilgisayar tekrar düzgün çalışmaya başlıyor. İnternette araştırıyorum bu tarz sorunlar yaşayan çok var 6600 XT ile. Ancak tam olarak sebep olan şey nedir bulamadım. Buraya da epey umutsuzca yazıyorum çünkü belli ki AMD stabil bir sürücü çıkartana kadar biz bu sorundan kurtulamayacağız.

Sistemdeki diğer bileşenler:

CPU: Ryzen 5 5600X
MoBo: B450 Tomahawk Max
RAM: Adata D30 16 GB 3000 MHz
SSD: Samsung 860 EVO 500 GB
HDD: Seagate 1 TB

BIOS sürümü: 7C02v3A

Aynı GPU'nun Red Devil sürümü ile bu sorunlar karşıma çıkmıyor. Windows tuşu+CTRL+Shift+B yaptınız mı hiç?

Veya DDU ile sürücüyü kaldırıp tekrar bir kurun isterseniz.

Bu arada OS Windows 10 mu 11 mi?

İlkin 21.10.2 kullanıyordum, DDU ile kaldırıp 21.11.2 kullanmaya başladım aynı hata. Daha önceki sürücülere geçsem aynı hatanın yaşanacağına eminim, çünkü yabancı forumlarda önceki sürücülerde de bu sorunu yaşayanlar olmuş. Yani asıl sorun, AMD'nin bu kart için stabil bir sürücü çıkaramamış olması. Windows 10 kullanıyorum bu arada. @Sir Benjamin

İlkin 21.10.2 kullanıyordum, DDU ile kaldırıp 21.11.2 kullanmaya başladım aynı hata. Daha önceki sürücülere geçsem aynı hatanın yaşanacağına eminim, çünkü yabancı forumlarda önceki sürücülerde de bu sorunu yaşayanlar olmuş. Yani asıl sorun, AMD'nin bu kart için stabil bir sürücü çıkaramamış olması. Windows 10 kullanıyorum bu arada. @Sir Benjamin

Anlıyorum, dediğim gibi bende böyle bir sorun Windows 11'de çıkmıyor. BIOS sürümü ile alakalı mı bilemiyorum, güncel mi BIOS? @kino gelince daha doğru bir yardımda bulunacaktır.

BIOS güncel değil, yukarda yazmıştım sürümü. Acaba güncellemeye gerek var mı ki? Beta sürüm çünkü. @Sir Benjamin

Sürüm son sürüm mü bakamıyorum da telefondayım çünkü :)

Beta sürümden kaynaklı belki olabilir. Dediğim gibi, @kino daha doğru bir yargıda bulunacaktır.

Buraya da epey umutsuzca yazıyorum çünkü belli ki AMD stabil bir sürücü çıkartana kadar biz bu sorundan kurtulamayacağız.

21.11.2 sürücüsü var bende. Gerçi bu hatayı kart ilk çıktığı tarihten beri almadım, yani AMD tarafında bir sorun yok bundan sonra 20 sürücü çıkarsa da senin sorunun değişmeyecek. Sorunun teknik. Ekran kartı, güç kaynağı öncelikli geliyor.

Geri
Yukarı