800₺ AM4 anakart önerisi

Trk_Slc

Centipat
Merhaba.
İşlemci: Ryzen 5 3600 veya (en kötü ihtimalle) Ryzen 5 1600 AF.
Ekran kartı: XFX RX5600 XT.
RAM: G.Skill Ripjawsv 3600 MHz (2x8)
SSD: XPG SX8100 512 GB M.2 (bildiğim kadarıyla birlikte gelen bir pasif soğutması yok. Bu sebeple M.2 SSD soğutması olan bir anakart bir miktar daha avantajlı olur gibi düşünüyorum)
Bu bileşenler için anakart bakıyorum.
OC düşünüyorum. RAM'ler 3600 MHz olduğu için buna uyumlu olması gerekiyor. RGB delisi olmadığım için ne RGB çıkışı var çok da önemli değil.
Bütçe olarak en fazla 800 ayırabiliyorum. Eğer bu fiyattan yukarı model -kesinlikle değeceğine inandığınız- önerileriniz varsa yazabilirsiniz acelem olmadığı için indirim kovalayabilirim. Ekran kartı ve işlemci için yükseltme yapacağımı zannetmiyorum, uzun süre böyle kullanacağım. RAM olarak da 4 tane slota çok da ihtiyacım yok diye düşünüyorum. Bilgisayarı oyun ve yayın için topluyorum. Eğer yanıldığım yanlış düşündüğüm yerler varsa lütfen -bilgiliyseniz- beni uyarın. Önerilere açığım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu ikisine bakabilirsiniz.

ASUS B450 TUF Plus veya Pro. Arada indirime giriyorlar bir bakmanı öneririm.

TUF'un genel olarak yapısına ısınamadım nedendir bilmiyorum. Ne mouse ne RAM hoşuma gitmiyor tasarım olarak. RPG sevmesem de o fiyata Aorus Elite çok daha estetik duruyor gibi. OC performansı açısından ne durumda bilmiyorum. Teşekkürler öneri için

Bu ikisine bakabilirsiniz?

Benim de bir gözüm Aorus Elite modelindeydi -SSD soğutucusu olması bir artı-. Soğutma bloğu olarak MSI, Aorus'un yanında çıplak kalmış gibi. USB 3.2 olması güzel ama kullanacağımı sanmam. Teşekkürler öneri için.

İllaki tam 800 sınırında olmasına gerek yok sistemde yükseltme yapmayacağım için beni uzun süre idare edecek, Ryzen 5 3600'e stabil bir 4.2 GHz OC yapmamı sağlayacak bir mATX'de alabilirim. SH2 beğenen var beğenmeyen var tam olayını çözemedim. VRAM soğutucusu olmasa da B450M Dragon anakartın OC kabiliyetinin iyi olduğunu söyleyenler var. Bu ürünleri kullanan kişiler varsa görüşlerini benimle paylaşabilirlerse çok sevinirim.

ASRock B450 PRO4 veya MSI B450 GAMING Plus Max öneririm.

Öneri için teşekkürler. ASRock B450 güzel bir anakart lakin crossfire ve 4X RAM kullanmayacağım. Web sitesinde RAM için 3200+(OC) yazmış. Tam olarak 3600 MHz RAM destekliyor mu emin olamadım. Benim için tek artısı soğutma blokları olacak.
Bu açıdan mATX bir model seçme taraftarıyım. Eğer ATX alacak olursam çok yüksek ihtimalle Aorus Elite alacağım.

TUF'un genel olarak yapısına ısınamadım nedendir bilmiyorum. Ne mouse ne RAM hoşuma gitmiyor tasarım olarak. RPG sevmesem de o fiyata Aorus Elite çok daha estetik duruyor gibi. OC performansı açısından ne durumda bilmiyorum. Teşekkürler öneri için

Benim de bir gözüm Aorus Elite modelindeydi -SSD soğutucusu olması bir artı-. Soğutma bloğu olarak MSI, Aorus'un yanında çıplak kalmış gibi. USB 3.2 olması güzel ama kullanacağımı sanmam. Teşekkürler öneri için.

İllaki tam 800 sınırında olmasına gerek yok sistemde yükseltme yapmayacağım için beni uzun süre idare edecek, Ryzen 5 3600'e stabil bir 4.2 GHz OC yapmamı sağlayacak bir mATX'de alabilirim. SH2 beğenen var beğenmeyen var tam olayını çözemedim. VRAM soğutucusu olmasa da B450M Dragon anakartın OC kabiliyetinin iyi olduğunu söyleyenler var. Bu ürünleri kullanan kişiler varsa görüşlerini benimle paylaşabilirlerse çok sevinirim.
Aorus anakartı kullanıyorum ve çok memnunum. Tasarımı olsun, M2 SSD soğutucusu olsun (Giriş seviye M2'lar için büyük bir avantaj) seviyorum.
Eksisi ne diye soracak olursanız ekran kartı yuvası metal olabilirmiş.
Eğer alacaksanız aklınızda fikir olsun diye yazdım.

Aorus anakartı kullanıyorum ve çok memnunum. Tasarımı olsun, M.2 SSD soğutucusu olsun (giriş seviye M.2'lar için büyük bir avantaj) seviyorum.
Eksisi ne diye soracak olursanız ekran kartı yuvası metal olabilirmiş.
Eğer alacaksanız aklınızda fikir olsun diye yazdım.

O eksiği Pro modelinde kapatmışlar aslında. Ama o da biraz tuzlu. 2700X'e OC yapıyor musunuz o kartta? Bu arada teşekkürler tekrardan.

O eksiği Pro modelinde kapatmışlar aslında. Ama o da biraz tuzlu. 2700X'e OC yapıyor musunuz o kartta? Bu arada teşekkürler tekrardan.
Henüz OC denemedim. Eğer hatrı sayılır bir OC düşünüyorsanız B450 TOMAHAWK MAX öneriliyor ama hem biraz daha pahalı hem de pek ilgilenmediğim için kesin bilgi veremeyeceğim.
Rica ederim.

Geri
Yukarı