8 yıldır temizleyen bilgisayar temizlenirse FPS artar mı?

Gasijh

Hectopat
Selam arkadaşlar,
Aslında yeni bilgisayar alacaktım çünkü 8 yıllık bir masaüstü bilgisayarım var ve haliyle artık çok kasıyor çok zorlanıyorum oyun oynayamıyorum. Aileme danıştım ve bilgisayar fiyatlarından ve aile ekonomisinden dolayı alamıyacağımızı öğrendim. Tandığım 2 3 bilgisayarcıya danıştım para biriktirsem RAM alsam en azıdan 25 30 FPS artar mı diye ve şu cevabı aldım: "FPS'in RAM'le çok bir alakası yok. İşlemci ya da ekran kartını değiştirmen lazım o da bilgisayarın eski olduğu için uyumsuzluk yapar ve olmaz. Bu nedenle tek çare yeni bilgisayar" ve bende bu cevap üzerine mecbur FPS arttırma videolarını izledim. Gerekli işlemleri denedim artış az da olsa var. Bir arkadaşıma sordum ve bana bilgisayarımı en son ne zaman temizlediğimi sordu ve 8 yıldır dedim o da eğer bilgisayarı temizlersem çok ciddi bir FPS artışı olacağını söyledi sizce bu doğru mu? Genelde CS:GO oynuyorum ortalama FPS'im 35 40 civarı bana dropsuz 80 FPS mükemmel olur bu temizleme benim FPS'imi ne kadar arttırır? Net bilgisi olanlar yazsın şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında temizlemenin FPS'ye doğrudan etkisi yok ama sıcaklık kaynaklı frekans düşürme, kullanım düşürme vs. varsa artabilir. Ben temizlemenizi öneririm.

Dolaylı yoldan işlemci ve ekran kartı frekansı artarak FPS kazandırmaz mı?

Bilgisayarın ısınıyorsa temizlersen artar.

Bence de.

Aslında temizlemenin FPS'ye doğrudan etkisi yok ama sıcaklık kaynaklı frekans düşürme, kullanım düşürme vs. varsa artabilir. Ben temizlemenizi öneririm.

Bence de teşekkür ederim yarın temizliyeceğim inşallah.

8 yıldır temizlenmeyen bir bilgisayar mı?
Temizlemek muhtemelen sağlayacaktır çünkü ısınmadan dolayı bilgisayar kendini %100 kullanamıyordur.
Hocam, temizlerken dikkat edin. İçi kim bilir nasıldır.
Hocam 8 yıl çok uzun ya. Neden hiç temizlemediniz?

FPS'den daha çok bilgisayar hızlanır ve daha sağlıklı çalışır eğer soğutmanın üzerinde toz tabakası varsa 1 2 FPS artırabilir.

Geri
Yukarı