Çözüldü 8 GB RAM 7.74 GB olarak gözüküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ArmlessHere

Hectopat
Yer
Aydın Kuşadası, Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen™ 5 3600 3.6ghz (Turbo 4.2ghz) 6 Core 12 Threads 35MB Cache
AMD SAPPHIRE NITRO+ RX 5700 XT 8G GDDR6
Asrock A520M-HDV AMD AM4 DDR4 Micro ATX
MLD M300 500GB NVME 2280 Gen3x4 M.2 SSD
Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM 64MB Cache
Meslek
Öğrenci - (Yazılım Öğreniyor.)
1669452409692.png

8 GB RAM var. Ama bilgisayarda 7.74 GB diye gösteriyor. nasıl düzelir?

Çözüm
Şöyle;

Donanıma ayrılan bir bellek diye bir şey ve sistemin. Ek olarak işletim sisteminin kendi kullandığı RAM var.

Örnek vereyim;

RAM 8 GB ise işletim sistemi bunun 1 GB'ını kullanıyor. Siz porgramlar açınca, hizmetler devreye girince bu RAM kullanımı artıyor.

Durum tam olarak böyle. İşletim sistemi gerektiği kadar RAM kullanır. Sorun yok yani.
Şöyle;

Donanıma ayrılan bir bellek diye bir şey ve sistemin. Ek olarak işletim sisteminin kendi kullandığı RAM var.

Örnek vereyim;

RAM 8 GB ise işletim sistemi bunun 1 GB'ını kullanıyor. Siz porgramlar açınca, hizmetler devreye girince bu RAM kullanımı artıyor.

Durum tam olarak böyle. İşletim sistemi gerektiği kadar RAM kullanır. Sorun yok yani.

Çözüm
Şöyle;

Örnek vereyim;

RAM 8 GB ise işletim sistemi bunun 2 ila 2.5 GB'ını kullanıyor. Siz porgramlar açınca, hizmetler devreye girince bu RAM kullanımı artıyor.

Tamamdır o zaman sıkıntı yok değil mi?

Geri
Yukarı