8.500-10.500 TL sistem toplama

Bütçe
8.500-10.500

FunkyFresh

Femtopat
Öncelikle herkese selamlar,
Yakın zamanda 8.500-10.500 TL bütçe ile bir PC toplayacağım fakat aklıma takılan bazı sorular mevcut;

Not: İşlemci AMD Ryzen 5 3600X olacaktır.

Anakart olarak: MSI B450M-A PRO Max DDR4 4133MHz (OC) AM4 mATX anakart.
ASUS TUF B450M-PLUS GAMING DDR4 4400MHz OC AM4 mATX anakart ikisinden biri olacaktır.

1 - ekran kartı marka farkı?

Galax RTX2070 Super WTF work the frames Edition 8 GB 256Bit GDDR6 RTX 2070 Super ekran kartı - 5.024 TL.
Gigabyte GeForce RTX2070 Super Windforce OC 3X 8g 8 GB GDDR6 256 Bit ekran kartı - 4.324 TL.
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 2070 Super Advanced 8 GB 256 Bit ekran kartı - 6.045 TL.

ASUS ROG STRIX GeForce RTX 2060 Super Evo OC Edition 8 GB 256 Bit ekran kartı - 4, 340 TL.
MSI GeForce RTX 2060 Super Gaming X 8 GB 256 Bit ekran kartı - 3, 929 TL.

Marka farkına göre neden bu kadar fiyat fark etmektedir? Sonuç olarak hepsi aynı güçte NVIDIA fabrikasından geliyor, tasarım soğutma mimarisi gibi farklardan artıyor bunu biliyorum fakat bu kadar etkili midir? F/P ürünleri daha önce kullandım. Bakımları eksiksiz ve düzenli yaparım temizlik vs... Sonuç olarak Max. 3-4 sene sonra ürünler sorun çıkarmaya başlıyor. MSI ASUS gibi ürünler 9+ sene kullandığım bir kasada hala takır takır sorunsuz çalışmaktadır.

Örnek olarak X marka bir 2070S aldım diyelim fiyatı 2060S MSI ve ASUS ile aynı tutalım ki böyle örnekler gördüm fiyat olarak 2070S ile 2060S MSI ASUS ile aynı fiyatta, 2070S X markanın 1-2 yıl sonra 2060S ile aynı güce düşeceği ve ileride daha da gerileyeceğini düşünmekteyim. Bu doğru mudur?

Galax ve Gigabyte markası hakkında ne düşünüyorsunuz? MSI ve ASUS ile aynı klasmanda olabilirler mi? Technopat kanalında Recep ve Ali bey bütün sistemlerde MSI ve ASUS bileşenleri kullanmaktadırlar ve kaliteden şaşmamaktadırlar diye düşünüyorum. Bu abilerim bu markaları kullanıyor iseler bir bildikleri vardır diye düşünüyorum.

Yeni toplamak istediğim sistemi uzun yıllar kullanmak istiyorum bu yüzden son kalite parçalar kullanılmalı mıyım? Yokas F/P ürünleri öneriyor musunuz?

2 - RAM ve SSD.

G.Skill Trident Z Neo RGB 16 GB (2x8GB) 3600MHz DDR4 RAM CL16 RAM - 1, 199 TL kullanmayı düşünüyorum, daha iyi bir öneriniz var mıdır?

SSD olarak; Adata XPG Spectrix S40G RGB 512 GB M.2 SSD 3500/2400 Mbps - 747 TL.
Samsung 970 Evo Plus NVMe M.2 250 GB SSD 3500/2300 MB/s - 709 TL.

Aralarında 38 TL fark ile 250 GB hafıza ve 100 Mbps hız farkı ile Adata XPG'ler daha güçlü ve daha şık duruyor RGB olduğundan, önerir misiniz? Adata ile Samsung arasında uçuk bir fark var mıdır? Sistem 5+ sene kullanacağımı hesap edersek ileriki yıllarda bir sorun çıkarma olasılığı nedir? Neden Samsung bu kadar pahalı?

Her şeyi en son kalite kullanarak bir sistem yapma planındayım Adata almam bir hata mı olur?

3 - ekran.

Ekran olarak 144 Hz 1ms 1080P bir ekran almaya bütçem kalacak. 2K'lık bir ekran şimdilik beni aşmaktadır. Bu yüzden RTX 2060 alarak hata mı ederim diye düşünmekteyim. RTX 2070 fazla gelecektir diye düşünüyorum.

144 Hz olayında tam olarak yararlanmak için 144 FPS mi almak gerekmektedir?

Ekran inçleri 23 Inc ile 30 Inc örneğin 1080P'de kalite farkı olur mu?

Curved'in avantajı ile dezavantajı nedir?

FreeSync ile G-Sync çok önemli bir fark faktörü müdür?

Panel yapısı olarak en akıcı ve kaliteli olarak IPS, TNS veya LED gibi farkı nedir sizce?

2K 144Hz 1ms ve 1080P 144Hz 1ms ekran önerileriniz var mıdır? (Bütçeyi zorlayabilirsem 2K'da alabilirim diye öneri istiyorum.)

4 - 2 sistem karşılaştırması.

