72 megabit internette 30 megabit alıyorum

Emre SÜRER

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
1633521379170.png

Hat değerleri bu. 72 megabit geliyor fakat modemin yanında (1 cm yok arada) 30 megabit ancak alıyorum. Bu hızı nasıl arttırabilirim?
Kablo değiştirin falan diyecekseniz gerek yok bir sonraki ay GigaFiber'e geçiyoruz. Şu an yapabileceğim bir ayar vs. var mı anlamında sormuştum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eki Görüntüle 1182057

Hat değerleri bu. 72 megabit geliyor fakat modemin yanında (1 cm yok arada) 30 megabit ancak alıyorum. Bu hızı nasıl arttırabilirim?
Kablo değiştirin falan diyecekseniz gerek yok bir sonraki ay GigaFiber'e geçiyoruz. Şu an yapabileceğim bir ayar vs. var mı anlamında sormuştum.

Kablosuz bağlanıyorsan 2.4 GHz'de normal.

@SerdarEdition bu durumun olması düşük. Benim modemle aramda 5M fark olmasına rağmen 80'lik paketten 55 civarı alıyorum. Gelelim asıl konuya bende de 1 ay önceye kadar öyleydi sorunu şahsen şöyle çözdüm dışarıdan binaya gelen altyapı kablosunun ucunda kömürleşme olmuştu kabloyu kesip yeniden RJ11 jak çaktık sorun çözüldü.

@SerdarEdition bu durumun olması düşük. Benim modemle aramda 5M fark olmasına rağmen 80'lik paketten 55 civarı alıyorum. Gelelim asıl konuya bende de 1 ay önceye kadar öyleydi sorunu şahsen şöyle çözdüm dışarıdan binaya gelen altyapı kablosunun ucunda kömürleşme olmuştu kabloyu kesip yeniden RJ11 jak çaktık sorun çözüldü.

80'lik paketten en az 78-76 alman gerekli. Senin internetinde de sorun var. Ben 50 kullanıyorum 46-48 alıyorum.

2.4 Ghz ile bağlanıyorsanız ve modeminiz de pek iyi değilse gayet normal. Değerlerde sıkıntı yok, kablo ile bağlansanız 67-68 Mbps civarı görürsünüz.

Kabloyla Steam'de indirme yaparken 98 alıyorum(hız testinde 80Mbps sabit) ama telefonda iken modemle aramda 5 metre bir de duvar var iken 55 civarı alıyorum. Bence bir sorun yok.

98 alman imkansız 80'lik paketten üstüne çıkamazsınız. 80 ise 80 olur. Hız testindede tam 80 çıkmaz 76-78 gibi değerler çıkar.

Modem arayüzünde yazan değerler teorik gibi birşey. Hat zayıflaması (attenuation) kaynaklı da biraz kayıp olur. En azından 65 gelmesini beklerdim.

İkinci konu da modem ve ona bağlanan (kablosuz) cihazın desteklediği Wi-Fi bandıdır. 2.4 GHz yayında ben de dahil pek çok kullanıcı 50 Mbps üzerini göremiyor. Daha dün yaptığım testlerde de bu durumu gördüm. İnternet ilk geldiğinde sadece bilgisayarı ethernet kablosu ile bağlayıp test ettim ve vaat edilen hızı gördüm: 80-82 Mbps
Şu an Wi-Fi testlerinde konuma bağlı olarak 40-50 görüyorum.

98 alman imkansız 80'lik paketten üstüne çıkamazsınız. 80 ise 80 olur. Hız testindede tam 80 çıkmaz 76-78 gibi değerler çıkar.
Benimde kablonet paketim 100mbps ama 120-140mbps arasında çalışıyor. Anladığım kadarıyla hatlarda yoğunluk yoksa belli bir esneklik sunuyor olabilirler.

Geri
Yukarı