8500 TL'ye Gaming laptop önerisi

Turbo Boost'u kapattığımda NFS Heat'de 100 FPS alıyorsam 99 FPS'e düşüyor. 1 FPS farkı için 25 derece sıcaklık düşürmeye değmez mi şimdi? Ryzen 7 4800H işlemcisi istediğin kadar frekans düşür yine de GTX 1660 Ti'yi sıkıntısız besliyor.
Aynen kesin 1 fps düşürüyordur. Bu arada ryzen 5'ten bahsediyoruz 7 ne alaka ? Kesin onda da 1 fps düşürüyordur.

Hocam bu kasanın öyle değil (2020 kasası)

Eki Görüntüle 684779

Bakarsanız zaten 2 yanda da hava çıkışı var.
ASUS olarak (60Hz):

Asus FA506II-BQ048 AMD Ryzen 5 4600H 8GB 512GB SSD GTX1650Ti Fiyatı

Monster olarak:

https://www.monsternotebook.com.tr/abra/monster-abra-a5-v15-8/ + HDD/SSD + 8GB RAM

Acer'ın tasarımı değiştirdiğini bilmiyordum teşekkür ederim. Asus TUF serisine pek sıcak bakmıyorum çünkü ısınma sorununun olduğu tasarımda hataların olduğu fanın kontrolsüz çalışması ses sisteminin cızırtı yapması gibi kronik sorunlar üzerine çok şikayet okudum. Rog serisi gibi başarılı bir seri yapsalardı TUF serisinde rakip olacak başka marka model bilgisayar görünmüyor ancak ne yazık ki Rog'daki başarıyı Tuf serisinde de uygulayamadılar.
Monster bilgisayarlar fiyat performans olarak çok güzel kullanan çok arkadaşım var ancak şuan stoklar sıfır durumda ve stoklar yenilendiğinde zam gelme ihtimalini çok yüksek görüyorum. O zaman bütçemi aşabilir veya rakipleri karşısında fiyat olarak bir artısı kalmaz.
İşlemci ve ram benim için ön planda olduğu için şuan üstteki modeli alıp 8 GB ram eklemesi ve hatta yeterse 1 tb HDD eklemesi yapmayı düşünüyorum. Bu konu üzerindeki eleştirilere ve marka/model önerilerine hala açığım.
Aynen kesin 1 fps düşürüyordur. Bu arada ryzen 5'ten bahsediyoruz 7 ne alaka ? Kesin onda da 1 fps düşürüyordur.
Hocam 8600'e imzandaki bilgisayarı buldum. Sence i5-10300+ 1650 arasında pek fark olur mu değer mi aradaki farka ?

Son düzenleme:
Acer'ın tasarımı değiştirdiğini bilmiyordum teşekkür ederim. ASUS TUF serisine pek sıcak bakmıyorum çünkü ısınma sorununun olduğu tasarımda hataların olduğu fanın kontrolsüz çalışması ses sisteminin cızırtı yapması gibi kronik sorunlar üzerine çok şikayet okudum. ROG serisi gibi başarılı bir seri yapsalardı TUF serisinde rakip olacak başka marka model bilgisayar görünmüyor ancak ne yazık ki ROG'daki başarıyı TUF serisinde de uygulayamadılar.
Monster bilgisayarlar fiyat performans olarak çok güzel kullanan çok arkadaşım var ancak şu an stoklar sıfır durumda ve stoklar yenilendiğinde zam gelme ihtimalini çok yüksek görüyorum. O zaman bütçemi aşabilir veya rakipleri karşısında fiyat olarak bir artısı kalmaz.
İşlemci ve RAM benim için ön planda olduğu için şu an üstteki modeli alıp 8 GB RAM eklemesi ve hatta yeterse 1 TB HDD eklemesi yapmayı düşünüyorum. Bu konu üzerindeki eleştirilere ve marka/model önerilerine hala açığım.

Acer ile attığınız HP'yi kısa bir şekilde karşılaştırısak. İkisinin işlemcileri aynı. SSD depolamaları aynı. RAM kısmında HP'nin bellekleri daha hızlı. HP 2993 MHz 8 GB RAM kullanırken Acer 16 GB 2666 MHz kullanıyor. Ekran kartlarında HP GTX 1650 GDDR6 kullanıyor Acer ise GTX 1650 ekran kartını kullanıyor. Ekran kısmında ise her ikisi Full HD ve IPS ekran kullanır iken HP 60 HZ tazeleme oranına sahip ekranı kullanıyor Acer ise144 kullanıyor. Şimdi ise kafalarda şu soru ortaya çıkıyor. Performans olarak HP RAM olarak daha güçlü. Bir de aradaki 1100 TL'lik bütçe ile güçlendirme yaparsanız HP çok daha güçlü bir cihaz oluyor fakat buna rağmen aralarında 1100 TL fark olabilir mi? Tabii ki de olamaz. Bu yüzden HP'yi seçip aradaki fiyat aralığına ekstra RAM ve depolama alabilirsiniz.

Eki Görüntüle 684873

Acer ile attığınız HP'yi kısa bir şekilde karşılaştırısak. İkisinin işlemcileri aynı. SSD depolamaları aynı. RAM kısmında HP'nin bellekleri daha hızlı. HP 2993 MHz 8 GB RAM kullanırken Acer 16 GB 2666 MHz kullanıyor. Ekran kartlarında HP GTX 1650 GDDR6 kullanıyor Acer ise GTX 1650 ekran kartını kullanıyor. Ekran kısmında ise her ikisi Full HD ve IPS ekran kullanır iken HP 60 HZ tazeleme oranına sahip ekranı kullanıyor Acer ise144 kullanıyor. Şimdi ise kafalarda şu soru ortaya çıkıyor. Performans olarak HP RAM olarak daha güçlü. Bir de aradaki 1100 TL'lik bütçe ile güçlendirme yaparsanız HP çok daha güçlü bir cihaz oluyor fakat buna rağmen aralarında 1100 TL fark olabilir mi? Tabii ki de olamaz. Bu yüzden HP'yi seçip aradaki fiyat aralığına ekstra RAM ve depolama alabilirsiniz.

Eki Görüntüle 684873
Karşılaştırma için teşekkürler ancak ben linkini bıraktığım bilgisayar ile sizin bilgisayarınızın karşılaştırmasını sormuştum :) İkisinin de linkini bırakayım alt alta karışmasın:

Arada 1200 TL'lik bir fark var bu fark işlemci ve ekran kartı farkı için değer mi? Bana beklentilerim için değmeyecekmiş ve iki bilgisayar da benim işimi görecekmiş gibi geliyor. Yazılımla uğraşıp arada oyun oynayacağım zaten. 1200 TL'yi de üstteki mesajda söylediğiniz gibi RAM ve depolamaya ayırmayı düşünüyorum.

Aynen kesin 1 FPS düşürüyordur. Bu arada Ryzen 5'ten bahsediyoruz 7 ne alaka? Kesin onda da 1 FPS düşürüyordur.

Ben sana bu PC için demedim zaten okuduğunuzu anlamadan aynen yazarak insanları tilt ediyorsunuz. İlk engellediğim insan olacaksınız tebrikler.

Karşılaştırma için teşekkürler ancak ben linkini bıraktığım bilgisayar ile sizin bilgisayarınızın karşılaştırmasını sormuştum :) İkisinin de linkini bırakayım alt alta karışmasın:

Arada 1200 TL'lik bir fark var bu fark işlemci ve ekran kartı farkı için değer mi? Bana beklentilerim için değmeyecekmiş ve iki bilgisayar da benim işimi görecekmiş gibi geliyor. Yazılımla uğraşıp arada oyun oynayacağım zaten. 1200 TL'yi de üstteki mesajda söylediğiniz gibi RAM ve depolamaya ayırmayı düşünüyorum.

Eğer 8.500'e bulduysanız kesinlikle kaçırmayın. Çünkü GTX 1650 ve GTX 1650 Ti arasında Benchmark'larda %10 - 15 fark bulunuyor. Ekte de örnek bir görseli paylaşacağım. Aynı zamanda da i7 10.nesil bir işlemci render konusunda işinizi bir hayli görecektir. Örneğin Adobe Photoshop, After Effects ve Camtasia uygulamalarını kullanıyorum ve bir hayli performansından memnunum. Oyun konusunda ise yüksek grafik işlemi gerektiren Call of Duty Warzone, Grand Theft Auto V Online, Assassin's Creed Odyssey ve Far Cry 5 gibi oyunları gayet akıcı ve yüksek ayarlarda oynadığımı belirtmek isterim. FIFA gibi ya da e-spor oyunlarında ise gerçekten çok yüksek kare miktarlarına ulaşabiliyorsunuz. Örnek vermek gerekir ise FIFA 20'de Ultra ayarlarda 1920 X 1080 çözünürlükte ortalama 130 kare aldım.

WhatsApp Image 2020-09-15 at 21.01.59.jpeg

Yeni konular

Geri
Yukarı