8500 9000 TL sistem önerisi

Raiton

Decapat
Merhabalar, malum doların artışıyla bir hafta içerisinde bir sistem toplamaya karar verdim. Yaklaşk bir aydır açılan çoğu konuya baktım ve az çok aradığım özellikleri belirledim. Bilgisayarı yaklaşık 1.5-2 sene sonra duruma göre komple duruma görede bazı parçaları değiştirip upgrade etme planım var. Belirlediğim özelliklere gelecek olursak.
İşlemciyi AMD R5 3600 ya da R5 3600X.
Ekran kartı 2060S.
RAM 2x8GB.
Bunlar dışında uyum vs olaylarına tam hakim olmadığım için anakart kasa vs gibi şeylerde karar vermedim.
Sizlere sorum şu bu bütçeye 2070S sığar mı? 2070S (satarken 2060S'e göre daha rahat satıcağımı düşündüğüm için alırken eğer bütçeye sığıyorsa almak isterim.)
Sıcak bakmasamda bu bütçede AMD ekran kartı almak mantıklı mıdır? 2070S aldığımızda 2K değil de 1080P monitör kullansak benim için bir sorun oluşturur mu?
3600X'in stok soğutucusu yeterli midir? Yani eğer 3600 ve işlemci soğutucusu almak yerine 3600X alıp soğutucu almaz isek bir sıkıntı olur mu?
Sistem genel olarak oyun için toplanıcak.
Genelde League of Legends, Valorant, R6, GTA 5 tarzı oyunlar oynuyorum.
Bütçeye monitör dahil değildir.
Montaj konusunda bir sıkıntım yok parçalar güvenli olduğu sürece her türlü siteden alabilirim.
Şimdiden herkese öneri ve tavsiyeleri için teşekkür ederim.

Sizlere sorum şu bu bütçeye 2070S sığar mı?

Sığar ancak sadece indirimlerde sığar. Hele şu an 250-300 TL kadar arttı RTX 2070 Super modelleri. 4-5 gün önce konu açsaydınız daha uygundu. Sığarsa da diğer parçalardan epey düşmek zorunda kalırız kalite bakımından. Bu da iyi bir şey değil.

Sıcak bakmasam da bu bütçede AMD ekran kartı almak mantıklı mıdır?

RX 5700 XT oldukça güçlü ve RTX 2070 Super'e yakın bir ekran kartı. Ancak öneren de var önermeyen de. Kullanmayıp sadece söylentilere göre konuşan var, gerçekten kullanıp da alın/almayan diyen de var. Benim kullanan 3 arkadaşım var biri MSI MECH 5700 XT OC kullanıyor, kart biraz ısınıyor ve zamanında ufak tefek problemlerle uğraşmış ancak son güncellemelerle problem yok dedi, diğeri 5700 XT Pulse kullanıyor hiçbir problemle karşılaşmadım dedi. Diğeri RX 5700 XT Nitro+ gibi güzel bir model kullanıyor ancak ilk başlarda canını sıkan şeylerle uğraştığını söyledi sonra güncellemelerle birlikte birçok sorunun çözüldüğünü çok çok ufak şeylerin kaldığını söyledi şu an memnun. Bu sebeple biraz çalkantılı bu durum. Size kalıyor son olarak bence. Diğer arkadaşların da yorumları önemli.

2070S aldığımızda 2K değil de 1080P monitör kullansam sorun oluşturur mu?

Şu konuyu okuyun derim: RTX 2070 Super 1080P performansı nasıl?

3600X'in stok soğutucusu yeterli midir? Yani eğer 3600 ve işlemci soğutucusu almak yerine 3600X alıp soğutucu almazsak bir sıkıntı olur mu?

Ryzen 5 3600X Wraith Spire stok soğutucu ile geliyor, overclock abartılmayacaksa yeterli bir soğutucu en azından Ryzen 5 3600'e göre.

Şöyle bir konu da var bunu da mutlaka okuyun: [Çözüldü] Ryzen 5 3600 + Kule Tipi Soğutucu vs 3600x (Stok Fan)

Ben 3600X koyacağım ama tercih sizin.
Toplam: 8.732 TL

Alternatif Ürünler:

Alternatif ram koydum çünkü Kingston ramler benim gözümde biraz daha iyi hatta Technopat da bir videoda açıklamıştı ama arada biraz fiyat farkı var. G.Skill de üzmeyecektir.

Kasa olarak da MB511 güzel bir modeldir hava akışı olarak ama fiyatı abartmamak adına Corsair Spec Delta koydum gayet yeterli bir model, isteğe göre değiştirebilirsiniz MB511 ile veya kendi kasanızı ekleyebilirsiniz.

Anakart Seçimi:

Anakart olarak güzel bir B450 anakart ekledim. Fakat, Ryzen 4000 serisi işlemciler için destek, daha iyi termal tasarım, daha iyi overclock potansiyeli, PCIe 4.0 girişi istiyorsanız B550 anakart tercih edebilirsiniz. Tavsiyem şu anda indirim olan B550M Mortar olacaktır.
B450 anakartlar da Ryzen 4000 serisi destekleyecek lakin bu destek Beta BIOS ile gelecek ve geri dönüşü olmayacak yani güncellemeyi yaparsanız sadece Ryzen 4000 serisi ile kullanabileceksiniz B450 anakartınızı. Ve B550 veya X570 gibi anakartlar kadar stabil olacak mı o da kesin değil ancak destek var dendi. Bu sebeple dediğim özelliklere ihtiyacınız yoksa güzel bir B450 anakart yeterli olacaktır.

RTX 2070 Super biraz zorlayın ama çıkıyor:

@EgeN7 öncelikle öneriniz için teşekkür ederim. Açıkçası sistemde oynadığım oyunlar vs çok fazla OC yapmamı gerektireceğini düşünmüyorum o yüzden araştırdığıma göre 3600 ile 3600X arasında fiyatını hak edecek kadar bir performans farkı yokmuş o yüzden soğutucu ekliyip 3600 almak biraz daha mantıklı geliyor en azından daha düşük sıcaklık değerlerine sahip olurum. Önerdiğiniz kasada PSU kendisinde sanırım bu benim için - yaratır mı genelde baktığım kasalarda PSU yoktu ve ekstra PSU ekliyorlardı bu eklenen PSU'ların bana ne gibi + sı veya - si olur? Anakart olarak açıkçası olurda 4000 serisine geçiş yaparsam muhtemelen sistemimi komple satıp çok uzun süre götürecek bir sistem kurarım diye düşündüm ama attığınız alternatif anakart 300 lira gibi bir indirimde sizce 1-2 sene sonra yeni bir anakart almak mı daha mantıklı olur yoksa şu an aradaki fiyat farkına aldırmayıp alternatiftekini mi almalıyım? Ekran kartına gelecek olursak 2060S ile 5700 XT arasında ne kadar FPS farkı olur acaba? @Sylveon öncelikle diğer konudaki mesajımı görüp yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim önerdiğiniz sistemde 2070S olması biraz cezbetti açıkçası her ne kadar limitimin 300-400 kadar üstüne çıkmış olsam da. Öncelikle sorum şu parçalardan pek fazla anlamadığım için 2070S koyduğumuz için haliyle bazı parçalardan kısmışsınızdır ancak bu beni çok fazla etkiler mi? Ekstra olarak monitörüm 1080P 144 Hz 1ms tepkime hızlı 1200-1500 TL bandında bir şey alacağım 2K olmadığı için 2070S alıp parayı çöpe atmış olur muyum? Açıkçası 2070s i düşünme sebebim 1-2 sene sonra 2060s ten daha rahat satabileceğimi düşünmek ama eğer kıstıklarımız yüzünden sorun yaşayacaksam bu riski almamayı tercih ederim. Bunları göz önüne alırsak 2060S olan bir sistem önerebilir misiniz? Ve son olarak yarın İncehesap'ta olacak olan Gaming indirimlerde eğer ucuza kesin olarak düşündüğüm işlemci ve ekran kartını ve kasayı almayı planlıyorum. Kasa olarak eğer PSU ayrı alıp almamız pek fir fayda ya da zarar sağlamıyorsa MB511 model olarak hoşuma gitti ancak RGB'ye pek sıcak bakmasamda indirimde görürsem almayı düşünüyorum bunun dışında şu modeller indirime girerse kesin olarak kaçırma dediğiniz bir kasa var mı? Veya bazı ekran kartlarında sorunlar olduğunu duydum örnek verecek olursak a model bir 2070S veya 2060S'i indirimde yakaladığımı varsayalım ancak bu modeller sorunlu ve ben bunu bilmiyorum kesin olarak alma dediğiniz modeller var mı mesela Windforce (sadece model olduğu için örnek verdim sorunlu değil diye biliyorum.) tekrardan yanıtlarınız için teşekkür ederim biraz acele ediyorum ama sistemi muhtemelen yarın komple toplayacağım bir hata yapmak istemiyorum.

Çok fazla kıstığım yok birazdaha bütçe olsa daha iyi anakart ve PSU alınabilir.

MB511 modelinin PSU dahil stoğu yok.

RTX 2060 Super olarak Gaming Gecesi ile Gigabyte Windforce 2X modeli inebilir o sıkıntı onun harici aklıma gelen RTX 2070 Super yok.

RTX 2070 Super için 2K şart değil zaten 2K ömrü de pek uzun olmaz zaten.

@Sylveon tekrardan teşekkür ederim anladığım kadarıyla Windforce 2X modeli dışında indirime giren herhangi bir 2060S modeli ve tüm 2070S modellerini rahatlıkla alabilirim doğru muyum? Bunlara ek olarak indirime girerse kesin olarak alın dediğiniz birkaç anakart ve kasa modeli (PSU dahil veya değil), PSU var mıdır? Son olarak önerdiğiniz sistemde yanlış görmediysem işlemci soğutucusu yok bu beni sıkıntıya sokar mı ve kutusuz işlemcilerin biraz daha ucuz olduğunu gördüm kutusuz derken kastedilen bildiğimiz kutusu olmayan bir işlemci mi yoksa başka bir şeyi mi var? Ve son olarak rica etsem yedekte durması için 2060S'li bir sistem önerir misiniz veya önerdiğiniz sisteme herhangi bir 2060S taksam yeterli midir? Bir de eklemeyi unutmuşum indirimde yakalarsam Samsung Evo SSD alsam sorun olur mu ve yine indirimde denk gelirse diye soruyorum Intel işlemci önerebilir misiniz ek olarak önerdiğiniz anakart ve @EgeN7 in önerdiği MSI Mag B550M Mortar modelinde Intel işlemciler ile uyum sorunu olur mu? Tekrardan teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Bu sistemleri değerlendirebilirsin. Benim tavsiyem INTEL.
Oyunlardaki üstünlüğü ve 10. nesil ile birlikte çekirdek ve iş parçacığı sayısını artırması ile 10. nesil INTEL işlemciler tercih edilebilir hale gelmiştir.

AMD
INTEL

Yeni konular

Geri
Yukarı