8 yaşındaki kuzenin çok küfür etmesi

gokpeedy

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, kuzenim 8 yaşında ve benden fazla küfür biliyor, bunun arkadaş çevresinde çok büyük payı olduğunu düşünüyorum. Nasıl bu alışkanlığı bıraktırabiliriz? Aileme detaylı bir şekilde bahsetmedim olaylardan terbiyem izin vermediği için, sizce ne yapayım veya ne yaptırayım?

Merhaba, kuzenim 8 yaşında ve benden fazla küfür biliyor, bunun arkadaş çevresinde çok büyük payı olduğunu düşünüyorum. Nasıl bu alışkanlığı bıraktırabiliriz? Aileme detaylı bir şekilde bahsetmedim olaylardan terbiyem izin vermediği için, sizce ne yapayım veya ne yaptırayım?
Size küfür ettiği zaman dövün. Tekrar ederse ses kaydı alıp dayınıza/amcanıza/eniştenize dinletin. Bu sayede olayın arasından kolayca sıyrılabilirsiniz.

Şiddet kullanmadan arkadaş ortamından uzaklaştırabilirsiniz. Küfür ettiğinde de sertçe uyararak veya bir ceza vererek zamanla düzeltebilirsiniz. O küfürleri ailesinden bile duyuyor olabilir.

Size küfür ettiği zaman dövün. Tekrar ederse ses kaydı alıp dayınıza/amcanıza/eniştenize dinletin. Bu sayede olayın arasından kolayca sıyrılabilirsiniz.
Yengem, bu şiddet konusuna pek mantıklı bakmıyor. Döversem kendi mezarımı kazarım haklıyken haksız olurum.
Küfürlerin anlamı nedir diye sorun.
Sorsan gram bilgisi yoktur eminim.
Acı biber yedir.
O kaldı mı ya? :D

Şiddeti çözüm olarak görmek pek insani ve zeka gerektiren bir yaklaşım değil.
Her çocuğun böyle sorunları olabilir, en büyük sorun ise şiddet ile bu sorunları çözeceğini sananlar. Çocuklara geri dönüşü olmayan travmalar yaşatıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı