9-42'den 10-46 tellere geçince ne yapılmalı?

Abrams

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Bend yaparken koparmışsınız teli, bence 10-46'ya geçebilirsiniz. Kişisel görüşüm 10-46'nın en iyi olduğu yönünde zaten. İkisini de denemiştim, 9-42 pek çelimsiz gelmişti bana. Köprü ayarı yapmanız gerekebilir hatta büyük ihtimalle gerekir, bunun bilincinde olun.
Köprü ayarı ile entonasyon aynı şey mi? Onun haricinde yay ayarı veya başka bir şey yapmam gerekli mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Köprü ayarı ile entonasyon aynı şey mi?
Değil. Köprü ayarı gitarın arkasındaki yaylardan yapılıyor. Entonasyon daha farklı. Köprü ayarı dışında belki ufak da olsa entonasyon ayarı gerektirebilir. Stratlarda ölüm kalım meselesi değil ancak ilk defa yapacaksınız, aldığınız yerden yapmasını istemeniz iyi olabilir. Yaparken de izleyip öğrenirsiniz.

Değil. Köprü ayarı gitarın arkasındaki yaylardan yapılıyor. Entonasyon daha farklı. Köprü ayarı dışında belki ufak da olsa entonasyon ayarı gerektirebilir. Stratlarda ölüm kalım meselesi değil ancak ilk defa yapacaksınız, aldığınız yerden yapmasını istemeniz iyi olabilir. Yaparken de izleyip öğrenirsiniz.

Teli internetten almayı düşünüyorum, yasaklar bitene kadar zaten mağazalar kapalı. İnternette köprü ayarına baktım ama nasıl yapılacağına dair bir şey belirtilmemiş. YouTube'da köprü ayarı yazınca entonasyon ayarı çıkıyor. Köprü ayarı arkada yay kısmından nasıl yapılıyor anlatabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
10-46 teller daha kalın olduğu için akort edildiklerinde köprüyü daha çok çeker. Bu yüzden köprü biraz havaya kalkabilir. Bunun önüne geçmek için de gitarın arkasındaki yayların gövdeyle buluştuğu kısımdaki vidalar sıkılır, o parçanın biraz daha yukarı kayarak köprüyü gövdeye paralel hale getirmesi sağlanır. Yapılmadığı zaman gitar akort tutmayabilir, düzgün yapıldığı da akort tutmasından anlaşılabilir.

xxx.jpg

En azından Floyd Rose'da böyle. Diğerlerinde de öyle mi emin değilim.

image0.jpg

Benimkiler bu şekil, işaretlediğim yer önemsiz. Yani yapacağım şey sol tarafta bulunan 2 tane vidayı sıkmak mı olacak? Başka vida yok sanırım gördüğüm kadarıyla.

Evet, onlardan bahsediyorum. Ancak size rehber bulayım diye ararken fark ettim, bunu hep Floyd Rose gitarda yapmışlar. Tek yönlü köprülü gitarları çaldım ama telini değiştirmedim hiç, gerekli mi emin olamadım açıkçası. Mantıken gerekli olmalı, köprüyü daha çok çekiyor sonuçta.

Evet, onlardan bahsediyorum. Ancak size rehber bulayım diye ararken fark ettim, bunu hep Floyd Rose gitarda yapmışlar. Tek yönlü köprülü gitarları çaldım ama telini değiştirmedim hiç, gerekli mi emin olamadım açıkçası. Mantıken gerekli olmalı, köprüyü daha çok çekiyor sonuçta.

Tamamdır. Kendim becerebilirsem beceririm. Olmazsa da zaten arkadaş var, ona yaptırırım yasaklar bitince.

Tel kalınlığı değiştiğinde entonansyon da değişir. Akortlu bir gitarda akor bastığınızda çamur gibi, hissiyatsız sesler duyarsınız.

Entonasyon 09'dan 10'a geçişte şart. Dağlar kadar fark olur.

Tel kalınlığı değiştiğinde entonansyon da değişir. Akortlu bir gitarda akor bastığınızda çamur gibi, hissiyatsız sesler duyarsınız.

Entonasyon 09'dan 10'a geçişte şart. Dağlar kadar fark olur.
Gitarda bu tip ayarları daha önce hiç yapmadım. Entonasyon ayarının olup olmadığına nasıl karar verebilirim? Kulaktan yapsam kulak aşinalığım öyle yok. Ne önerebilirsiniz?

Gitarda bu tip ayarları daha önce hiç yapmadım. Entonasyon ayarının olup olmadığına nasıl karar verebilirim? Kulaktan yapsam kulak aşinalığım öyle yok. Ne önerebilirsiniz?

Entonasyonu bozuk gitar hemen anlaşılır. Zor bir şey değil. Bir kere ayar yaptığınızda siz de aradaki farkı anlayacak durumda olursunuz.
YouTube'da milyon tane video var. Buradan size tarif etmem göstermeyi de gerektirdiğinden malesef mümkün değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı