6600 XT Wattman hataları ve FPS düşüşleri

bigmania

Hectopat
Herkese merhaba,
Bir süredir Sapphire 6600 XT Nitro+ kullanıyorum,
Grafiklerde bozulma sanırım flicker deniliyor, FPS düşüşleri ve arasıra WattMan denilen hatayı alıyorum,
Bazen hiç hata almıyorum, FPS de gayet stabil. oyun oynayabiliyorum. 3-4 saat aralıksız oynadığım da oluyor.
Örnek video yükledim, bakabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistemim şu şekilde:
B450 Tomahawk Max
R5 3600,
G.Skill 2x8GB Dual 3600MHz RAM
MSI 650W PSU
500GB Kingston A2000 SSD

FurMark test sorun yok
AIDA64 testte sorun yok
UserBenchmark sorun yok
Sadece oyunlarda bu sorunlar oluyor.

DDU ile yazılımlar silinip tekrar yüklendi.
Sistem komple sökülüp takıldı :) BIOS piline kadar.
Format atıldı.
Farklı PSU da denendi.

- Yakında anakartı B550-A Pro ile değiştireceğim :)

Bu vesile ile parça parça sistemi güncelleyeceğim sanırım.

Çözümü ile ilgili fikri olan var ise yazabilirse sevinirim.

Hocam DDU ile programı silip kurarken.

amd.PNG

Bu ekran geldikten sonra burayı kurmadan kapatın pencereyi.
Biraz bekleyin veya yeniden başlatın bir süre sonra sistem ekran kartını algılıyor ve stabil çalışmaya başlıyor.
Driverin arayüzü falan olmadan ekran kartını kullanıyorsunuz yani.
Bende bir süreliğine geçmişti.

Eki Görüntüle 1351671

Biraz bekleyin veya yeniden başlatın bir süre sonra sistem ekran kartını algılıyor ve stabil çalışmaya başlıyor.
bu yönetmi denemedim lakin driver arayüzü falan olmadan karttan aldığımız verim yine aynı oluyor mu ?
Sürücüyü kendin mi kurdun sitesinden indirip ve anakartla işlemcin için Chipset Driver'ı da kurdun mu? Bir de RAM testi yapmanı öneririm Memtest86 ile, olur da orada bir sıkıntı varsa oyunları ve sürücüyü çökertiyordur.
hem chipset hem ekran kartı sürücüleri ayrı ayrı hem anakartın sitesinden hemde amd sitesinden önerilen ve deneme sürümler dahil denedim , ram testini yapmamıştım bir onu deneyeyim.
Ayrıca güç limitini %20'ye çekebilirsiniz. Bir çok kişinin WattMan sorununu çözüyor.
güç limitini %20 ye çekmek sanırım msi afterburner da +20 ye getirmek oluyor, denememiştim bunuda deneyelim

Son düzenleme:
Şuan fark ettim, oyun içindeyken grafik ayarlarını değiştirince başlıyor sapıtmaya. Oyundan çıkıp girmek fayda etmiyor ama pc ye reset atınca düzeliyor.
Sürücüyü kendin mi kurdun sitesinden indirip ve anakartla işlemcin için Chipset Driver'ı da kurdun mu? Bir de RAM testi yapmanı öneririm Memtest86 ile, olur da orada bir sıkıntı varsa oyunları ve sürücüyü çökertiyordur.
- 3 saatlik Memtest86 sonucu sıfır hata.

Ayrıca güç limitini %20'ye çekebilirsiniz. Bir çok kişinin WattMan sorununu çözüyor.
- MSI Afterburner uygulamasında güç limitini +20 ye getirmek bahsettiğim sorun ile ilgili çözüm olmadı, lakin +20'deyken hiç wattman hatası almadım. Tesadüf mü? Bilemiyorum.

Eki Görüntüle 1351671

Bu söylediğinize benzer olarak şöyle bir şey yaptım;

1. denemede güvenli modda bilgisayarı başlattım, DDU ile sürücüleri kaldırdım, yeniden başlattıktan sonra, sürücü kurulumu sırasında ilk ekranda "ek seçenekler" diye bir kısım var, buranın altında "full install - minimum install" ve "driver only" seçenekleri var. Ayrıca bir de aşağıda factory reset kutucuğu var, burada "driver only" seçip, kutucuğu tikledim. Bu şekilde yüklemeyi başlattım, ilk olarak kaldırma işlemi yapmaya çalışıyor ve yeniden başlatıyor, açıldıktan sonra sadece driverleri yüklüyor. Arayüz programı vs başka hiçbir şey yüklenmiyor. Bu şekilde yaptıktan sonra oyun içerisinde herhangi bir sorun yaşamadım, fps düşüşler vs. en aza indi.

AMD-Radeon-Driver-Only.png

2. denemede ise yine aynı işlemleri yaptım, sadece farklı olarak "minimum install" olarak seçip yükledim. Bu şekilde yükleyince yine bir arayüz geliyor lakin tam yüklemedeki gibi değil, kısmi ayarlama seçenekleri oluyor. Keskinleştirme, gecikme önleme vs. gibi ayarları değiştirebileceğiniz bir arayüz ile yüklüyor. Bu şekilde de oyun için herhangi bir grafik problemi ile karşılaşmadım, lakin fps düşüşleri ilk denememdekine kıyasla bariz artış gösterdi.

Bir süre daha bu şekilde denemeye devam edeceğim. Hatalar ile karşılaşırsam tekrar paylaşırım.
Bir önceki yazımda belirttiğim şekli ile yüklemeler sonucunda sorun yok gibiydi lakin daha sonra aynı hatalar tekrarladı. Bunun üzerine birçok deneme yaptım ve son iki haftadır hiç sorun yaşamadım. Umarım artık sorunsuz devam eder ve bu yazınında birilerine faydası olur.

Başlamadan önce , son sürüm + önerilen amd chipset ve ekran kartı sürücülerini amd nin kendi sitesinden indirdim, ayrıca amd cleanup utility diye bir yazılım var bunu da indirdim. Google dan arattığınızda ilk sayfada geliyor.

işlemleri pc internete bağlı olmadan yaptım.

1- Denetim masası - Programlar ve özellikler - Amd chipset software' i kaldırdım.
2- Aygıt yöneticisinden baktığımda AMD ile ilgili olanlar hala yüklü görünüyordu, bunları tek tek sağ tıklayıp kaldır dedim , sürücüleri sildim. (örnek resim ekledim, bakabilirsiniz)
3- Amd cleanup utility yazılımı ile ekran kartı sürücülerini kaldırdım.
4- Bilgisayarı yeniden başlattım.
5- Ekran kartı sürücüsü kurulumunu başlattım. Direkt olarak ileri ileri şeklinde tam kurulum yaptım. Kurulum bitti ve radeon açıldı. İlk ekranda hazır ayarlar menüsü geliyor.
Bu ekranda e-sport 'u seçtim. Arayüzde başka hiç bir ayar yapmadım.
6- Bilgisayarı yeniden başlattım.
7- Chipset drivers' ı kurdum ve bilgisayarı yeniden başlattım.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    78,1 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:

Geri
Yukarı