8. sınıfa geçecek birine ne önerirsiniz?

maraushi

Hectopat
Makaleler
17
Hata yapmaktan çok korkuyorum, LGS için iyi hazırlanmak istiyorum. Ailemin okulum için verdiği masraflara değsin istiyorum. En çok yapılan hatalar nelerdir? Kendi hatalarınızdan ve sonuçlarından örnek verebilir misiniz?

En çok yapılan hata sınav stressidir.
Sınava 1 gram çalışmayarak 380 puan aldım.
Bütün dönem kafasını kaldırmayan arkadaşım 418 puan aldı.
Aramızdaki fark ben hiç stress yapmadım o ise stressten okuma metinlerini yapamadı.
LGS'de okuduğunu anlama gibi oluyor genellikle.

Aynen öyle. Kesinlikle stress yapma. Sınava gireceğimiz akşam kuzenim stresten ağlıyordu, ben oha diyorum izliyordum. 400 puan almıştım.
Bunun dışında düzenli çalış. Konu eksigi yapma. Bol bol kitap oku.

Hata yapmaktan çok korkuyorum, LGS için iyi hazırlanmak istiyorum. Ailemin okulum için verdiği masraflara değsin istiyorum. En çok yapılan hatalar nelerdir? Kendi hatalarınızdan ve sonuçlarından örnek verebilir misiniz?

Çalışabilidiğin kadar matematikte soru mantığı çalış.

Bence sıkılmaya başladığını anladığında 1 gün ara vermelisin. Ben haftada 2 gün evde çalışmıyordum ama doğru muydu tartışılır. Soru sayım da inanılmaz fazla olmuyordu. Ayrıca matematikten korkma, yapılamayacak kadar zor soru sene boyunca karşına anca 10 tane çıkar, matematik sorularını da sonuçta insanlar hazırlıyor değil mi?

Dostum liseye geçince aklına LGS sınavı gelecek ve ne kadar kolaymış deyip geçeceksin. O yüzden korkma, LGS kolay bir sınav. Sadece sorular uzun ve anlaman lazım. Bunun içinde her gün en az 1-2 tane paragraf testi veya bir adet paragraf denemesi ve yarım saat veya yarım saatten daha fazla kitap okuman lazım. Zamanını verimli kullanman lazım. Okuldan eve gelince kendine program hazırla, günlük yapacakların için bir to-do list yap yani anlayacağın. Oturup 4-6 saat çalışmaya da karşıyım, yarım saat çalışmaya da. Aslında ben çalışmaya karşıyım ancak kendini sıkıp düzenli ve verimli bir şekilde onar dakika aralıklarla 2-3 saat ders çalış. YouTube'dan konu anlaıtmı videoları dinle ve hemen üstüne 2 tane test çöz ki konu kafanda pekişsin. Bu dediklerimi yaparsan güzel bir yer tutturursun emin ol. Eğer daha fazla LGS hakkında bilgi almak istiyorsan (nasıl ve kaç saat çalışmalıyım gibisinden) bana ulaş 👍

Dostum liseye geçince aklına LGS sınavı gelecek ve ne kadar kolaymış deyip geçeceksin. O yüzden korkma, LGS kolay bir sınav. Sadece sorular uzun ve anlaman lazım. Bunun içinde her gün en az 1-2 tane paragraf testi veya bir adet paragraf denemesi ve yarım saat veya yarım saatten daha fazla kitap okuman lazım. Zamanını verimli kullanman lazım. Okuldan eve gelince kendine program hazırla, günlük yapacakların için bir to-do list yap yani anlayacağın. Oturup 4-6 saat çalışmaya da karşıyım, yarım saat çalışmaya da. Aslında ben çalışmaya karşıyım ancak kendini sıkıp düzenli ve verimli bir şekilde onar dakika aralıklarla 2-3 saat ders çalış. YouTube'dan konu anlaıtmı videoları dinle ve hemen üstüne 2 tane test çöz ki konu kafanda pekişsin. Bu dediklerimi yaparsan güzel bir yer tutturursun emin ol. Eğer daha fazla LGS hakkında bilgi almak istiyorsan (nasıl ve kaç saat çalışmalıyım gibisinden) bana ulaş 👍

Abim çok doğru söylemiş LGS gerçekten zor bir sınav değil burada çok önemli bir faktör stres eğer stresini yenebilirsen yani sınava güle oynaya çok rahat bir şekilde girebilirsin(rahatlıktan kastım gamsızlık değil) almak istediğin veyahut hak ettiğin puana rahatlıkla ulaşabileceğini düşünüyorum bu sene çok fazla gezmeni oyun oynamanı falan asla tavsiye etmem ama bu da şu demek değil hiç dışarı çıkma sosyalleşme, bu şu demek haftada kendine bir gün belirle(örneğin: Pazar) o gün senin tatil günün olsun mesela günlük normalde 3 saat çalışıyosan o gün 1 saat çalış ya da 30 dk geri kalan vakit de ise kendine vakit ayır dışarı çık gez ama çok da abartma yani haftada 1-2 gün ideal olacaktır gezip eğlenmek için fazlası aşırıya kaçar LGS hazırlık süreci için, ders olarak çok tavsiye vermek istemiyorum matamatik ve Türkçe senin için ana önemli dallar bunları geliştirmeye çalış diğerleri zamanla oturur zaten özellikle tavsiyem paragraf çözmen olur herkes söylüyor biliyorum ama gerçekten önemli tavsiyelerim bu kadar buraya kadar okuduysanız teşekkürler saygılar.

Sadece matematik çalışsan o bile seni bir yerlere götürür. Temelin yoksa internette trilyonlarca video var. Lise 3 e geçip temeli olmayan bir çok insan var ayrica yaşıtlarına fark atarsın. Fen Bilimleri zaten az çok sözel. Türkçeyi yaparsın. İyi bir Anadolu lisesi ya da Fen lisesine gitsen ailen seninle gurur duyar. Şimdiden başarılar. Ama sonuçta herşey öğrencide bitiyor. Lisedeyken arka köşede otururdum hep 4 sene boyunca, hem öndekilerden daha iyi yerlere gelmişliğim var. Herşey sende biter. Saçma sapan oyun oynamak yerine hayatınızı çizin gençler. Kolay bir ülkede yaşamıyorsunuz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı