7-10 bin bütçede MSI vs Monster laptop

Monster'i özenli kullanırsanız kapağını yavaş açmak gibi) o da uzun gider. Sağlam alacağım diye daha düşük özelliklere daha fazla vermeyin.

Ben biraz kalite istiyorum yani demek istedigim eğer 7-10 bandına cıkcaksam değsin, Monster cok cazip ama birçok sikayet okudum MSI daha kaliteli duruyor fakat marka değerinden dolayı Monster'ın sundugu donanımı 2K daha fazlaya satıyor. Kararsız kaldım tecrubesi olanlar yardım edebilir.

Ben MSI Alpha 15 A3DD kullanıyorum ve çok memnunum. MSI tavsiye ederim ama GF63 Thin modelinden alma çünkü tek fan var ve ısınıyor. Ama bravo, Alpha, gl serilerinden alabilirsin gayet iyidir.

Arkadaşlar 2'si arasında kaldım, ya Tulpar T5 alacağım 10500 bandında fakat RTX 2060 var, ya da MSI alacağım 11-12K bandında fakat GTX1660 Ti var. Daha düşük bir bütçeli Abra ya da MSI arasında kaldım. İnanılmaz FPS performansı beklemiyorum. FPS oyunları oynamıyorum. Daha çok X-Plane, Flight Simulator tarzı ama aynı zamanda bilgisayar uzun ömürlü olsun. İleride başka oyunlar oynarsam beni hüsrana uğratmasın. Kararsız kaldım. Kısaca 7-10K arası MSI ya da Monster ne yapmalıyım?
Hocam istekleriniz çok tezat. Bakınız:
- Kalite + Uzun ömür = MSI/Yüksek bütçe.
- Kısa Ömür (2-3 yıl) + Yüksek performans = Monster/Orta kalite (malzeme kalitesini aşağıda açıklayacağım)
- Düşük performans + Uzun ömür = MSI/Kalite/Orta bütçe (7-10 bin TL düşük - orta bütçe oluyor dizüstü bilgisayarlarda)

Şimdi yukarıda bütün olayı açıkladım. Malzeme kalitesi olarak sadece kasa değildir. Monitör, pil, klavye, soğutma, RAM kalitesi de dahildir. Bu konuda MSI daha uzman. Eğer ben çok özenli bakarım, pilin az gitmesi pek sorun etmez hep şarjda kullanırım, monitörde 2-3 ölü piksel yada ışık sızması olsa da benim için sorun değil derseniz alabilirsiniz.

Bu dediğim sorunlar genelde Abra serisinde çok fazla çıkan sorunlar. Aldığınız bilgisayar monitöründe ölü pikselle geldiği zaman ürününün yenisini vermiyorlar, sadece ekranı değiştiriyorlar. Bunun dışında RAM sorunu yaşan insanlar var.

Bu saydığım olasılıklar %100 çıkıyor demiyorum ama çok şikayet var. Tulpar serisi Abra serisine çok daha sorunsuz bir seri. Eğer bütçeniz 10.500 TL ve yüksek performans istiyorsanız Tulpar alın fakat "Uzun ömürlü" kısmı baya bir sorun. Özellikle pil kapasitesi bir hayli azalabiliyor. Klavye aşınabiliyor. Bunlar her Tulpar bilgisayarda olan durumlar değil fakat yaşanmışlar.

MSI'da bu tür durumlara rastlamanız Monster markasına göre bir hayli düşük oluyor. Ancak o zaman "Yüksek performans" dan taviz vermiş olurusunuz. Tercih sizin.

Son olarak biz genelde düşük bütçede yüksek performans için Monster öneriyoruz. Monster serisinde bahsettiğim sorunlar her cihazda çıkan sorunlar değillerdir. Monster eğer düzgün gelirse 4-5 yıl götürebilen bir markadır. Ancak kötü gelirse sizi yorabilir. 10.500 TL gibi bir bütçe de çok yüksek sayılmaz. ASUS, ACER markalarının bilgisayarları bazen RTX 2060 bulunuyor ve 10.500-11.000 TL bandına düşebiliyor biraz araştırabilirsiniz.

MSI'ın all-AMD diye tabir ettiğimiz Alpha 15|17 ve bravo 15|17 modelleri bu sene çok iyi iş çıkartıyorlar. Şahsen bende MSI Alpha 17 a4dek kullanıyorum, çok memnunum. Bravo 15 serinin en küçüğü ancak içinde 4800H gibi i9 9880H ve i7 10875H'ı deviren bir işlemci var. Ekran kartı 5500M 1650 Ti ve 1660 Ti ekran kartlarının tam ortasında duruyor. Ekran 144Hz FreeSync Premium. Yırtılma yaşamamak çok güzel. Sadece 8 GB RAM daha takın, 2 sene tüm oyunları Ultra High'da,3. sene mediumda, 4 ve 5.senelerde Low'da oynatır.

MSI'ın all-AMD diye tabir ettiğimiz Alpha 15|17 ve bravo 15|17 modelleri bu sene çok iyi iş çıkartıyorlar. Şahsen bende MSI Alpha 17 a4dek kullanıyorum, çok memnunum. Bravo 15 serinin en küçüğü ancak içinde 4800H gibi i9 9880H ve i7 10875H'ı deviren bir işlemci var. Ekran kartı 5500M 1650 Ti ve 1660 Ti ekran kartlarının tam ortasında duruyor. Ekran 144Hz FreeSync Premium. Yırtılma yaşamamak çok güzel. Sadece 8 GB RAM daha takın, 2 sene tüm oyunları Ultra High'da,3. sene mediumda, 4 ve 5.senelerde Low'da oynatır.
Hocam sanırsam arkadaş 4 sene boyunca medium - high arası ayarların altına düşmek istemiyor.

Olabilir hocam o zaman bütçeyi 2500 artırıp Alpha 15 bakması lazım. Ya da 1500 artırıp GF65 Thin.
Evet hocam katılıyorum. 7.000-10.000 TL evet yüksek bir para miktarı ancak sağlam ve performanslı bir dizüstü bilgisayar alınacaksa az bir para miktarı. 12.000-15.000 TL arası yüksek performans (RTX 2000 serisi- RX5000 serisi) ve kalite istiyorsa gereken miktar budur. Piyasa bu şekilde.

Geri
Yukarı