8 GB RAM'den 16 GB RAM'e geçilmeli mi?

Makaleler
21
Bu aralar RAM yükseltmeyi düşünüyorum ve gerçekten çoğu oyunda özellikle SSD'nin sanal bellek kullanımı yüzünden iyice terlediğini düşünüyorum. Oynadığım çoğu oyun 8 GB kullanıma dayanıyor toplam 18 GB'a kadar varan bir kullanım oluyor (sanal bellek dahil) tabi ki takılmalarda mevcut. 16 GB'a geçen kişiler gerçekten 8 GB'dan sonra bir rahatlama gördü mü? Özellikle Forza Horizon 4'te takılmalar yüzünden oyun oynanmayacak hale geliyor bir süre sonra.

İnşallah XMP ram siparişi veriyorsunuzdur.

@Recep Baltaş Ramlerin MHZ ve CL değerleri aynı olupta GB değerleri farklı olsa dahi Çift Kanal performansı verir mi? Bu konuda bir eksik bilgim var ise önerilerinizi dikkate alarak yanlış bilgiyi düzeltmek istiyorum.

Battlefield 1 ve 5'in yüksek ayarlarda ram kullanımı 7-8 gb civarında ki işletim sistemi vs. daha eklenecek. Ram yetmeyince hdd veya ssd ram olarak kullanılır. Bu durumda oyunlarda takılmalar olur. Önceki sistemimden tecrübeyle sabit önerim şudur: anakartın sitesinden anakartınızı bulup desteklenen ram modellerini seçiniz. Aksi halde oyunlarda garip garip çökmeler, işlemcinin tam performansda çalışamaması, uyumsuzluk sonucu oluşan gecikmeye bağlı olarak online rekabetçi oyunlarda görüntüde ve fare tepkilerinde ara sıra gecikmeler yaşayabilirsiniz.
Örnek vermem gerekirse amd fx8320 işlemci, 8 gb rx480 ekran kartı, 16 gb gskill 1866 mhz ram vardı ve Rainbow Six Siege oyununda 80-90 fps alırken bu sorunları yaşıyordum. Battlefield 1 ve 5, Pubg'de ise yer yer gecikme ve anlık dalgalanma oluyordu. Anakartın sitesinde uyumlu ram listesinde yoktu kullandığım ram bellekler.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı