8 GB RAM'li laptop ve 8 GB RAM vs 16 GB RAM'li laptop

Bütçe
8500
Elbetteki aynı özelliklere sahip 16 GB'lık cihazı almak 8 GB'lık cihazı almaktan bir tık daha ucuz olması lazım ama maalesef çok da alternatifin olamaz. Çünkü direk 16 GB RAM barındıran laptoplar özellik olarak 8 GB barındıranlara oranla daha üstün. Çok çok az bir miktarda modelde RAM miktarı opsiyonu mevcut.
Çift RAM tek RAM'den daha iyidir bu arada. Tek 16 olmasındansa 8x2 olması daha iyidir.
İşlemci olarak Ryzen 4600H daha iyi.
Ekran kartında da 1650 Ti daha iyidir. Ama aman aman bir fark yok aralarında.
Beklenti meselesi biraz göreceli. Neticede yeni modeller alt modellerde fiyatları biraz aşağı çeker ama dolar da düşmüş durumda. Fiyatlar bayağı aşağı indi. Yarın dolar düşer çıkar belli olmaz.

Direkt 16 GB'de alınabilir fakat ayrı olarak alındığında bir tık daha ucuza geliyor diye biliyorum.

Evet hocam 500 400 civarı fark var 1x8 ile 2x8 arasında.

1650 Ti ve Ryzen 5 4600H tercih ederdim.
Kaç TL fark var 8 ile 16 arasında?
8 GB RAM yaklaşık 300 TL.

120Hz ekran ile 2x8GB RAM 8800 TL. 60Hz ile 1x8GB RAM 8000TL.

2 X 8 1 X 16'dan daha performanslı olabiliyor.

2x8 hocam 16 GB dediğim cihaz.

Çünkü genelde 16 GB RAM tek modul geliyor 16 GB RAM'den fazlası'da oyunlarda gereksiz olduğu için 16 GB RAM'de Dual Channel olması için 32 GB olması lazım. 32 GB RAM dediğim gibi gereksiz. 8x2 olarak Dual Channel olarak performans alması için böyle bir yola giriliyor genelde.

Evet fark var. Bütçeniz varsa 1650 Ti almanı kenilkle çok daha mantıklı.

4600H.

2x8GB hocam dediğim cihaz. Teşekkür ederim Ryzen konusunda önyargılarım vardı.

Elbetteki aynı özelliklere sahip 16 GB'lık cihazı almak 8 GB'lık cihazı almaktan bir tık daha ucuz olması lazım ama maalesef çok da alternatifin olamaz. Çünkü direk 16 GB RAM barındıran laptoplar özellik olarak 8 GB barındıranlara oranla daha üstün. Çok çok az bir miktarda modelde RAM miktarı opsiyonu mevcut.
Çift RAM tek RAM'den daha iyidir bu arada. Tek 16 olmasındansa 8x2 olması daha iyidir.
İşlemci olarak Ryzen 4600H daha iyi.
Ekran kartında da 1650 Ti daha iyidir. Ama aman aman bir fark yok aralarında.
Beklenti meselesi biraz göreceli. Neticede yeni modeller alt modellerde fiyatları biraz aşağı çeker ama dolar da düşmüş durumda. Fiyatlar bayağı aşağı indi. Yarın dolar düşer çıkar belli olmaz.

Dolar düştükten sonra maalesef bilgisayar fiyatlarında düşüş göremedim. Gelir diye umut ediyordum ama bilgisayarı alacağım mağaza dolar çok hızlı yükseliyor zam gelir diye mail attı bana. Bence göz korkutmak istiyor.

Geri
Yukarı