75Hz vs 144Hz

165Hz monitörde 75-80FPS oyun oynadığım çok oldu, kasma hissi falan olmadı hiç. Eğer 2K 75Hz mi yoksa 1080p 144Hz'mi derseniz şahsen 2K'yı tercih ederim. Ancak 1080p monitör arıyorsanız 144Hz sizin için daha iyi olacaktır.

Ben bu ekran Hz sorununu zamanında askerde çarşı izininde internet kafede 240 Hz monitörler ile oynarken askerden sonra eve dönünce 60 Hz monitöre geçince anlamıştım. Bir anda PC'den soğutmuştu beni, hemen ilk hafta 144 Hz monitör almıştım. 240'dan 60'a düşmek hayalimden bile daha fazla etkilemişti. Oyunları geçtim fare masaüstünde takılıyor gibi hissettiriyor, pencereleri kaydırırken takılıyormuş gibi geliyordu.

Bu konuyu görünce 144'den 60'a çektim. Farenin iz bıraktığı, sayfaları kaydırırken fark olduğu anlaşılıyor. Ha şöyle bişey var o kadar abartıldığı kadar bir fark olduğunu sanmıyorum. Bundan önceki monitörümde de 75 Hz kullanıyordum. 75'den 144'de geçince öyle ahım şahım bi fark oluşmadı. Belki de benim gözüm bozuktur bilmiyorum. Yine de 144 Hz tavsiye ederim :)

Geri
Yukarı