8x2 GB RAM oyunlarda FPS fark ettirir mi?

Soulfly29

Hectopat
Daha fazla  
Laptop kullanıcısıyım ve 8 GB RAM kullanıyorum bu RAM'i 8x2 16 GB RAM yapmak istiyorum. Oyunlarda FPS fark eder mi?

Sistem özellikleri:
GTX 1650 Ti.
i5 10300h.
8 GB 2933MHz RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eder özellikle Warzone'da çok ediyor 8 GB RAM'im varken her mermimde drop yiyordum 16 GB RAM yaptım sorun yok.

Laptop kullanıcısıyım ve 8 GB RAM kullanıyorum bu RAM'i 8x2 16 GB RAM yapmak istiyorum. Oyunlarda FPS fark eder mi?

Sistem özellikleri:
GTX 1650 Ti.
i5 10300h.
8 GB 2933MHz RAM.

Oynadığınız oyunun gereksinimlerine göre değişir. FPS etkiler ama zaten sisteminiz yeterince hızlı gözüküyor. Dünyalar kadar fark olur diyemeyiz. 10-20 FPS etki eden var mesela.

Youtube üzerindeki örneklerde de görebileceğiniz gibi, çift kanal bellek kullanımı oyun performansına yüksek oranda etki ediyor.

FPS kazandırmaz ama FPS kaybını indirir mesela 200FPS verecek bir ekran kartına güçlü bir oyunda 4 GB koyarsan 4FPS üstünü göremessin bile ama bu şekilde FPS kaybını azaltabilirsin ki böyle ekran kartı ve işlemcide RAM arttırmak işe yarayabilir.

Lodu (görüş mesafesi ve genişliği) fazla olan oyunlarda çift kanal ram 5-15 fps katkısı sağlar. Sisteminiz fazlasıyla yetmesine rağmen arada fps drop yiyorsanız sebebi budur.

Ha bazı oyunlarda 1 fps bile oynatmaz bilginiz olsun.

Geri
Yukarı