Çözüldü 8. sınıfta yapılan tetanos aşısı kaçıncı dozdur ve kaç yıl korur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

küflü ekmek

Centipat
Daha fazla  
1. sınıfta yapılıyordu galiba tetanos aşısı. Ondan sonra da 8. sınıfta. Ben 8'de olmadığım icin 1 hafta önce olmuştum aşıyı. Kolumda oyle denilen bir ağrı olmadi bu yüzden de aşı etki etmedi mi acaba diye düşündüm. Çünkü cok rahat bir sekilde hareket ettirebiliyordum. Bir de kac yıl korur? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Erişkinlerde 10 yılda bir tetanoz aşısı tekrarlanır. Daha önce tetanoz aşısı olmamış erişkinlere 3 doz aşı ile primer aşı şeması tamamlanır ve sonrasında 10 yılda bir aşı tekrarlanır. Tetanoz antikorları zamanla azalır, bu nedenle aşı tekrar dozları yapılmazsa ileri yaşlarda tetanoz gelişebilir.

Kaynak: Tetanoz nedir? Tetanoz aşısı ne zaman yapılmalıdır? - Memorial.

Çözüm
1. sınıfta yapılıyordu galiba tetanos aşısı. Ondan sonra da 8. sınıfta. Ben 8'de olmadığım icin 1 hafta önce olmuştum aşıyı. Kolumda oyle denilen bir ağrı olmadi bu yüzden de aşı etki etmedi mi acaba diye düşündüm. Çünkü cok rahat bir sekilde hareket ettirebiliyordum. Bir de kac yıl korur? Teşekkürler.
En az 5 yıl koruma sağlar. Aşının etki etmemesi gibi bir şey olabileceğini düşünmüyorum herkesin bünyesi aynı değil ki herkeste ağrı olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı