8 GB RAM'in 4 GB'ı kullanıyor

OzanAydın31

Hectopat
Yaklaşık 4 yıl önce bilgisayarımı aldım. 8 GB 2400 MHz CL15 özellikli RAM'a sahip.

1606672877515.png

Yakın zamanda disklerimde sorun oluştu bu yüzden formatı ben atmadım. USB hazırlayamadığım için. Fakat format atıldıktan sonra bir süre sonra fark ettim ki RAM'ın sadece 4 GB'ı kullanılabiliyor. (Anladığım kadarıyla)

1606673167867.png

1606673245024.png

Bilgisayarım çok az yükteyken bile. (Sadece tarayıcı ve Discord açıkken) %50'sine yakını kullanılıyor. Görev yöneticisinde tek tek üşenmeyip hesapladım sadece 1 GB kullanılıyor. Fakat bende 8 GB var.

1606673373620.png

Ben mi yanlış anladım yoksa bir şeyler mi yanlış gidiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• 1606673154983.png
    1606673154983.png
    18,6 KB · Görüntüleme: 32
Windows boştayken RAM'inizin bir kısmını kullanır bu doğaldır. Bende de boşta 7 GB RAM kullanıyor.
RAM'iniz 8 GB olarak gözüküyor bir sıkıntı göremedim.

Yaklaşık 4 yıl önce bilgisayarımı aldım. 8 GB 2400 MHz CL15 özellikli RAM'a sahip.

Eki Görüntüle 756511

Yakın zamanda disklerimde sorun oluştu bu yüzden formatı ben atmadım. USB hazırlayamadığım için. Fakat format atıldıktan sonra bir süre sonra fark ettim ki RAM'ın sadece 4 GB'ı kullanılabiliyor. (Anladığım kadarıyla)

Eki Görüntüle 756517

Eki Görüntüle 756518

Bilgisayarım çok az yükteyken bile. (Sadece tarayıcı ve Discord açıkken) %50'sine yakını kullanılıyor. Görev yöneticisinde tek tek üşenmeyip hesapladım sadece 1 GB kullanılıyor. Fakat bende 8 GB var.

Eki Görüntüle 756521

Ben mi yanlış anladım yoksa bir şeyler mi yanlış gidiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.
sisteminz 32 bit ise o yüzden olabilir Değil İse Kesin Çözüm Temiz Bir Format

Bir sorun yok. Windows 10 zaten RAM'i sömüren bir işletim sistemi yanına başka uygulamalar eklenince 4 GB ve üzeri RAM kullanımını çıkabiliyor. Kendi sistemim için örnek vereyim arkada Steam açık bir vaziyette 3, 8 GB RAM yiyor.

Yakın zamanda SSD almayı düşünüyorum. Aldıktan sonra atacaktım zaten. En temiz şekilde nasıl format atabilirim? Ne zaman atmaya çalışsam sorunlar bitmek bilmiyorda çünkü. USB ile mi yoksa Windowsun kendi sıfırlaması mı?
Windows boştayken RAM'inizin bir kısmını kullanır bu doğaldır. Bende de boşta 7 GB RAM kullanıyor.
RAM'iniz 8 GB olarak gözüküyor bir sıkıntı göremedim.
Format atmadan önce bu kadar kullanılmıyordu en azından maksimum %20 falandı.

Yakın zamanda SSD almayı düşünüyorum. Aldıktan sonra atacaktım zaten. En temiz şekilde nasıl format atabilirim? Ne zaman atmaya çalışsam sorunlar bitmek bilmiyorda çünkü. USB ile mi yoksa Windowsun kendi sıfırlaması mı?

Usb ile format çok rahat ve hızlı oluyor

Yakın zamanda SSD almayı düşünüyorum. Aldıktan sonra atacaktım zaten. En temiz şekilde nasıl format atabilirim? Ne zaman atmaya çalışsam sorunlar bitmek bilmiyorda çünkü. USB ile mi yoksa Windows'un kendi sıfırlaması mı?

Hocam ne yaparsanız yapın Windows 10 gereksiz servisleri ile raminizi sömürecektir.
Arkada çalışan bir sürü uygulama var çok kullanıyor diyorsunuz kullanır tabii. Discord ayrı Opera ayrı Epic ayrı kullanır.
Bende 8 GB RAM kullanıyorum 3 Opera sekmesi Steam açık 3, 8 3, 9 GB yiyor RAM'den. Bir de Windows Pro versiyonudur daha da fazla RAM tüketir.

Geri
Yukarı