8 GB gömülü RAM'e ek 8 GB nasıl RAM almalıyım?

Variux

Hectopat
Herkese merhabalar, ben laptopumun mevcut 8 GB RAM'iyle uyumlu çalışacak bir RAM almak istiyorum bunun için laptoptaki mevcut RAM'in marka ve modelini öğrenmek ve aynısından almak için (uyumlu olması için) içini açtım ve herhangi bir RAM ile karşılaşmadım sanırım RAM gömülü ve sadece 1 adet boş RAM yuvası var. İnternetten okuduğum kadarıyla frekans ve tipi en önemli faktörler miş peki anlamadığım şey benim mevcut RAM'imin 2400 MHz hızında çalıştığını gösteriyor görev yöneticisinden, eğer bu değeri tam olarak tutturamazsam bu değerin altında mı olmalı yoksa üstündemi olmalı daha stabil çalışabilmeksi için? Biyerde MHz'yi gecikme olarak okumuştum yani düşük olması mı daha iyi yoksa yüksek olması mı?

Not: Almak istediğim RAM 8 GB olacak.
Aralarında seçim yapmak isteseniz hangisi olurdu fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim.
1- Kingston 8GB 2400MHz DDR4 Ram KVR24S17S8/8 Fiyatı
2- Ramtech RMT2400NBD4-8G 8 GB DDR4 2400 MHz CL16 1.2 V Notebook Ram Fiyatları ve Özellikleri
3- Kingston KVR24S17S8/8 8 GB DDR4 2400 MHz CL17 Ram Fiyatları ve Özellikleri
4- Crucial Basics CB8GS2400 8 GB DDR4 2400 MHz CL17 Ram Fiyatları ve Özellikleri

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2020-09-18 232047.png
    Ekran görüntüsü 2020-09-18 232047.png
    28,9 KB · Görüntüleme: 64
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, boş değilse atabilirsiniz. Gömülü olan RAM'lerde boş olabilir.

SPD kısmında bir şey çıkmazsa komut istemi CMD'yi açın ve şu kodu yazıp çıkan sonucu bizimle paylaşın.

Kod:
wmic MemoryChip get BankLabel, Capacity, MemoryType, TypeDetail, Speed

SPD kısmında bir şey çıkmazsa komut istemi CMD'yi açın ve şu kodu yazıp çıkan sonucu bizimle paylaşın.

Kod:
Güzel fikir hocam. Denemek lazım. Bazen Memory sekmesindeki ile aynı değeri gösteriyor.

Güzel fikir hocam. Denemek lazım. Bazen Memory sekmesindeki ile aynı değeri gösteriyor.
CPU-Z gibi imkanlar olmayınca komut istemiyle rahatça bakabiliyorsunuz.

Kod:
komutuyla kaç slotta RAM takılı, kaç GB, kaç MHz gibi sonuçlara erişebiliyorsunuz.
Screenshot_3.png

Anakartın maksimum RAM desteği için ise ;
Kod:
wmic memphysical get maxcapacity
yazarak slot başına maksimum ne kadar RAM desteklediğini öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki örneğime göre 32GB tek slot destekliyor. Anakartım üzerinde 2 slot olduğu için bilgisayarım maksimum 64GB destekliyor.
Screenshot_4.png

Ek olarak şunu da ekleyeyim. Mevcut RAM'in marka ve serinumarasına erişmek için ise :

Kod:
wmic memorychip get devicelocator, manufacturer, partnumber, capacity, speed, memorytype, formfactor
Screenshot_5.png

Son düzenleme:
CPU-Z gibi imkanlar olmayınca komut istemiyle rahatça bakabiliyorsunuz.

Kod:
komutuyla kaç slotta RAM takılı, kaç GB, kaç MHz gibi sonuçlara erişebiliyorsunuz.
Eki Görüntüle 673127

Anakartın maksimum RAM desteği için ise ;
Kod:
wmic memphysical get maxcapacity
yazarak slot başına maksimum ne kadar RAM desteklediğini öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki örneğime göre 32GB tek slot destekliyor. Anakartım üzerinde 2 slot olduğu için bilgisayarım maksimum 64GB destekliyor.
Eki Görüntüle 673128
Aynen hocam. CMD komutları ile çok şey yapılabilir.

Spd penceresinde herhangi bir değer alamadım.

Kod:

SPD kısmında takılı RAM'in hızı modeli ve CL değerleri yazılı olur. O kısmı paylaşabilirseniz daha uygun öneride bulunabiliriz.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2020-09-19 014551.png
    Ekran görüntüsü 2020-09-19 014551.png
    9,9 KB · Görüntüleme: 37
  • Ekran görüntüsü 2020-09-19 014935.png
    Ekran görüntüsü 2020-09-19 014935.png
    20,2 KB · Görüntüleme: 40
8GB
Spd penceresinde herhangi bir değer alamadım.
Banklabel capacity memorytype Speed typedetail.
Bank 0.

8589934592 0 2400 16512.
8GB 2400MHz mevcut RAM. Son olarak şu komutu girip çıkan sonucun görselini atar mısınız? CL değerlerini de görelim.

Kod:
wmic memorychip get devicelocator, manufacturer, partnumber, capacity, speed, memorytype, formfactor

Yeni konular

Geri
Yukarı