70 MB/sn okuma-yazma değerleri olan HDD oyunlarda sıkıntı çıkarır mı?

MetinDai

Hectopat
Daha fazla  
Eski laptopundan 500 GB yaklaşık 70 okuma 70 yazma veren hard diski masaüstü bilgisayarıma takıp laptopu SSD ile güncellemek istiyorum fakat bu hard diski genelde oyun için kullanacağım. Halihazırda bulunan 240GB SSD yetmiyor doğal olarak. Bu 70 MB/sn okuma yazma oyunlarda donma takılma vs. sorun çıkartır mı? Geç açılması o kadar büyük problem değil. Oyunlar: GTA 5, R6 Siege, Forza Horizon 4, ETS 2, Rocket League, eFootball 2023, Assetto Corsa, PUBG, Apex Legends.

Eski laptopundan 500 GB yaklaşık 70 okuma 70 yazma veren hard diski masaüstü bilgisayarıma takıp laptopu SSD ile güncellemek istiyorum fakat bu hard diski genelde oyun için kullanacağım. Halihazırda bulunan 240GB SSD yetmiyor doğal olarak. Bu 70 MB/sn okuma yazma oyunlarda donma takılma vs. sorun çıkartır mı? Geç açılması o kadar büyük problem değil. Oyunlar: GTA 5, R6 Siege, Forza Horizon 4, ETS 2, Rocket League, eFootball 2023, Assetto Corsa, PUBG, Apex Legends.

Kasma donma yüklenme sorunları çıkarır.

Çok fazla drop yersin bende bile Toshiba sağlam HDD var gerçekten çok drop yiyor üstelikle oyunda birden arkanı döndünmü 1-2 FPS oluyor.

Bende 140MB/s hızında güncel bir 2 TB harici var ama bazı oyunlarda drop girebiliyor. Pek iyi bir deneyim beklemeyin.

HDD'lerin oyunlarda kötü performans verme sebeplerinden biri materyallerin geç yüklenmesi. Mesela bir bina dokusu var, bu doku yüklenmek bilmiyor uzun sürüyor. Bu deneyiminizi kötü etkiler.

.. ancak yukarıdaki arkadaşın dediğinin tersine CS:GO gibi oyunlarda bir sorun yaşamazsınız, çünkü zaten bu tarz oyunlarda maç başladığında her materyal bir kere yüklenir ve bunlar sabit kalır. O yüzden diskiniz tekrar yüklemekle uğraşmaz.

Açık-dünya oyunlarında ise bazı yerlerin yüklenmesi çok uzun sürebileceğinden sorun yaşamanız olası. Ayrıca ortalama yüklenme süreleri SSD'ye göre fazla olacak.

Zamanında çok ağır bir HDD'm vardı ve Fortnite oynuyordum. İneceğim yerin yüklenmesi o kadar sürüyordu ki ben zemine indiğimde bile yüklenmiyordu, daha can sıkıcı kısmı yüklenmediği için oraya adımımı atamıyordum. Diğer oyuncularda beni rahatlıkla alt ediyorlardı.

Hatta yanlış hatırlamıyorsam benim kostümüm bile maç başladıktan bir süre sonra yükleniyordu.

Yani istisnai türler harici "oynanabilir" derecede.

Yeni konular

Geri
Yukarı