8000 TL Depolama Hariç Sistem

Yigas3

Decapat
Tekrardan merhaba,

Yakın zamanda şu anda kullandığım sistemimin belirli bileşenlerini yenilemeye karar vermiştim. Fakat biraz işin heyecanı sebebiyle, biraz da bir daha uğraşmamak adına depolama hariç her şeyi, görseldeki gibi, yenilemeye karar verdim.

Daha önce G.Skill RAM kullanmıştım, sempatimden dolayı G.Skill tercih ettim fakat farklı konularda göz gezdirdim ve Corsair daha sık önerilmiş. Aralarında çok fark var mıdır? Corsair'a da yönelebilirim elbette, eğer daha verimliyse. Ekran kartının da bana yeteceğini düşünüyorum, şu anda kullandığım R9 280X bile yetiyor :) Monitörü ise CS:GO oynadığımdan tercih ettim. Halihazırda zaten 27" bir monitörüm mevcut ve genelde film/dizi izleyeceksem ondan izliyorum. Dolayısıyla oyun odaklı bir monitöre yöneldim. İşlemci ve anakart seçimimi değiştirmeyi düşünmüyorum (anakarttan kısıp ekran kartına yüklenmek istemiyorum, ileri de OC yapmayı düşünüyorum).
Kasa ve güç kaynağı dışında tüm seçimlerim içime sindi. Özellikle güç kaynağında çok kararsızım. FSP yerine farklı bir markaya yönelinmeli mi? Kasa da mutlaka Corsair olsun istiyorum fakat farklı modeller arasında (SPEC-06, Alpha, Delta) karar vermekte zorlanıyorum. Ek bir soğutucu eklemek gerekir mi veya hangi kasayı alacağıma mı bağlı?

Sinerji'den satın almayı düşünüyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    39,8 KB · Görüntüleme: 88
Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran Kartı => 2.835TL
İşlemci => 1407 TL
Anakart => 618 TL
Monitör => 1450 TL
RAM Kit => 578 TL
Kasa+PSU => 780 TL
7668 Lira civarı tutuyor. Kalan para ile elinde yoksa SSD alabilirsin.
-3600 ile 3600x arasında fark yok.
-Kesinlikle RX580 alma.
Kasadaki PSU özelliklerinde 4x6+2 soket diyor. Ekran kartını 6+8 Pin besleyebilirsin.

Son düzenleme:
Oerclock yapacaksan en az Dark Freezer X124, MSI Core Forzr gibi modellere yönelmelisin.

FSP PSU gayet kalitelidir, değişmene gerek yok.

RAM olarak G.Skill'de Corsair de alabilirsin, pek fark etmez. Bellek çipi üreten 3 firma var zaten; Samsung, Micron, Hynix. Corsair ve G.Skill'de bu 3 firmadan alıyor. Araştırarak Samsung B-Die çipli belleklerden almaya çalış. En iyi overclocklanabilenler Samsung'un B-Die'ları.

Oerclock yapacaksan en az Dark Freezer X124, MSI Core Forzr gibi modellere yönelmelisin.

RAM olarak G.Skill'de Corsair de alabilirsin, pek fark etmez. Bellek çipi üreten 3 firma var zaten; Samsung, Micron, Hynix. Corsair ve G.Skill'de bu 3 firmadan alıyor. Araştırarak Samsung B-Die çipli belleklerden almaya çalış. En iyi overclocklanabilenler Samsung'un B-Die'ları.
Adam ekran kartını RX580 seçmiş? Siz görmüyor musunuz bunu? 8000 TL'yi çöpe atıyor adam şuan. Sistem hiç güzel değil.
Ayrıca Ryzen işlemciler için ekstra soğutucuya gerek yok içinde gelen soğutucu yeterli.

Adam ekran kartını RX580 seçmiş? Siz görmüyor musunuz bunu? 8000 TL'yi çöpe atıyor adam şuan. Sistem hiç güzel değil.
Ayrıca Ryzen işlemciler için ekstra soğutucuya gerek yok içinde gelen soğutucu yeterli.
Dikkatli oku. "Overclock yapacağım ve bu yüzden anakartı değişmeyi düşünmüyorum" yazmış adam. Stok soğutucuyla mı yapacak overclock? Hem de 3600X modeline? X zaten normalden hızlı olduğunu gösteriyor ve X570 alıp öyle 100-200 MHz overclock mu yapılır?

Aynı şekilde "ekran kartı da bana yeter","işlemci ve anakart değiştirmeyi düşünmüyorum", "CS:GO oynuyorum" diyor.

Yoksa ben de bilirim B450 anakart, 3600 işlemci önerip ekran kartını RTX 2060, RX 5700 önermeyi.

OC hevesi cahilce. Anlamıyorum yani OC yapınca ne olacak?
Ekran Kartı => 2.835TL
İşlemci => 1407 TL
Anakart => 618 TL
Monitör => 1450 TL
RAM Kit => 578 TL
Kasa+PSU => 780 TL
7668 Lira civarı tutuyor. Kalan para ile elinde yoksa SSD alabilirsin.
-3600 ile 3600x arasında fark yok.
-Kesinlikle RX580 alma.
Kasadaki PSU özelliklerinde 4x6+2 soket diyor. Ekran kartını 6+8 Pin besleyebilirsin.
Bu donanımın stok değerleri zaten almayı düşündüğü sistemin OC değerlerden çok daha iyi. Voltajı fazla verdin yandı az verdin yavaş. Anlamıyorum yani. RX580 5700 ile mukayese edilemeyecek bir kart. OC değerleri bile OC'suz değerlerini bulamıyor. Ayrıca sorunlu bir kart. Bana yeter ısrarı komik yani. 3600 ile 3600x ile arada fark yokken gidip fazladan 400TL vermek de başka bir saçmalık. Anakart desen OC yapmak için x570 anakart alacak seneye işlemci değişmek istedi "AMD soket değişti" hop anakart da gitti çöpe. Corsairin Cardibe modeli kasa olarak seçili o model bildiğim kadarıyla çok iyi soğutmuyor. Soğutması kötü değil ama illa OC yapacaksan yetersiz gelecektir. OC yapacağım diyorsan sıvı soğutma da şart. Bence baştan sona yanlış tercihler dolu. Bu arada @Shimada Sensei hocam sizden de özür dilerim konuyu tam okumadım.

Dipnot: Benim önerdiğim sistem en iyisi demiyorum RTX2060-2060s zorlanabilir. Benim burada dikkat çektiğim nokta OC yapacağım diye paranızı çöpe atmışsınız.

Son düzenleme:

Teşekkürler :)

OC hevesi cahilce. Anlamıyorum yani OC yapınca ne olacak?

Bu donanımın stok değerleri zaten almayı düşündüğü sistemin OC değerlerden çok daha iyi. Voltajı fazla verdin yandı az verdin yavaş. Anlamıyorum yani. RX580 5700 ile mukayese edilemeyecek bir kart. OC değerleri bile OC'suz değerlerini bulamıyor. Ayrıca sorunlu bir kart. Bana yeter ısrarı komik yani. 3600 ile 3600x ile arada fark yokken gidip fazladan 400TL vermek de başka bir saçmalık. Anakart desen OC yapmak için x570 anakart alacak seneye işlemci değişmek istedi "AMD soket değişti" hop anakart da gitti çöpe. Corsairin Cardibe modeli kasa olarak seçili o model bildiğim kadarıyla çok iyi soğutmuyor. Soğutması kötü değil ama illa OC yapacaksan yetersiz gelecektir. OC yapacağım diyorsan sıvı soğutma da şart. Bence baştan sona yanlış tercihler dolu. Bu arada @Shimada Sensei hocam sizden de özür dilerim konuyu tam okumadım.

Dipnot: Benim önerdiğim sistem en iyisi demiyorum RTX2060-2060s zorlanabilir. Benim burada dikkat çektiğim nokta OC yapacağım diye paranızı çöpe atmışsınız.

Aslında başta ekran kartı almayı düşünmüyordum. Dediğim gibi şu an kullandığım R9 280x bile bana gayet yetiyor. Sonrasında alıyorken bari ekran kartını da güncelleyeyim dedim.
OC hevesi bugün için değil zaten, o yüzden ek bir soğutma vesaire ekli değil, "ilerisi için".
Daha önce ekran kartı ağırlıklı bir sistem kurmuştum, fakat oynadığım oyunlar genelde çok oyunculu ve ultra ayarlarda oynama gibi bir hevesim yok. Özellikle CS:GO'nun işlemciye yüklenmesi sebebiyle işlemcimi yüksek tutmak istedim.

