6700K yük altında 90 derece oluyor

Kule tipi fan hocam

Çok sağlam sıktım vidalarını hiç sıkıntı yok macuna tekrar bakacağım

O zaman normal değil.

Normal değil. 120 TDP değerine sahip bir işlemciyi stok fan ile kullandım bir süre. 89 dereceyi zor gördüm. Bu ise 90 TDP değerine sahip. Stok ile bile bu değerler normal değil. Bir de kule tipi ile hiç normal değil. Her konuda bir fikriniz olmasına gerek yok. Bilmediğiniz konularda çenenizi tutup, sussanız keşke.

1-saygılı olun. 😡
2-TDP değeri her şey değil
3-ben stok fan ile zannettim
4-ben size sormadım fikrimin olup olmayacağını.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

OC ile çok rahat oyunlarda bir de 70-80 dereceleri görüyor sizce Prime95 gibi zorlu bir testte OC olmasa bile her türlü o sıcaklığı görecektir. Eskiden işlemci ile uğraştığım vakitteki bilgilerim olacaktı varya... :)

O zaman normal değil.

1-saygılı olun. 😡
2-TDP değeri her şey değil
3-ben stok fan ile zannettim
4-ben size sormadım fikrimin olup olmayacağını.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

OC ile çok rahat oyunlarda bir de 70-80 dereceleri görüyor sizce Prime95 gibi zorlu bir testte OC olmasa bile her türlü o sıcaklığı görecektir. Eskiden işlemci ile uğraştığım vakitteki bilgilerim olacaktı varya... :)
Hocam, söyleyeceklerimi söyledim ben. Pek anlamak istemiyor gibisiniz. Bende Xeon X5460 gibi çok ısınan bir işlemciyi ufak bir OC yaparak %100 kullanımda Maximum 89 dereceyi gördüm. Tekrarlıyorum, Stok soğutucu ile bile bu sonuçlar normal değil.

Sistemi taratın. Trojan tarzı bir şey olabilir. Benim eski konularıma bakarsanız görürsünüz. Bende aynı sorundan müzdariptim. Trojan varmış meğerse. Önce Malwarebytes ile taratın. Sonra antivirüs ile bir daha taratın. O zaman düzelebilir.

Hocam, söyleyeceklerimi söyledim ben. Pek anlamak istemiyor gibisiniz. Bende Xeon X5460 gibi çok ısınan bir işlemciyi ufak bir OC yaparak %100 kullanımda Maximum 89 dereceyi gördüm. Tekrarlıyorum, Stok soğutucu ile bile bu sonuçlar normal değil.

Neyi anlamak istemiyor gibiyim ben hayatımda o kadar çok işlemci kullandımki neler neler yaptım bir bilseniz...

Sürekli denedim değiştirdim bir sürü kasalar kurdum türlü türlü herkesin göremediği şeyler gördüm.

Siz şimdi silikon kalite olayını bilir misiniz bilmem.

Öncelikle ilginize teşekkür ederim. Bugün kasanın kapağı açık şekilde kullandım PC'yi yükte 70-75 dereceyi geçmedi HWM monitör açıktı bütün gün. Prime95 ile test yapınca tekrar 90 derecelerin üzerine çıkıyor ana kart ve işlemci. Ama dünkü gibi aynı oyunu oynamama rağmen kapanma yaşamadım. Belki de dün aşırı sıcaktı oda.

Öncelikle ilginize teşekkür ederim. Bugün kasanın kapağı açık şekilde kullandım PC'yi yükte 70-75 dereceyi geçmedi HWM monitör açıktı bütün gün. Prime95 ile test yapınca tekrar 90 derecelerin üzerine çıkıyor ana kart ve işlemci. Ama dünkü gibi aynı oyunu oynamama rağmen kapanma yaşamadım. Belki de dün aşırı sıcaktı oda.
Hocam, 90 derece gerçekten hiç normal değil. Boş vermişlik yapmanızı hiç önermiyorum.

90 derece sıcaklığa erişecek bilgisayarım olsa kaldırır çöpe atarım yeminle, macunu çok ince sürün bir de öyle deneyin demek geliyor içimden ama, ortada bariz bir sorun daha var. Anakartın sıcaklık değeri doğruysa abartısız tam bir felaket, anakartın resmen yanıyor PC nasıl açılıyor inanılmaz. Sorun sadece işlemci sıcaklığı değil, eğer yazılım da hata yoksa, yanlış göstermiyorsa böyle kullanman ciddi sonuçlara neden olur. GPU, SSD, HDD sıcaklık değerlerin çok, çok güzel. Zaten kasa havalandırması ile alakalı sorun görünmüyor, kasa ile alakalı bir durum olsa GPU, SSD ve HDD donanımlarının sıcaklık değerleri çok yüksek görünürdü. Sonuç olarak muhtemelen bu değerler doğru değil.

90 derece sıcaklığa erişecek bilgisayarım olsa kaldırır çöpe atarım yeminle, macunu çok ince sürün bir de öyle deneyin demek geliyor içimden ama, ortada bariz bir sorun daha var. Anakartın sıcaklık değeri doğruysa abartısız tam bir felaket, anakartın resmen yanıyor PC nasıl açılıyor inanılmaz. Sorun sadece işlemci sıcaklığı değil, eğer yazılım da hata yoksa, yanlış göstermiyorsa böyle kullanman ciddi sonuçlara neden olur. GPU, SSD, HDD sıcaklık değerlerin çok, çok güzel. Zaten kasa havalandırması ile alakalı sorun görünmüyor, kasa ile alakalı bir durum olsa GPU, SSD ve HDD donanımlarının sıcaklık değerleri çok yüksek görünürdü. Sonuç olarak muhtemelen bu değerler doğru değil.
normalde oyun oynarken 70- 74 dereceyi geçmiyor şuanlık sadece o testi açınca 90 oluyo ama o testte çok absürd bir test olduğunu söylüyor insanlar

Normalde oyun oynarken 70- 74 dereceyi geçmiyor şu anlık sadece o testi açınca 90 oluyor ama o testte çok absürt bir test olduğunu söylüyor insanlar.

Şimdi şunu söyleyeyim kullandığım işlemcilerin sıvı soğutmaları var hava soğutma ile çalıştırmıyorum. Bir tanesi var i5-2500K, o hava soğutma ile çalışıyor onun da 90 mm kule tipi soğutması var ve 70 dereceye hiçbir zaman gelmedi, Prime95 ile de dahil. Tabii stok soğutucusu varken 70 dereceye geliyordu o başka.
i7-5820K ya gelirsek, mesele TDP ve Prime95 ise bu i7-5820K 140 Watt çeken bir işlemci. Bu işlemci de abim de bulunuyor ben ilgilenirim zaman, zaman ve Prime 95 ile test ederim, Adana sıcağın da bile test sonucu 70 dereceyi geçtiğini kesinlikle hatırlamıyorum Turbo da olmasına rağmen. Overclock hariç. Corsair marka çift radyatör sıvı soğutması var. Ben de iki işlemci var biri i5-6600K ve diğeri i5-8400 bunların normal şartlar da 70 derece olması bile çok, çok zor. Bunları her zaman Prime 95 ile test ederim. Demek ki kullanılan hava soğutucular çok etkili değil, kullandığım i5-8400 ve i5-6600K da Custom sıvı soğutma olduğunu belirteyim. Yüklendiğim zaman bu sıvı soğutucular yerine hava soğutma olsa sanırım işlemci kesinlikle çalışmaz. Prime 95 evet işlemciyi yoruyor ama, soğutman sağlamsa, soğutmana güveniyorsan prime95 hava civa tabiri caizse. İşlemcin reset falan atmaz demek ki bir sıkıntı var. Senin anakartın da 90 derece görünüyor, ona zaten hiç anlam veremedim. Böyle bir derece yok, 90 derece nedir yahu?

Yeni konular

Geri
Yukarı