7000TL RTX3070 sistem için İşlemci ve sıvı soğutma önerisi

Bütçe
5000-7000 TL

dipcikgibi

Centipat
Daha fazla  
İyi günler dilerim. Çok fazla bilgim olmadığı için sizin bilgi ve deneyimlerinize ihtiyacım var. Uzun zamandır sistem toplama isteğim vardı. Parça parça almaya başladım. İşlemci ve sıvı soğutma dışında diğer parçalarımı aldım. Anakart: MSI MAG X570 Tomahawk Wi-Fi, Ekran kartı: EVGA RTX 3070 RAM: Corsair Vengeance LPX 2x8 GB 3600MHz SSD: HP EX950 1TB M.2 SSD PSU: Sharkoon 750W 80+ Gold kasa: NZXT H510
Kasa belki mükemmel bir tercih olamdı ama eşim sadeliğini sevdiği için bunu almak durumunda kaldım.
İşlemci ve sıvı soğutma konusunda çok kararsızım. Genel olarak evde oyun oynama(Bannerlord tarzı) ve genel ihtiyaç kullanımı için mümkünse çok uzun süreli bir sistem toplama çalışıyorum. Aldığım parçaları genel olarak uygun fiyata aldığımı düşünüyorum ama her parçanın üzerine biraz daha koyularak daha iyisini almaya çalışınca fiyat toplamda çok artıyor. Şu an işlemci ve sıvı soğutma için yaklaşık 5000-7000 arası bütçe ayırdım. Sizlere sormak istediğim Ryzen hangi işlemci bu sistemim için F/P ürünü olur ve sıvı soğutma için hangi ürünlere bakmalıyım? Sıvı soğutma için kasanın ön kısmını kullanmayı düşünüyorum. 240mm mi yoksa 280mm mi tercih etmeliyim? 360 mm ile ekran kartında sıkıntı yaşar mıyım? 360mm gereksiz büyük mü olur? Sıvı soğutmayı hemen alınır mı? Yoksa bir iki ay işlemciyi soğutmasız çalıştırabilir miyim?
Tecrübesiz ve bilgisiz olduğum için affınıza sığınarak çok soru sordum. Beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. Saygılarımla.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı