720p günümüz oyunlar için yeterli mi?

2K nasıl yetersiz 1080p bile hala gayet iyiyken? FHD ve sonrasına yetersiz damgasını vurmak için daha çok erken.
Bana göre yetersiz? Kişilerin zevkine, beklentisine ve isteklerine bağlı olduğunu söyledim zaten. Anlamak zor olmamalı.

Gerçek bir 4K veya 8K deneyimi yaşayın 2K'nın suratına bakmazsınız. Artık donanım olarakta 1080P kullanımı zayıf kalıyor. Yeni çıkan ekran kartları darboğaza sebebiyet veriyor. Ama normal kullanım için yıllar boyu yeterli olacak. Tekrardan belirtiyorum kullanıcılara bağlı. Göz alışkanlığı diye bir şey var. 1080P uzun zamandır kullanamıyorum ben mesela. Gözümü rahatsız ediyor. Tercih meselesi. 480P bile yeterli gelecek insanlar vardır. Ama 1080P devrinin artık geçtiğini kabul etmek lazım. Technopat bile incelemelerine 1080P dahil etmiyor artık.

Son düzenleme:
Bana göre yetersiz? Kişilerin zevkine, beklentisine ve isteklerine bağlı olduğunu söyledim zaten. Anlamak zor olmamalı.

Gerçek bir 4K veya 8K deneyimi yaşayın 2K'nın suratına bakmazsınız. Artık donanım olarakta 1080P kullanımı zayıf kalıyor. Yeni çıkan ekran kartları darboğaza sebebiyet veriyor. Ama normal kullanım için yıllar boyu yeterli olacak. Tekrardan belirtiyorum kullanıcılara bağlı. Göz alışkanlığı diye bir şey var. 1080P uzun zamandır kullanamıyorum ben mesela. Gözümü rahatsız ediyor. Tercih meselesi. 480P bile yeterli gelecek insanlar vardır. Ama 1080P devrinin artık geçtiğini kabul etmek lazım. Technopat bile incelemelerine 1080P dahil etmiyor artık.
20 serisinde de darboğaz oluyordu 4K'da, 2070S'e 4K kartı diyorlardı sonuç? Ama evet tercih meselesi sonuç olarak. 2K kullanmam zaten. 2K ile 1080p arasında çok fark olduğunu düşünmüyorum, ya 4K alırım ya da bütçeden kısıp 1080p kullanırım.

20 serisinde de darboğaz oluyordu 4K'da, 2070S'e 4K kartı diyorlardı sonuç? Ama evet tercih meselesi sonuç olarak. 2K kullanmam zaten. 2K ile 1080p arasında çok fark olduğunu düşünmüyorum, ya 4K alırım ya da bütçeden kısıp 1080p kullanırım.
İşte demek istediğimi söylüyorsunuz aslında. 1080P-2K arası çok fark olmadıği için 2K'da yetersiz diyorum o yüzden :) Ama yine de fark var. Yan yana kullanıyorum gözümü etkiliyor.

Günümüz teknolojisine göre 4K'nın standart haline getirilmesi gerekirdi. Çok geç kalındı bana göre. 30 serisi ekran kartlar da 4K için yetersiz. 3080 kullanıyorum 2K'yı oyunlarda anca besliyor. AAA oyunlarda 100 FPS'i zar zor görüyorum. 1080P uzun yıllar daha kullanılmaya devam edecek ama dediğim gibi günümüze göre 2K bile yetersiz bana göre. Çözünürlük konularında geri kalındı. Veya benim beklentim fazla yüksek kaldı, bilemiyorum...

Yalnız üreticiler 2K kullanmaya zorluyor artık. Güçlü kartları 1080P çalıştırmak işkence olmaya başladı. İşlemcilerin gücü yetmiyor. O yüzden 1080P-4K tercihinin arasına zorla 2K tercihini yaptırıyorlar. Tercih değil zorunluluk olmaya başladı. Ondan dolayı da 1080P çözünürlüğün geleceği pek yok gibi. Eski donanımlar kullanılmaya devam ederse sorun olmaz ama yeni çıkacak olanların 1080P performansları büyük sorunlar yaratacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı