Çözüldü 8 GB'lık RAM 5.9GB gözüküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Administraktör

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayarımda Dual Boot ile yıllardır hem Linux hem Windows kullanıyorum. Her iki işletim sistemide RAM'i 8 GB olarak algılıyor ama bunun 5.9GB'ını kullanabiliyor.
Çok net açıklayamadıysam resimler;
Windows.

20201113_165950~2.jpg

CPU-Z.

20201113_171829.jpg

Linux.

IMG_20201113_170906_966.jpg

IMG_20201113_171515_980~3.jpg

Bu konuda ne önerebilirsiniz bana. :(

Son düzenleyen: Moderatör:
O 2 GB ekran kartına gidiyor işte gayet normal.
Normal hocam endişelenmeyin ramin bir kısmını dahili GPU kullanıyor.
Normal. 2 GB'ını APU kullanıyor sana da 6 GB kalıyor.
Teşekkür ederim. APU sistemlerde bu şekilde olmasının özel bir sebebi var mıdır? Bildiğim kadarıyla GPU'lar DDR4 bellek kullanmıyorlar. APU'da GPU+CPU oluşumu değil midir?

Teşekkür ederim. APU sistemlerde bu şekilde olmasının özel bir sebebi var mıdır? Bildiğim kadarıyla GPU'lar DDR4 bellek kullanmıyorlar. APU'da GPU+CPU oluşumu değil midir?
APU'da grafik birimi işlemcinin içinde. Böyle olunca da VRAM'leri koyacak yer olmuyor. Bu yüzden de RAM'i VRAM niyetine kullanıyor.

APU'da ekran kartı işlemcinin içindedir ve VRAM'i RAM'den kullanır bir sıkıntı yok şu an sisteminde 2x4 olacak şekilde RAM mi takılı?

APU'da grafik birimi işlemcinin içinde. Böyle olunca da VRAM'leri koyacak yer olmuyor. Bu yüzden de RAM'i VRAM niyetine kullanıyor.
Heralde bu AMD'nin APU'larına özel değil mi? Çünkü İntel + Nvidia olan laptopumda İntel UHD Graphic benim RAM'imi kullanmıyor.

Geri
Yukarı