Çözüldü 8 GB ve 16 GB ile 24 GB RAM olur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

berkayinho

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, ben bundan 4 ay önce acele işe PC toplamıştım. 8 GB XPG RAM var. Ben 16 GB'lik Corsair RAM alacağım. 24 GB RAM olur mu, yoksa onu satmam mı gerek veya 8 alıp 2 farklı RAM'den 16 GB'a tamamladım, olur mu?

Çözüm
Özellikleri uyuşuyorsa beraber gelmeyen farklı bellekler uyumlu çalışabilir ama uyumsuz olma ihtimalleri de var. Çipleri farklı olabiliyor. Risk almanıza değmez. Ayrıca 3 adet farklı belleği kullanırsanız çift kanal performansını da kaybedebiliyorsunuz. İkisi çift kanal çalışırken biri tek kanal çalışmış olabiliyor. İki adet farklı boyutta ama uyumlu özellikteki bellekler de flex modda çalışacağından dolayı yine çift kanal kadar performans alınamıyor.

En iyisi iki adet 8 GB bellek alıp mevcut belleğinizi de satmanız olur. Hem çift kanal performansı yerinde olur hem de uyumsuzluk sorunu almaz. 24 GB belleğe ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum. İhtiyacınız gerçekten varsa da 2 adet 16 GB ya da 4 adet 8 GB almanız daha mantıklı.
Aynı özellikte almanız bir şey ifade etmiyor çünkü yine de risk oluyor. Kit derken beraber satılan belleklerden bahsediyorum. Aynı kutu içerisinden 2 veya 4 tane çıkıyor örneğin. Dediğim gibi kit olarak almalısınız. 2 X 8 GB DDR4 bellek alıp elinizdekilerini satmanız en mantıklısı.

Peki satıp 2 8 yerine 1 16 alsam ne oluyor farkı olur mu?

Geri
Yukarı