Günün sonunda anakart ve işlemcide o ikiliden vazgeçmeyi düşünmüyorum. Benim en çok aklıma takılan, yukarıda da belirttiğim gibi, kasa ve güç kaynağı oldu. Ekran kartında da alternatiflere açığım. Mesela bir süre R9 280x ile devam edip sonrasında, ekran kartı için daha geniş bir bütçem olduğunda, daha sağlam bir ekran kartına yönelebilirim.

Dark'ı hiç duymamıştım, daha önce Corsair kasa kullanıp (400R) çok memnun kalmıştım (hem sessizdi, hem de soğutmasından memnundum), bu sebeple Corsair tercih etmek istiyorum. Fakat elbette tavsiyelere açığım.

Son düzenleme:
Dark ve MSI'ı soğutucu olarak önerdim 🙂 Dark Freezer X124 model soğutucusunu kullanıyorum şu an. Ryzen 1600 4 GHz'e overclocklu, Corsair 3000 MHz belleklerim de 3600 MHz'ye overclocklu şu an.

Ekran kartına gerek yoksa o 1000 TL'ye çek NZXT Kraken X62 ya da X72 sıvı soğutma, bas overclocka😀

Kasa olarak da NZXT'nin kasalarına aşığım resmen 😍

Dark ve MSI'ı soğutucu olarak önerdim 🙂 Dark Freezer X124 model soğutucusunu kullanıyorum şu an. Ryzen 1600 4 GHz'e overclocklu, Corsair 3000 MHz belleklerim de 3600 MHz'ye overclocklu şu an.

Ekran kartına gerek yoksa o 1000 TL'ye çek NZXT Kraken X62 ya da X72 sıvı soğutma, bas overclocka😀

Ekran kartına gerek olmasa bile o parayı sonrası için ekran kartı bütçeme ekleyebilirim, dolayısıyla yerine bir şey almayabilirim :) Soğutucuya başta gerek olduğunu düşünmüyorum, dediğim gibi OC'u sonrası için düşünüyorum. Ama stok fan ile arasında ciddi bir fark varsa hiç düşünmeden alabilirim.

@feneresevdalı Kasa olarak bu kasaya ne diyorsunuz?

Teşekkürler :)

Aslında başta ekran kartı almayı düşünmüyordum. Dediğim gibi şu an kullandığım R9 280x bile bana gayet yetiyor. Sonrasında alıyorken bari ekran kartını da güncelleyeyim dedim.
OC hevesi bugün için değil zaten, o yüzden ek bir soğutma vesaire ekli değil, "ilerisi için".
Daha önce ekran kartı ağırlıklı bir sistem kurmuştum, fakat oynadığım oyunlar genelde çok oyunculu ve ultra ayarlarda oynama gibi bir hevesim yok. Özellikle CS:GO'nun işlemciye yüklenmesi sebebiyle işlemcimi yüksek tutmak istedim.

Günün sonunda anakart ve işlemcide o ikiliden vazgeçmeyi düşünmüyorum. Benim en çok aklıma takılan, yukarıda da belirttiğim gibi, kasa ve güç kaynağı oldu. Ekran kartında da alternatiflere açığım. Mesela bir süre R9 280x ile devam edip sonrasında, ekran kartı için daha geniş bir bütçem olduğunda, daha sağlam bir ekran kartına yönelebilirim.

Dark'ı hiç duymamıştım, daha önce Corsair kasa kullanıp (400R) çok memnun kalmıştım (hem sessizdi, hem de soğutmasından memnundum), bu sebeple Corsair tercih etmek istiyorum. Fakat elbette tavsiyelere açığım.
Kardeşim yanlış yapıyorsun. İşlemciler arası en fazla 10FPS olacak. Sen ne düşünüyorsun ki? Aaa bu 400TL pahalı uçurum fark olur mu? Ama ekran kartını belirttiğim model olarak alırsan RTX2070 , RTX2060s gibi modeller ile benzer FPS'leri alacaksın. Oyun performansına işlemci çok etki etmeyecek yani. Ama ekran kartı edecek. Ayrıca hadi bunları geçtim RX580 sorunlu bir model. TDP değeri aşırı yüksek. Dengesiz bir kart yani.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı