860 EVO açılışta görünmüyor

LazJedi

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba, bu sorun uzun zamandır var. Rastgele zamanlarda bilgisayarı açarken sistem SSD'yi görmüyor direkt BIOS ekranına atıyor. Son bir iki gündür çokça olmaya başladı. Sistem çalışırken bir sorun yok, SSD sağlığı iyi. Sistem normal çalışıyor, benchmark testinde de vadedilen performansı veriyor. Bu sorunun kaynağı ne olabilir? Şu an bilgisayarı açamıyorum.

SSD: Samsung 860 EVO 250GB

SSD çalışmasında bir problem yok ki. Bu sorun 1.5 sene önce de oluyordu ama pilde açtığımda. Yeniden başlatınca düzeliyordu. Ne darbe aldı ne de başka bir fiziksel olay oldu.
Varsa başka bilgisayarda çalıştırmayı dene, boot verilerinde bozulma da meydana gelmiş olabilir. Başka yerde sorun olmaması sorunsuz olduğu anlamına gelmez.

Varsa başka bilgisayarda çalıştırmayı dene, boot verilerinde bozulma da meydana gelmiş olabilir. Başka yerde sorun olmaması sorunsuz olduğu anlamına gelmez.
Mesela sabah açtığımda hiçbir sorun olmadı. Bir kaç saniyede sistem boot edildi.
@FalconPolat hocam PC'yi bir sökeyim dedim. Anakartın SATA giriş kısmının olduğu pcb iki tane vida esas anakarta tutturulmuş şekilde bağlanmış. Vidaların gevşekliğini kontrol ettiğimde epeyi gevşemişlerdi. Taşıma esnasında biraz daha sarsılsa komple çıkacaktı neredeyse. Vidaları sıktım, SSD'yi SATA girişinden çıkartıp taktım. Sonra bilgisayarı açtım ve sistem boot edildi sorunsuz şekilde. Sanırım sorunun kaynağı bu. Bilgisayarımı sayısız kez söktüm ama daha önce hiç o vidalara ellememiştim.

Son düzenleme:
Arıza ihtimalini eledik o zaman.
Yarına belli olur, arızalanması için sebep yok zaten. :D
Sorun yokmuş, sorunun kaynağı yukarıda bahsettiğim söz konusu vidanın gevşemesiymiş. Ses kartımın yandığını sanıyorken bu vida yüzünden temassız olduğunu gördüm. Bu sorunu yaşadığım için bir çok sorunum çözülmüş oldu diyebilirim. :D

Son düzenleme:

Geri
Yukarı