QP OMEGA - Geforce RTX 2060 Super / R5 3600X / 16GB / 250GB M2 SSD Oyun Bilgisayarı bu fiyata bu sistem çok yüksek geliyor ama her şey son kalite gözümde fikriniz nedir?

Bu 2 sistem arasında ne düşünüyorsunuz?

5 - kasa.

Son olarak gerçekten yakışıklı tercihen ARGB ve Rainbow fanlı bir kasa öneriniz var mıdır? QP Omega'daki kasa çok güzel geliyor daha iyi önerilere açığım.

Kasa markası olarak Thermaltake ile Cooler Master öneriyorlar.

Çok fazla sorum oldu şimdiden değerli vaktini ayırıp yorum yapacak arkadaşlarım, abilerim, ablalarım, kardeşlerime teşekkürlerimi sunuyorum. Technopat ailesi <3.

Son düzenleyen: Moderatör:
3600-B550-RTX 2070 Super:

3600-B550-RTX 2070 Super:
hiçbir açıklama yapmadan dümdüz önermişsin dostum da bu tarz bir sistemi bende toplarım sorun o değil :)

Siz sorun ben söyleyeyim 😀 Genel olarak insanlar güveniyor ve merak ettiğini soruyor.

Genel bir açıklama yapayım o zaman:

Anakartı seçmemin sebebi güncel B550 platformu ve genel olarak VRM bakımından B450 modellerinin B550 modellerine göre önde olması.

Zaten anakart stok olarak 3200 MHz destekliyor üzerine gerek duymadım.

Ekran kartı olarak Galax EX seçmemin sebebi fiyatı ve soğutması oldu. Bu inceleme yardımcı olabilir:
Galax-KFA2. Aynı modelin siyah versiyonu sadece.

XPG S40G modelinin RGB ışıklandırması yüzünden ısınma sorunu olduğu söyleniyor ve anakart üzerinde M.2 soğutması olduğu için normal bir M.2 SSD önerdim.

Cooler Master TD 500 modeli hava akışı olarak gayet iyi ve beyaz olması Galax ile gayet uyumlu oldu.

PSU olarak bu bütçede Gold Performance GD modelini rakipsiz buluyorum.

Siz sorun ben söyleyeyim 😀 Genel olarak insanlar güveniyor ve merak ettiğini soruyor.

Genel bir açıklama yapayım o zaman:

Anakartı seçmemin sebebi güncel B550 platformu ve genel olarak VRM bakımından B450 modellerinin B550 modellerine göre önde olması.

Zaten anakart stok olarak 3200 MHz destekliyor üzerine gerek duymadım.

Ekran kartı olarak Galax EX seçmemin sebebi fiyatı ve soğutması oldu. Bu inceleme yardımcı olabilir:
Galax-KFA2. Aynı modelin siyah versiyonu sadece.

XPG S40G modelinin RGB ışıklandırması yüzünden ısınma sorunu olduğu söyleniyor ve anakart üzerinde M.2 soğutması olduğu için normal bir M.2 SSD önerdim.

Cooler Master TD 500 modeli hava akışı olarak gayet iyi ve beyaz olması Galax ile gayet uyumlu oldu.

PSU olarak bu bütçede Gold Performance GD modelini rakipsiz buluyorum.
RAM olarak 3600 Mhz olmasından taraftarım bu yüzden Neo modelini çok önerdiler o yüzden g skill almaya kararlıyım.
Galax alırsam , work the frameworks edition alıcam hem şıklık bakımından çok güzel ve performans testlerinden başarılı geçmiş fakat benim sorularım yukarıda yazıyor bildikleriniz hakkında yorumlarınızı bekliyorum :D

SSD nin o sorunları oldugunu ilk kez duyuyorum öğrendiğim iyi oldu :D

B550 ile B450 arasında çok mu fark var? Anakartların performansa etkisi yok diye biliyorum.

Bu kasayı görmüştüm siyah versiyonu çok güzel.

Benden sana demesi alabiliyorsan yarı modüler yada tam modüler bir güç kaynağı al diğer türlü kasanın içinde acayip bir kablo dağınıklığı oluyor. Bütce çıkmıyor ise Sylveon'un önerdiği güç kaynağı da güzel.

Galax alırsam, Work The Frameworks edition alıcam hem şıklık bakımından çok güzel ve performans testlerinden başarılı geçmiş fakat benim sorularım yukarıda yazıyor bildikleriniz hakkında yorumlarınızı bekliyorum :D
PCB olarak aynılar ve soğutma olarak benzerler bence beyaz olması ile çok hoş bir sistem oldu.

B550 ile B450 arasında çok mu fark var? Anakartların performansa etkisi yok diye biliyorum.
İleride güçlü bir işlemci alacağınız zaman, OC yapacağınız zaman stabil ve sorunsuz bir şekilde kullanmak için iyi anakart her zaman daha iyi.

FPS farkı ileride PCIe-4.0 sıfır bir ekran kartı alırsanız fark olabilir.

Bu kasayı görmüştüm siyah versiyonu çok güzel.
Attığım ekran kartı ile beyaz daha hoş olur 😉

Bahsettiğiniz RAM'ler attıklarımın iki katı ama:

Yeni konular

Geri
Yukarı