8. sınıf öğrencisi yıl boyunca teknolojiden uzak kalmalı mı?

Açıkçası bu kendine güvenle alakalı. Başaracağına inanıyorsan hiçbir şey engel olamaz sana.Bu sene sınava girdim,oyun da oynadım, video da izledim. Bunları yapınca rahatlıyordum ve eğleniyordum açıkçası. Şöyle söyliyim 1 sene full ders çalışmak hiç telefona falan bakmamak imkansız. İlk 1 ay öyle diyorsun sonra bunalıma giriyorsun hiç çalışmıyorsun. Onun yerine her gün düzenli çalış düzenli oyun oyna. Ben böyle yaparak %0.4’lük dilime girdim. Bütün sene eline telefon almayan arkadaşlarımdan daha iyi yaptım. Hem keyfim yerinde oluyordu hem de ders çalışıyordum.Ama eğer diyorsan bırakamam bağımlısı olurum, o zaman hiç kullanmamak en iyisi.

Benim hedefim yüzdelik dilimde 1'e girmek hatta 0.5'i zorlamak istiyorum. Hedefim düşük değil bu yüzden lütfen "günde 2 saat çalışıp %5'e girdim" gibi şeyler söylemeyin.
Bu sene giren arkadaşım vardı discordda bizimle takılırdı %0.9 a girdi yani size %3 düşük geldiyse. Dalgayı geçersek yapmanız gereken şey düzenli ders çalışmak yarım yamalak değil. Düzenli çalışırsanız teknolojik aletlerede bakarsınız. Bir gün 2 saat bir gün 5 saat çalışırsanız belki iyi puan yaparsınız ama hayatınızdan 1 yıl gitmiş olur.

Açıkçası bu kendine güvenle alakalı. Başaracağına inanıyorsan hiçbir şey engel olamaz sana.Bu sene sınava girdim,oyun da oynadım, video da izledim. Bunları yapınca rahatlıyordum ve eğleniyordum açıkçası. Şöyle söyliyim 1 sene full ders çalışmak hiç telefona falan bakmamak imkansız. İlk 1 ay öyle diyorsun sonra bunalıma giriyorsun hiç çalışmıyorsun. Onun yerine her gün düzenli çalış düzenli oyun oyna. Ben böyle yaparak %0.4’lük dilime girdim. Bütün sene eline telefon almayan arkadaşlarımdan daha iyi yaptım. Hem keyfim yerinde oluyordu hem de ders çalışıyordum.Ama eğer diyorsan bırakamam bağımlısı olurum, o zaman hiç kullanmamak en iyisi.
Kendimi kontrol edip edemeyeceğim hakkında kaygılıyım. Oyuna başlarsam bırakamayacakmışım gibi hissediyorum.

Rekabetçi oyunlardan uzak durursan bilgisayarın zararı olmaz muhtemelen. Rekabetçi oyunlar, oynadıkça oynama isteği uyandırıyor genelde. En riskli grup bunlar. Bunlardan başka bağımlı olduğum oyun varsa kesinlikle onu bırakmalısın.
Ben de bu sene gireceğim. Çok fazla zaten giremem oyunlara. Sen ne önerirsin rekabetçi oyun dışında?

İraden konusunda kaygılıysan teknolojinin yerini dolduracak şeylere ihtiyacın var spor gibi kitap okumak gibi arkadaşlarla muhabbet etmek gibi. Düzenli şekilde zevk aldığın bir sporu yapmanı öneririm hem disiplin sağlar hem de psikolojik ve fiziksel olarak rahatlarsın.

Sadece derse odaklanma manyak olursun. Okuldan sonra yatana kadar test çözen arkadaşlarım benden kötü sonuç aldılar. 8. sınıfta benim gittiğim okulun sistemi çok güzeldi, mesela matematik art arda 2 ders ise 2. derste ilk dersin konu testlerini çözüyorduk. Haftada 1 deneme sınavı yapıyorlardı. Evde hiç ders çalışmadım ve puanım 485/500 idi. Mersin'in en iyi Anadolu Lisesi'ne gittim, hedefim de orasıydı zaten. Yüzdelik olarak 2.8 civarındaydım. Evde 1-2 saat çalışsam muhtemelen eksiksiz yapabilirdim. Ama teknolojiden kendimi soyutlasaydım muhtemelen daha kötü bir sonuç olurdu.

Demem o ki ders dışında şeylere de zaman ayır, oyun başına oturursam kalkamam diyorsan sporla uğraş. Mesela bisiklet veya yüzme.

Geri
Yukarı