6700 XT PC kilitleniyor

Kamil Palaoglu

Hectopat
Daha fazla  
i7 6700K
6700 XT
16 GB RAM
Z270 Gaming Pro Carbon
Sistem özelliklerim bu şekilde belirsiz bir zamanda, bilgisayarım kendini kitliyor açıp kapattığımda ikinci ekranıma görüntü gelmiyor, AMD yazılımını kaldırıp yeniden başlatınca ikinci ekranıma görüntü geliyor. Ekran kartımı yeni aldım AIDA64 değerleri de donduğunda bu şekildeydi. Sebebi ne olabilir ekran kartının bozuk olmasına yoramıyorum bilgisi olan var mı? Alalı neredeyse iki ay oldu ekran kartımı. Yeni böyle bir şey başladı.

Dosya Ekleri

• D772E152-F9DF-432F-98C7-4172F32A6305.jpeg
    D772E152-F9DF-432F-98C7-4172F32A6305.jpeg
    169,9 KB · Görüntüleme: 121
  • D143AB3C-B9A7-4A4B-9751-46B460064151.jpeg
    D143AB3C-B9A7-4A4B-9751-46B460064151.jpeg
    149,4 KB · Görüntüleme: 115
Son düzenleyen: Moderatör:
22.5.1 veya ona yakın bir sürüm kullanıyorsan Windows otomatik olarak sürücü yüklüyor 2-3 gündür.

22.11.1 kullanmıyorsan onu yükleyip dene.
Bahsettiğiniz, amd software mı ?

Ekran kartın MSI'mı? PC resetledikten sonra sağ bildirimlerde herhangi bir hata mesajı alıyor musun?
Asus Ekran kartım bir uyarıya denk gelmedim henüz.

Kart bozuk olabilir, sürücü silindiği zaman Amd uyarı veriyor çünkü. Bu arada yakın zamanda işlemciyi değiştirmenizi tavsiye ederim. Elinizdeki işlemci ile o kartı performanslı bir biçimde kullanamazsınız.
Sürücüyü donduktan sonra sildim, dün bir kitlenme olmadı bakacağım bugün olacak mı. 5600x almak istiyorum ama F/P anakart arayışındayım B500 almam gerektiğini söylüyor herkes ama onlarda en ucuzu 1800 TL.

Kitlemekten kasıt donup kalmasıysa bu RAM arızası olabilir çift kanal ise tek tek bir süre kullanmayı denemeni tavsiye ederim.
Ram kullanımı uzun süre çok yüksek olduğunda bilgisayar donup kalır mı dediğiniz gibi? İşim gereği çok fazla sekme açarak kullanırım PC'yi.

DDU ile temiz kurulum yap windows update devre dışı bırak ve siteden güncel önerilen sürücüyü kur. Yine hata vermeye devam ederse pl %85 gibi bir değere düşür bakalım tekrar sıkıntı yapacak mı
DDU ve PL dediğiniz değerler nedir tam bilmiyorum kusura bakmayın.

Ram kullanımı uzun süre çok yüksek olduğunda bilgisayar donup kalır mı dediğiniz gibi? İşim gereği çok fazla sekme açarak kullanırım PC'yi.
Bozuk Ram ne derece bozuk olduğuna göre sistemi karasız hale getirebilir eğer fazla bozulmamışsa günlük kullanımda ara sıra bilgisayarın donması gibi sorunlar yaşanabilir, fazla bozulmuş bir RAM ile çalışan sistemde sonradan yazılan dosyalar bozulur ve çalışmaz bu durumları daha önce yaşamıştım umarım bu bilgiler sana yardımcı olur.

Bahsettiğiniz, amd software mı ?

Asus Ekran kartım bir uyarıya denk gelmedim henüz.

Sürücüyü donduktan sonra sildim, dün bir kitlenme olmadı bakacağım bugün olacak mı. 5600x almak istiyorum ama F/P anakart arayışındayım B500 almam gerektiğini söylüyor herkes ama onlarda en ucuzu 1800 TL.

DDU ve PL dediğiniz değerler nedir tam bilmiyorum kusura bakmayın.
B450M S2H üzerine de takabilirsiniz ancak BIOS güncellemesi yapmanız gerek. Veya Asus B450 Gaming Plus gibi modeller o fiyata vardır, onlarda işlemci takmadan BIOS güncellemesi yapmanız mümkün. Yine de B450 işine girecekseniz buradan emin olma amaçlı sorun derim bize.

B450M S2H üzerine de takabilirsiniz ancak BIOS güncellemesi yapmanız gerek. Veya Asus B450 Gaming Plus gibi modeller o fiyata vardır, onlarda işlemci takmadan BIOS güncellemesi yapmanız mümkün. Yine de B450 işine girecekseniz buradan emin olma amaçlı sorun derim bize.
Üstadım daha gün güzel bir fiyata TUFF B450 Gaming vardı herkes b550 dedi diye almadım, arasında çok büyük performans farkı olur mu bilemediğimden dolayı da açıkçası çekindim kararsızım bu konuda, bilginiz varsa Anakart konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Bozuk Ram ne derece bozuk olduğuna göre sistemi karasız hale getirebilir eğer fazla bozulmamışsa günlük kullanımda ara sıra bilgisayarın donması gibi sorunlar yaşanabilir, fazla bozulmuş bir RAM ile çalışan sistemde sonradan yazılan dosyalar bozulur ve çalışmaz bu durumları daha önce yaşamıştım umarım bu bilgiler sana yardımcı olu

Çok teşekkür ederim, sanırım işlemci güncellememden sonra bu durum devam ederse tek eski parçam onlar kalacak ve problemin onlarda olduğunu düşünerek onları da hazır almışken 32 GB'a yükselteceğim sanırım. Ram'de problem olup olmadığını kesin öğrenme şansımız var mı?

Üstadım daha gün güzel bir fiyata TUFF B450 Gaming vardı herkes b550 dedi diye almadım, arasında çok büyük performans farkı olur mu bilemediğimden dolayı da açıkçası çekindim kararsızım bu konuda, bilginiz varsa Anakart konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Çok teşekkür ederim, sanırım işlemci güncellememden sonra bu durum devam ederse tek eski parçam onlar kalacak ve problemin onlarda olduğunu düşünerek onları da hazır almışken 32 GB'a yükselteceğim sanırım. Ram'de problem olup olmadığını kesin öğrenme şansımız var mı?
B450 Gaming Plus sağlam anakart ve VRM’leri iyi seviyede sorun olmazdı tekrar düşer fiyatı mutlaka. Memtest ile öğrenebilirsiniz kesin olarak.

Bu gece inerse belki de beklemek yerine herhangi bir ucuz B450 almak çok mantıklı değil sanırım, müsait olduğumda Memtest yapıp sonucu paylaşacağım. @Elio Talvinen
Tabii B550 bulursanız daha iyi olur o başka mesele ama B450’de kaldırır. Olumsuz tarafı PCIe 3.0 olarak kullanırsınız.

Tabii B550 bulursanız daha iyi olur o başka mesele ama B450’de kaldırır. Olumsuz tarafı PCIe 3.0 olarak kullanırsınız.
O zaman biraz daha bakınayım önceliğim B500 olsun, güncel kalmış oluruz sanırım çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için Memtestten sonra tekrar buraya bir paylaşım yapacağım.

Arkadaşlar sorunun AMD Software'ı yükledikten sonra olduğunu fark ettim, bir önceki sürümünü yükleyerek de denedim ancak yine aynı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı