8 GB RAM'li laptopta RAM yükseltilmeli mi?

Bütçe
100-200 TL

Yusuf11

Decapat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel Core i5 12400F・ASUS ROG STRIX Radeon RX 6750 XT・ASUS PRIME H610M-K・GoodRam 8GB IRDM x2・GoodRam 512GB PX500 Gen3x4 M.2 NVMe・Thermaltake Versa T25 ARGB TG 650W 80+ USB 3.0 Mid Tower Kasa

Razer BlackShark V2 X Gaming Kulaklık・Razer Deathadder V2 Mini Gaming Mouse
Meslek
Öğrenci, Yazılımcı, İngilizce-Türkçe Tercüman
Merhaba. Bilgisayarımda 8 GB RAM bulunuyor ve bunun 2 GB'ını sistem kullanıyor. Fotoğrafta da gözüktüğü gibi ortalama %80 RAM kullanımı oluyor. Yakın zamanda SSD alacağım fakat bununla birlikte sizce RAM almalı mıyım, ne kadar etkisi olur?
Alırsam da ne kadar almalıyım? Alırsam bile 2 GB yeter diye düşünüyorum ama sizin de düşüncelerinizi almak istedim.

Ekran Alıntısı.PNG

Bende Acer Nitro 5 AN515-44 Laptop var. Ryzen 5 4600h ve GTX 1650 bulunuyor. RAM 8 GB. Bazı oyunlarda anlık fps drop sıkıntısı oluyor ve işlemci gerektiren oyunlarda ise yüksek fpslere çıkamıyorum diye sosyalde konu açmıştım. Herkes çift kanal performansı gerektirdiğini söylerek RAM almalısın dedi ve almaya karar verdim. İmkanınız varsa almanız tabiki iyi olur.

Kullanım amacınız nedir? Oyun ise yetmez. Bir 8 GB daha alıp toplamda 16 GB yaparsanız rahatlarsınız.
@armas
Her şey için kullanıyorum fakat oyun için istiyorum. Oyunlarda diskten kaynaklı droplar yaşıyorum. En fazla 4 GB RAM alabilirim. Ama dediğim gibi RAM'den kaynaklı çok bir sorun yaşamıyorum.

%80 RAM kullanımı bilgisayar boştayken mi oluyor yoksa arkada açık uygulamalar mı var?
@furkan1878
Arkada Steam, Spotify, Discord, Opera gibi uygulamalar açık. Herhangi bir oyuna girdiğim zaman bunların hepsini kapatıyorum genelde ama yine ortalama %80 oluyor.

Bilgisayar özellikleri:
Marka: Lenovo
Sistem modeli: 82C7
İşlemci: AMD Ryzen 5 3500U with Radeon Vega movile GFX (8 cpus), ~2.1 GHz
Bellek: 8192 MB RAM
DirectX sürümü: DirectX 12
Ekran: AMD Radeon Vega 8 Graphics

Geri
Yukarı