7 senelik Zalman ZM700LX PSU, RTX 3070 sistemi kaldırır mı?

darkageman

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Ticari Bankacılık
Arkadaşlar merhaba. 2016 yılında Zalman ZM700LX marka güç kaynağı almıştım ve yaklaşık 7 sene olacak hiç değişim yapmadım. Son zamanlarda sistem parçalarımı yükselttim ama performans konusunda bazı oyunlarda sıkıntı yaşadığım için dün temiz format attım bilgisayarıma fakat güç kaynağından şüpheleniyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.

Değişen parçalar 4690K'den 10700KF. MSI Z97 PC Mate'den MSI B460 Torpedo'ya geçtim. Sıvı soğutma da 240mm olarak güncellendi. 120'lik kullanıyordum. GTX 1070'den RTX 3070'e geçtim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben uzun süredir Zalman kasamın içindeki PSU'yu kullanıyordum. 600W'lık 8 yaşına gelmiş bir cihazdı, geçen aylarda bilgisayarımın ekran bağlantısının oyun sırasında kopması veya direkt olarak takılmalar yaşadım. PSU'yu değiştirdikten sonra sorunlarım çözüldü. Sistemim o zaman i510400F ve 3070 Ti'dı şu an işlemcim i5 12600KF ve yeni PSU'mla bir sorun yaşamadım hiç.

Ama 8 yıl boyunca neredeyse sorunsuz çalışıyordu 1 yıldan uzun süre 3070 Ti ile de çalıştı.

Güç kaynakları, yıllık belirli oranda kayıp yaşıyor. Tahminen güç kaynağınız şu an 550-500W civarı kapasiteye anca sahiptir. Eski güç kaynakları 12V kanalı üzerinden verdiği A miktarı düşük oluyor. Sorun buradan çıkıyor.

Test etmek isterseniz, Afterburner gibi bir yazılımdan gücünü sınırlayıp bakabilirsiniz. "Powe Limit" ayarını %75'e çekip test edebilirsiniz. Sorun olmaz.

Performans kaybı PSU'dan değildir ama o kadar eski bir PSU yakın zamanda sıkıntı çıkarabilme ihtimali büyük.

FurMark heaven benchmark OCCT stres testlerini de yaptım testlerde sıkıntı yok puanlar da gayet iyiydi. Benim ilk aklıma suçlu olarak PSU geldi çünkü her sene belirli bir oranda güç kaybediyor onu biliyorum.

Ekran kartım EVGA XC3 Black RTX 3070.

Temiz format attım emin olmak adına daha oyun testi yapmadım. SSD ve HDD'leri de test ettim sorun yok ayrıca. Eğer devam ederse büyük ihtimalle PSU değişimi yapacağım aklımda EVGA 750W Gold almak var.

PSU'dan da korkmuyor değilim iyi dayandı bu kadar sene gerçi.

Saygılar.

Açıkçası PSU sıkıntılı olduğunu verilere bakarak düşünmüyorum ama siz yine de bunun gibi bir program yükleyerek oyunlarda maksimum kaç W çektiğini test edebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    25,8 KB · Görüntüleme: 11
  • Screenshot_2.jpg
    Screenshot_2.jpg
    99,2 KB · Görüntüleme: 12
  • Screenshot_3.jpg
    Screenshot_3.jpg
    126,3 KB · Görüntüleme: 13
Eve geçtiğimde oyun indirip gerekirse Afterburner ekranı paylaşırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı