8 GB RAM MacBook Pro için yeterli mi?

Frozensudios

Hectopat
Merhaba, Sürekli günlük olarak kullanmayacağım, halihazırda kullandığım laptopumu kullanmaya devam edeceğim. Kod yazacakken ve taşıması kolay olduğu için dışarıda kullanacağım. 16 GB ve 8 GB RAM arasında 4.200 TL fark var 4-5 sene kullanacağımı düşünürsek farkı ödemeye değer mi? 4-5 sene uzun bir dönem öngörü yapmak için ancak 4.200 TL de ciddi bir meblağ. Kullanan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Merhaba, Sürekli günlük olarak kullanmayacağım, halihazırda kullandığım laptopumu kullanmaya devam edeceğim. Kod yazacakken ve taşıması kolay olduğu için dışarıda kullanacağım. 16 GB ve 8 GB RAM arasında 4.200 TL fark var 4-5 sene kullanacağımı düşünürsek farkı ödemeye değer mi? 4-5 sene uzun bir dönem öngörü yapmak için ancak 4.200 TL de ciddi bir meblağ. Kullanan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Ödemeye değer hocam. 16 GB uzun götürür.

Ne iş için kullanacağınıza bağlı. Sadece basit kodlar yazıyorsanız 8 fazla bile. Özellikle video düzenleme işi yapacaksanız ama 8 yetmeyebiliyor. Aradaki farkı maalesef Apple biraz abartıyor ama işin içine video girecekse biraz o farkı vermek zorunluluk oluyor.

Yeni nesil macbookların parçaları anakarta gömülü olduğu için upgrade zor görünüyor. İleride değiştirebilirim üst model alırım diyosanız 8GB sizi götürür. Değiştirmeyi düşünmezseniz baştan 16GB almanız daha mantıklı. Ve mümkünse minimum 512GB depolama alınmalı.

Ne iş için kullanacağınıza bağlı. Sadece basit kodlar yazıyorsanız 8 fazla bile. Özellikle video düzenleme işi yapacaksanız ama 8 yetmeyebiliyor. Aradaki farkı maalesef Apple biraz abartıyor ama işin içine video girecekse biraz o farkı vermek zorunluluk oluyor.

Yeni nesil MacBook'ların parçaları anakarta gömülü olduğu için upgrade zor görünüyor. İleride değiştirebilirim üst model alırım diyosanız 8 GB sizi götürür. Değiştirmeyi düşünmezseniz baştan 16 GB almanız daha mantıklı. Ve mümkünse minimum 512 GB depolama alınmalı.

Daha yazılım müh. Okuyorum. Çok uzun kodlar yazmıyorum ama tabii 3-4 yıl sonra ne kadar ilerleyeceğimi bilmiyorum. Editle işim yok bir tek kod yazacağım. Aslında 4-5 sene dememem gerek, gittiği yere kadar kullanmayı düşünüyorum çünkü M2 çip en az 6-7 sene daha yeterli olacaktır fikrimce ve anladığım kadarıyla 16 GB RAM kullanabileceğim süreyi 1-2 sene daha uzatacak gibi duruyor. Hem ömrünün uzayacağını hem de daha rahat kullanacağımı düşünürsem aradaki farkı ödemeye değer gibi geldi. Teşekkür ediyorum yardımcı olan herkese.

Geri
Yukarı