75 Hz monitör ile 144 Hz monitör arasında FPS farkı olur mu?

Dnzcom

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşımda bir bilgisayar var ve 75 Hz monitör kullanıyor. Ben de onun bilgisayarının aynısını alacağım ama ben monitörümü 144 Hz alacağım. Onun bilgisayarı ile benimkinin arasında FPS farkı olur mu? Yani monitör tazeleme hızı arttıkça FPS düşer mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Frekans FPS'i etkilemez. Monitörde performansı etkileyen tek unsur çözünürlük. Çözünürlük aynı ise, benzer değerleri göreceksiniz.
Frekans FPS'i etkilemez. Monitörde performansı etkileyen tek unsur çözünürlük. Çözünürlük aynı ise, benzer değerleri göreceksiniz.

Çözüm
Monitör seçimi önemli bir konu sonradan pişman olunca elden bir şey gelmez o şekilde kullanmak zorunda kalırsınız. Benim size tavsiyem oyun için mi yoksa günlük kullanım video izleme internette gezinme ofis işleri gibi işler için mi bilgisayarı daha fazla kullandığınıza karar vermeniz olacak. Çünkü oyun performansı yüksek ve kaliteli monitörler biraz pahalı oluyorlar. Sisteminizdeki ekran kartının AMD İNTEL tabanlı olması da seçimi etkileyecek çünkü bazı özellikler diğer ekran kartlarında kullanılmıyor. IPS ekranlar günlük kullanımda iyiler fakar oyunlarda 60hz yırtılmalar oluşmaktadır. TN ya da VA panellerin 144hz olanları oyunlarda daha iyi performans gösterecektir. Ben aşırı oyun oynamadığım için IPS 60hz tercih ettim fakat oyunlarda biraz sıkıntı çıkarıyorlar. Gerçekten önemli ve seçimi zor bir konu. İyi forumlar.

FPS düşmez, niye düşsün. FPS denilen şey, ekran kartınızın saniye başına üretip monitörinize gönderdiği kare sayısıdır. Monitörünüz bu karelerin ne kadarını gösterebiliyorsa, ona binaen daha iyi bir tepki süresi ve deneyim yaşarsınız, özellikle CSGO gibi oyunlarda. Oyununuzda 80 FPS alıyorsanız bile 144 hz monitörde bunu 60 hz monitöre göre daha iyi hissedersiniz.

Tabii 1080p'de bile her oyunu 144 FPS Ultra ayarlarda oynatma garantisi veren ekran kartı yok sayılır. 1080Tİ ile bu konuda zorlanıyor. Ama CSGO'yu birçok orta düzey sistemde stabil 150+ FPS oynamak mümkün.

Yani bu tür bir monitör alacaksanız, ya elinizde güncel oyunları en azından stabil 90+ FPS veren bir kart olmalı, veya CSGO, Dota, LoL gibi oyunlarda rekabetçiliğe önem veriyor olmalısınız.

Öbür türlü 144 hz bir monitörde oynayacağınız 60 FPS bir oyun, 60 hz bir monitördekinden farklı bir deneyim olmaz. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı