8 GB RAM'in yanına 16 GB RAM Takma

Mesela Yani

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar efendim, iyi forumlar herkese.

1- Arkadaşlar, 8 GB DDR4 3000 MHz RAM kullanıyorum Kingston 8 GB (1x8GB) HyperX Predator Black DDR4 3000MHz CL15 1.35V XMP Ram fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da şu RAM'i yani. Yanına farklı bir marka olan CORSAIR 8GB Vengeance LPX Siyah 3000MHz CL16 DDR4 Single Kit Ram | ITOPYA bu RAM'i almayı düşünüyorum. Markası farklı olması donanımın algılanmasında bir sorun yaratır mı çünkü bir tanesi CL15 bir tanesi CL16?

2- 8 GB RAM'in yanına 16 GB RAM taksam 24 GB RAM ve 8+8 GB RAM'in farkı olur mu yoksa çok saçma bir birleştirme mi olur?

1- Arkadaşlar, 8 GB DDR4 3000 MHz RAM kullanıyorum Kingston 8 GB (1x8GB) HyperX Predator Black DDR4 3000MHz CL15 1.35V XMP Ram fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da şu RAM'i yani. Yanına farklı bir marka olan CORSAIR 8GB Vengeance LPX Siyah 3000MHz CL16 DDR4 Single Kit Ram | ITOPYA bu RAM'i almayı düşünüyorum. Markası farklı olması donanımın algılanmasında bir sorun yaratır mı çünkü bir tanesi CL15 bir tanesi CL16?

2- 8 GB RAM'in yanına 16 GB RAM taksam 24 GB RAM ve 8+8 GB RAM'in farkı olur mu yoksa çok saçma bir birleştirme mi olur?
8+8 Yaparsan Dual Channel olur o yüzden 8GB al.

Hocam işlemciniz Ryzen ise 8+8 dual channel daha uyumlu ve stabil çalışacaktır. Üstelik CL 16 Ram takmanız durumunda diğer Ram de CL 16 çalışır. Onun yerine 8 GB CL 15 bir ram alırsanız daha çok faydasını görürsünüz.

Hocam işlemciniz Ryzen ise 8+8 dual channel daha uyumlu ve stabil çalışacaktır. Üstelik CL 16 Ram takmanız durumunda diğer Ram de CL 16 çalışır. Onun yerine 8 GB CL 15 bir ram alırsanız daha çok faydasını görürsünüz.
CL ne demek bilmiyorum da CL16, 15'ten daha iyi değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Cas Latency (CL)= Gecikme Süresi. Ne kadar az o kadar iyi. 1x16 ve 1x8 yerine 2x8 yapmanız çift kanal avantajından dolayı daha iyi olacaktır. Zaten günümüzde (oyun oynayacağınızı varsayıyorum) 16 GB genel anlamda fazlası ile yeterli bir değer. Bulunabiliyorsa aynı RAM'den alınmalı eğer bulunamıyorsa birbirine yakın olan RAM'leri tercih edin uyumsuzluk sorunu yaratabilir. Ek olarak daha performanslı RAM genelde daha az performanslı RAM'e ayak uydurur. CL 16 ve 15 2 farklı RAM birleşiminde CL 16 çalışacaktır. Aynı mantık MHz olarak da geçerli. 3000 MHz ve 2666 MHz 2 farklı RAM birleşiminde ikisi de 2666 olarak çalışacaktır.

@Mesela Yani herkesin söylediği gibi hem performans hem de uyum açısından 16 GB ve CL 16 RAM takmak ya çalışmaz, çalışsa bile gerçek çift kanal performansı veremez. O yüzden 50 TL farka ve boyuta bakmadan aynısını al derim. Uyum, çift kanal ve ciddi bir performans artışı olarak mükemmel ikili olurlar.

@Mesela Yani herkesin söylediği gibi hem performans hem de uyum açısından 16 GB ve CL 16 RAM takmak ya çalışmaz, çalışsa bile gerçek çift kanal performansı veremez. O yüzden 50 TL farka ve boyuta bakmadan aynısını al derim. Uyum, çift kanal ve ciddi bir performans artışı olarak mükemmel ikili olurlar.

Peki, Corsair'ın RAM'leri mi daha iyi yoksa Kingston'ın ürettiği RAM'ler mi? Gerekirse elimde ki RAM markasını değiştirebilirim.

@Mesela Yani gözle görülür farklar yoktur markalar arasında ama elindeki RAM güzel bir model. İstersen bir test yap ona herhangi bir sorunu yoksa yanına aynısından bir tane daha eklemen, komple değiştirmek yerine daha iyi ve ekonomik olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Peki, Corsair'ın RAM'leri mi daha iyi yoksa Kingston'ın ürettiği RAM'ler mi? Gerekirse elimde ki RAM markasını değiştirebilirim.

RAM'de marka ayrımı yapmayınız RAM chipsetlerini dünyada sadece Samsung ve Micron üretir ama görüntü derseniz Corsair.

Yeni konular

Geri
Yukarı