860 EVO mu 860 QVO mu?

Selçuk Sercan

Kilopat
Yer
Amasya
Daha fazla  
Arkadaşlar yaklaşık 400GB oyun arşivine sahibim. Bunun için 1TB bir mekanik harddisk kullanıyorum ancak artık SSD'ye geçiş yapmak istiyorum.

860 EVO 500GB
860 QVO 1TB

Bütçem bu ikisinden birini almaya yetiyor. Hangisini önerirsiniz ya da EVO ile QVO arasındaki farklar ne?

EVO ile QVO arasında yazma ömrü farklılıkları mevcut. Eğer sürekli yaz sil yapmayacaksanız ki oyun arşiviniz olarak kullanacağınızı söylediğinize göre oyunları hızlı okuyup, yüklemek için kullanacaksınız QVO alabilirsiniz.

Dipnot: SSD'yi aldıktan sonra Over Provisioning ayarı ile SSD kontrolcüsüne boş hücreler bırakmayı ihmal etmeyin. Kontrolcü bu hücreleri kullanarak yıpranma oranları otomatik ayarlayıp diskin ömrünü ve performansını uzatıyor.

EVO ile QVO arasında yazma ömrü farklılıkları mevcut. Eğer sürekli yaz sil yapmayacaksanız ki oyun arşiviniz olarak kullanacağınızı söylediğinize göre oyunları hızlı okuyup, yüklemek için kullanacaksınız QVO alabilirsiniz.

Dipnot: SSD'yi aldıktan sonra Over Provisioning ayarı ile SSD kontrolcüsüne boş hücreler bırakmayı ihmal etmeyin. Kontrolcü bu hücreleri kullanarak yıpranma oranları otomatik ayarlayıp diskin ömrünü ve performansını uzatıyor.
Bende de "Samsung SSD 860 EVO 1TB" var. Fazla dosya yazıp siliyorum. Sence yakın zamanda problem yaşatır mı?

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. O zaman oyun arşivim için 500GB'lik EVO almak yerine 1TB'lik QVO modelini alacağım.

Bir soru daha soracağım. Bu SSD ömürleri yazma ile tükeniyor en çok değil mi? Yani durduğu yerde bozulma ihtimali çok az. Sertifikalı bir güç kaynağı ve kesintisiz güç kaynağı kullanıyorum.

Bir soru daha soracağım. Bu SSD ömürleri yazma ile tükeniyor en çok değil mi? Yani durduğu yerde bozulma ihtimali çok az. Sertifikalı bir güç kaynağı ve kesintisiz güç kaynağı kullanıyorum.
Evet, SSD'yi oluşturan NAND hücreleri yazma yapıldıkça yazma özelliklerini yavaş yavaş kaybediyorlar. Belli bir sınıra ulaştıktan sonra ise yazma yapılamaz ve okunabilir hale geliyorlar. Nadirse olsa ucuz SSD'lerin kontrolcüleri yazma yapamadıktan sonra hücreleri de okuyamamaya başlıyor ama bu konumuz değil şimdi. :)

Dayanıklılık konusunda ilk diyebileceğim şey, sonuçta tamamen elektronik bir devre ve sonuçta silikonlardan oluşuyor. Milyonda bir ihtimalle kalite kontrol aşamasında gözden kaçan disk size gelmezse durduğu yerde bozulma ihtimali neredeyse sıfır. Özellikle marka olarak Samsung bu konuda neredeyse sıfır. Ama o ihtimal denk gelirse ek yapılacak bir şey yok.

İkinci olarak aklıma gelenler ise, şuana kadar uzun süreli 3 SSD kullandım ve kullanmaya da devam ediyorum. Yaklaşık 7-8 yıllık 120GB 840 Evo SSD'im halen daha ilk günkü performansından taviz vermeden çalışıyor. Bu süre zarfı içerisinde disk ömrünün çoğunu dolu geçirdi. (Over Provisioning açık). Defalarca ani güç kesintileri yaşadı. Bu kesintilerin bir çoğunu 80+ sertifikası bile olmayan bir PSU ile yaşadı. Tüm bunlara rağmen IOPS değerleri halen daha fabrika verilerinin üzerinde. Sıralı okuma ve yazmaya girmiyorum zaten, onlarda yerli yerinde. İkinci olarak 250GB 850 Evo SSD'yi babam kullanmakta. O diskte 6. yılına girdi, halen daha tüm performansı yerli yerinde. Dizüstünde kullanıldığı için güç kesintisi gibi durumları yaşayamıyor ama ofis işlerinde sürekli okuma ve yazma yapıyor. Üçüncü diskim ise Çinden almış olduğum Netac marka 430GB'lık bir SSD. Kampanyada diye almıştım sırf kapasiteye ihtiyacım olduğu için. Eski dizüstümde ve şuanda da yeni dizüstü bilgisayarımda aktif olarak kullanıyorum. Eski cihazımın bataryası bazen aniden kapanabildiği için veya bataryası çıkabildiği için defalarca kesinti yaşadı belki ama halen daha performansı fabrika verilerine göre yerli yerinde.

Yani uzun lafın kısası, bahsettiğiniz önlemleri alırsanız üretim kaynaklı bir sorun olmadıkça yazma sınırına ulaşana kadar gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. :)
Kolay kolay bozulmaz. Samsung piyasadaki en kalite ve uzun ömürlü olan SSD'dir. Kesintisiz güç kaynağı kullanman, ihtimalleri düşürüyor.
Sizde çok güzel açıklamışsınız. Teşekkürler açıklamanız için. 🙂

Merhaba hocam, konuyu hortlatıyorum.
Sürekli yaz sil olayı sürekli bir şey yükleyip silmek mi? Bir programı veya oyunu o ssd üzerinden oynamak ömrünü çok etkilemez di mi?
Bir de boş hücreler bırakma olayı nedir?

Merhaba hocam, konuyu hortlatıyorum.
Sürekli yaz sil olayı sürekli bir şey yükleyip silmek mi? Bir programı veya oyunu o ssd üzerinden oynamak ömrünü çok etkilemez di mi?
Bir de boş hücreler bırakma olayı nedir?

SSD doldukça performansı azalan aygıtlardır. SSD kapasitesinin belli bir bölümünü bilinçli boş bırakarak performansını yüksek tutabilirsiniz.

SSD hücrelerini yazma işlemleri eskitir. Sürekli yaz sil olayı SSD'yi hızlıca eskitirken sadece okuma yapan bir SSD'de bu olay hızlı gözlemlenmez.

Evet, sürekli bir şeyler yükleyip kaldırmak yaz sile örnek verilebilir. Bir programı çalıştırmak ise dosyaları okuduğu için sadece, yazmanın yanında bahsedilebilecek herhangi bir zararı olmaz.
SSD kapasitesinin belli bir bölümünü bilinçli boş bırakarak performansını yüksek tutabilirsiniz.
Kontrolcüden kontrolcüye değişmekle birlikte evet, boş alan bırakmak iyidir.

Evet, sürekli bir şeyler yükleyip kaldırmak yaz sile örnek verilebilir. Bir programı çalıştırmak ise dosyaları okuduğu için sadece, yazmanın yanında bahsedilebilecek herhangi bir zararı olmaz.

Kontrolcüden kontrolcüye değişmekle birlikte evet, boş alan bırakmak iyidir.
Teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı